Son Dakika

Su ve Kanalizasyon Harcamalarına Katılım Payı Vatandaşlara İade Edilecek

MESKİ Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın ikinci birleşiminde, Başkan Seçer’in MESKİ’nin 16 Mayıs 2020’den itibaren yüzde 2’den binde 9’a indirilen su ve kanalizasyon harcamalarına ilişkin katılım paylarının vatandaşlara iadesiyle ilgili sunduğu teklif 26 kabul, 25 ret ve 11 çekimser oyla kabul edildi. Bu çerçevede, 1 Ocak 2020’den 16 Mayıs 2020 tarihine kadar yüzde 2 üzerinden katkı payı ödemesi yapan toplam 4 bin 442 aboneye fazla ödeme yaptıkları 3 milyon 840 bin 537 liralık katkı payı iade edilecek.

Genel Hit: 7643 / Yorum: 0 / 25 Temmuz 2020 08:20
Su ve Kanalizasyon Harcamalarına Katılım Payı Vatandaşlara İade Edilecek
-A +A

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni simgesinin resmi toplantıda ve bilançolarda kullanılması ile ilgili yapılan eleştirilere yanıt vererek, “Bu belediyemizin logosu değil. Şu anda Büyükşehir Belediyesi’nde ve MESKİ’de bir logo tartışması yok. Bazı etkinliklerimizde, bazı yerlerde kullandığımız, bizim dönemimizi, bizim anlayışımızı yansıtan bir simge. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Herkesin bir değerlendirmesi vardır. Bu değerlendirmeleri, bakış açısını, yönetim anlayışını yansıtan bir simgenin ötesinde değildir” diye konuştu.
Kendisinin Meclis’in fikirlerine yön verme gayreti içerisinde olduğuna ilişkin iddialara da yanıt veren Seçer, “Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerini benim kadar seri sayacak kişi sınırlı sayıdadır. Üyelerin hepsini biliyorum. Neden? Çünkü en çok toplantı yaptığım komisyon. Onlarla konuşuyorum, işbirliği yapıyorum, fikir alıyorum. Benim için ‘işbirliğine kapalı bir başkan’ dediğiniz noktada ben çok üzülürüm” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer’in MESKİ’nin 16 Mayıs 2020’den itibaren yüzde 2’den binde 9’a indirilen su ve kanalizasyon harcamalarına ilişkin katılım paylarının vatandaşlara iadesiyle ilgili sunduğu teklif 26 kabul, 25 ret ve 11 çekimser oyla kabul edildi. Bu çerçevede, 1 Ocak 2020’den 16 Mayıs 2020 tarihine kadar yüzde 2 üzerinden katkı payı ödemesi yapan toplam 4 bin 442 aboneye fazla ödeme yaptıkları 3 milyon 840 bin 537 liralık katkı payı iade edilecek.
 
“Bu belediyenin logosu değil. Bizim dönemimizi anlatan bir simge”
MESKİ Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul Toplantısı ikinci birleşiminde toplam 6 gündem maddesi görüşüldü. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin logosu da gündeme geldi. Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin yeni simgesinin resmi toplantıda ve bilançolarda kullanılması ile ilgili yapılan eleştirilere yanıt vererek, kullanılanın Büyükşehir Belediyesi’nin logosu olmadığına dikkat çekti. Logo ve simgenin farklı şeyler olduğunu ifade eden Seçer, kullanılanın logo değil simge olduğunu yineleyerek, “Bu belediyemizin logosu değil. Belediyemizin logosu olabilmesi için orada kanunda açık bir hüküm var. Bunu Belediye Meclisi’ne sunacağım. Nitelikli çoğunlukla eğer kabul ediliyorsa ben bunu logo olarak kullanacağım. Benim bayraklarımda, resmi evraklarımda logom var ama bazı çalışmalarda, bazı kağıtlarda, bazı raporlarda, internet ortamında yaptığımız çalışmalarda simgemizi kullanabiliriz. Şu anda Büyükşehir Belediyesi’nde ve MESKİ’de bir logo tartışması yok. Bazı etkinliklerimizde, bazı yerlerde kullandığımız, bizim dönemimizi, bizim anlayışımızı yansıtan bir simge. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Herkesin bir değerlendirmesi vardır. Bu değerlendirmeleri, bakış açısını, yönetim anlayışını yansıtan bir simgenin ötesinde değildir” diye konuştu.
 
“Benim için ‘işbirliğine kapalı bir başkan’ dediğiniz noktada ben çok üzülürüm”
Kendisinin Meclis’in fikirlerine yön verme gayreti içerisinde olduğuna dair iddialarda bulunan Meclis üyelerine yanıt veren Seçer, şöyle devam etti:
“Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerini benim kadar seri sayacak kişi sınırlı sayıdadır. Üyelerin hepsini biliyorum. Neden? Çünkü en çok toplantı yaptığım komisyon. Onlarla konuşuyorum, işbirliği yapıyorum, fikir alıyorum. Benim için ‘işbirliğine kapalı bir başkan’ dediğiniz noktada ben çok üzülürüm. Birçok kez toplanıyoruz. Diğer konularda da bir araya geliyoruz ama daha dikkatli oluruz, daha çok fikir sorarız. Ben son aldığımız kararla ilgili ilk değerlendirmemi geçtiğimiz genel kuruldan iki gün önce yaylada yaptım. Su konusunda vatandaşlarımızın şikayeti çok, faturaların kabarık olduğunu söylüyorlar. Pandemi sürecinde ortaya çıkan tablo ile faturanın çok gelme gerekçesini anlattım. Bazı değerlendirmeler yaptık. Ben orada ‘Cumhur İttifakının da desteğiyle umut ediyorum Meclis’te gereken düzenlemeler yapılır’ dedim. Lütfen orada kayıtlardan, videolardan, yazılı yerlerden bakın” ifadelerine yer verdi.
 
“Gazeteye atılan manşetleri ben atmadım”
Su tarifelerinde yapılan kademe değişikliğinin Cumhur İttifakı desteğiyle yapıldığını ve bunun kamuoyunda belirtilmesi gerektiğini ifade eden Meclis üyelerine yanıt veren Başkan Seçer, “Gazeteye atılan manşetleri ben atmadım. Bunda üzülecek bir şey yok. Bazı yorumcular sizlerin de desteğiyle yapıldığını yazıyor. Ben bütün Mersin’de şahsım ve belediyemle ilgili çıkan haberleri okuyorum. Faydalanacağım bir şey var mı diye beğensem de beğenmezsem de,  değer bulsam da bulmasam da okuyorum. Ama belediye başkanını öne çıkaran ya da belediyeyi öne çıkaran bir başlık da atılabilir, tam tersi de atılabilir. Dolayısıyla burada bu başlıkların atılmasına neden olan ben değilim. Yaptığım bir açıklamadan çıkartılan bir başlıktır. Bunu da bilmenizi istiyorum. Tekrar 2019 yılı mali yılı kesin hesapta gösterdiğiniz destekten dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Ben çoğulcu demokrasiyi içselleştirmişim”
Başkan Seçer, bir Meclis üyesinin su kademesinde 0-15 metreküp teklifini daha önce yaptıklarını hatırlatması üzerine, MESKİ Genel Kurulu 1. birleşiminde bir Meclis üyesi tarafından katılım payı ile ilgili verilen önergenin reddedilme nedenini şu sözlerle anlattı:
“Ben tekrar altını çiziyorum; sizlerin katkılarıyla geçtiğimiz genel kurulda su faturalarının miktarını aşağıya düşürmek için bazı vergilerde, kademelerde düzenleme yaptık ve bunu beraber yaptık. Geçen toplantıda da altını çizerek söyledim ama şimdi çıkıp bana: ‘Biz bunu istemeseydik sen bunu yapamazdın’ dediğiniz noktada ben üzülürüm. Bir önerge verildi. Bu tarife yönetmeliği ile ilgili bir durumdur. Dolayısıyla ben bu önergeyi işleme alıp değiştiremem. Bunlar mali konular. Bir yıl içerisinde benim uygulayacağım tarifeler bellidir. Bu katılım payıdır, kademedir, fiyattır. Bu ha deyince değişmez. Başta benim teklif olarak getirmem lazım. Yoksa meclis üyesinin bunu önerge ile getirme hakkı yok. Bir grubun komisyonlarda teklif olarak getirme hakkı yok. Eğer mali konularda bir düzenleme yapılacaksa bunu başkanın Meclis’e sunması gerekiyor.  Bir kere burada hakkımı vermeniz gerekiyor. Ama ben de şu hakkı veriyorum; ben demokraside matematiksel çoğunluğa önem veren bir anlayışta değilim. Ben çoğulcu demokrasiyi içselleştirmişim. Benim sandalye sayım fazla olabilir ama dayatma bir karar almak istemem. Ben orada ilk geldiği şekliyle o teklifi Meclis’ten geçirme şansına, hakkına sahiptim ama böyle bir zorlama olmadı. Ben sizlerle konuşmak için ara verdim. Sizlerin de teklifini aldık, değerlendirdik, bu sonuca vardık.”
 
4 bin 442 aboneye toplam 3 milyon 840 bin 537 liralık katkı payı iade edilecek
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, katılım paylarının iadesiyle ilgili oluşturulan komisyonun konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüş aldığını anımsattı. Gelen görüş üzerine Plan ve Bütçe Komisyon üyelerinin katkı paylarının iadesiyle ilgili görüşlerini ilettiğini anlatan Başkan Seçer, MHP’li üyelerin “İade etmeyelim”, AKP’li üyelerin “Kararsız”, CHP’li üyelerin ise “İade edelim” yönünde görüş bildirdiğini söyledi. Başkan Seçer, “Burada 4 bin 442 yurttaşımız var, içerisinde kurumlar da var. Bunlara yapacağımız iade toplamı 3 milyon 840 bin 537 lira. Bunun uygun olacağını düşündük, daha önce Kamu Denetçiliği’nden bir görüş almıştık. Bu konuda uzun tartışmalar oldu. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun verdiği tavsiye kararında bu iadenin uygun olacağı yönündeydi. Ancak Çevre Bakanlığı’ndan da görüş istendi. Çevre Bakanlığı katılım paylarının nasıl hesaplanacağı yönünde bir görüş ortaya koymuş ve burada bu rakamın idare tarafından hesaplanacağını söylüyor. Ama bizim ilk yaptığımız yorum da Meclis’in tabii ki huzuruna getirmek, Meclis’e sunmaktı” dedi.
 
26’ya 25 oyla kabul edildi
Başkan Seçer’in MESKİ’nin 16 Mayıs 2020’den itibaren yüzde 2’den binde 9’a indirilen su ve kanalizasyon harcamalarına ilişkin katılım paylarının vatandaşlara iadesiyle ilgili sunduğu teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Seçer’in teklifi idareden geldiği şekliyle oylamaya sunmasının ardından Genel Kurul’da oylar sayıldı. Oylamaya göre 26 üye kabul, 25 üye ret, 11 üye ise çekimser oy kullandı. Bu çerçevede, 1 Ocak 2020’den 16 Mayıs 2020 tarihine kadar yüzde 2 üzerinden katkı payı ödemesi yapan toplam 4 bin 442 aboneye fazla ödeme yaptıkları 3 milyon 840 bin 537 liralık katkı payı iade edilecek. Başkan Seçer, oylamadan sonra esprili bir dille, “Gerçekten mükemmel bir çalışma yapmış Cumhur İttifakı. Çok ince bir ayar. Tebrik ediyorum” dedi.
Başkan Seçer, maddenin oylamaya sunulmasından önce yaptığı konuşmada, Kamu Denetçiliği’nin kesin bir hükmü olmadığını iddia eden ve tereddütlerini açıklayan Meclis üyelerine istinaden şu sözleri kullandı:
“Hem Çevre Bakanlığı hem Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kesin bir hüküm vermesi mümkün değil. Bu mahkeme değil ama bir tavsiye kararı. Şimdi açıkçası burada bir parasal yükümlülük kaygısı var bazı üyelerimizde. Benim de gözlemlediğim bu. Ama biz bu kararları alırken Meclis kararı olarak aldık. İyi şeyler, risksiz şeyler, 0-15’e çıkmak gibi, fiyatlarda indirim yapmak gibi, bu fiyatlarda bana sitem ettiniz. ‘Bunu beraber yaptık’ dediniz. Şimdi de böyle tırnak içinde ‘risk oluşturabilecek’ diyorsunuz. Ben söylemiyorum, tırnak içerisinde sizler söylüyorsunuz. ‘Konularda da biraz geride duralım. İşte biraz ortaya karışık konuşalım. Ortaya karışık oy verelim ya da bir kısmımız farklı oy kullansın neme lazım canım! 4 bin kişiye hesabı başkan versin siyasi bir sorumluluk aldı’. Ben söylediğim, konuştuğum sözlerin arkasındayım. O gün de söyledim. Bir tartışma açıldı. Tabi ki siyasi sorumluluğu bana ait. Bunun zararını gördüysem zaten şimdiye kadar gördüm. Ortada düzeltilmesi gereken bir konu var. Belki konjonktür böyle getirdi, belki iyi anlatılamadı. Bu çeşitli nedenlere dayalı olabilir. Ama şu gerçek var. Bizim daha önce aldığımız katılım bedeli yasalara aykırı mıydı? Değildi.”
“Biz müttefiksek, zorluklarla beraber mücadele ediyorsak, her konuda oturup anlaşmamız lazım”
Başkan Seçer, Meclis üyeleriyle vatandaşın yararına karar vermek için bir araya geldiklerini hatırlatarak; oylama öncesinde, “Bu tartışmalara dönersek her iki taraf da haklı çıkabilir ama ortaya vatandaş yararına bir şey çıkmaz söyleyeyim. Yani burada ‘Ben haklıyım, siz böyle dediniz, ben böyle dedim’ gibi bir tartışmaya girmenin bana göre vatandaşa getireceği bir katkı yok. Bu 3 milyon 840 bin lirayı ödemez. Bir şekilde ödeyeceğiz. Bir şekilde yolunu bulup ödeyeceğiz. Beraber de hareket etsek, destek de verseniz vermeseniz de bir yolunu bulacağız. Mahkemeye gideriz ne olacak, vicdanen rahat oluruz. Mahkeme kararı sonuçlanır. Onu emsal gösteririz. Ama şimdi burada toplantının başında yaptığınız konuşmalar boşa gider. İyi günde yanımdasınız, kötü günde yoksunuz. Böyle de ortaklık olmaz. Böyle de yol arkadaşlığı olmaz. Böyle müttefiklik olmaz. Şimdi biz müttefiksek,  zorluklarla beraber mücadele ediyorsak, her konuda oturup anlaşmamız lazım” açıklamasında bulundu.

İkinci birleşim gerçekleşti
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Pazartesi günü su fiyatlarında yaptıkları indirimin kurumun bütçesinde 5 ay için 45 milyon liralık bir gelir kaybına neden olacağını belirterek, “Biz bütçe dengelerimizi bozma adına vatandaşlarımıza bu indirimleri yaptık. Ne keyfimizden fiyat artırabiliriz, ne keyfimizden fiyat düşürebiliriz” dedi. 
Meclis’te onaylanan 2020 yılı bütçesine 100 milyon TL’lik borçlanma kaleminin konulmasıyla bütçenin dengelendiğini, bu borçlanmanın verilmemesi durumunda, su indiriminden kaynaklanan sapma da eklendiğinde bu dönem bütçede 159 milyon liralık bir sapma olacağını kaydeden Başkan Seçer, bu nedenle borçlanma talebinde bulunduklarını söyledi. Seçer, “Biz bunun 68 milyon 500 bin liralık kısmını eğer takdir ederseniz borçlanmayla karşılayalım. Kalan 90, 100 milyon liralık kısmına da farklı tedbirler alalım” diye konuştu.
Görevde oldukları sürede MESKİ’nin borç stokunu 255 milyon lira azalttıklarını da vurgulayan Başkan Seçer,  bu süre içinde MESKİ’nin 1 kuruş bile banka kredisi kullanmadığını kaydetti. Başkan Seçer, “Mali dengemiz yerinde. Ne yaptığımızı biliyoruz. Ne ödediğimizi biliyoruz. 2019 yılı 1 Nisan’ından bu yana yönetimdeyiz. Bir kuruş MESKİ bankadan borç para kullanmamıştır. 1 Nisan 2019’dan 1 Temmuz 2020’ye kadar MESKİ’nin borç stoku 255 milyon lira gerilemiştir” dedi.
Başkan Seçer, MESKİ’nin parasının nereye harcandığı sorularına da devam eden yatırımları tek tek anlatarak yanıt verdi. Seçer, MESKİ’nin toplam 664 milyon 432 bin liralık yatırım planladığını, bu yıl ödenmesi gereken miktarın 164 milyon 955 bin lira olduğunu ifade etti.
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs ayı içerisinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nda reddedilen MESKİ’nin 100 milyon TL’lik borçlanma talebi, Başkan Seçer tarafından gerekçesi de belirtilerek genel kurula iade edildi. Son genel kurulda yeniden ele alınan borçlanma talebine ilişkin kararın tekrardan ısrar edilerek reddi için, Büyükşehir Belediye Meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğu gerekiyordu. Cumhur İttifakı önceki kararda ısrar etti ancak 35 oyda kaldı, salt çoğunluğu bulamadı. 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) Temmuz ayı Olağan Genel Kurulu ikinci birleşimi, Başkan Vahap Seçer’in oturum başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer, MESKİ Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Pazartesi günü su fiyatlarında yaptıkları indirimin kurumun bütçesinde 5 ay için 45 milyon liralık bir gelir kaybına neden olacağını belirterek, “Biz bütçe dengelerimizi bozma adına vatandaşlarımıza bu indirimleri yaptık. Ne keyfimizden fiyat artırabiliriz, ne keyfimizden fiyat düşürebiliriz” dedi.
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs ayı içerisinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nda reddedilen MESKİ’nin 100 milyon TL’lik borçlanma talebi, Başkan Seçer tarafından gerekçesi de belirtilerek genel kurula iade edildi. Son genel kurulda yeniden ele alınan borçlanma talebine ilişkin kararın tekrardan ısrar edilerek reddi için, Büyükşehir Belediye Meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğu gerekiyordu. Cumhur İttifakı önceki kararda ısrar etti ancak 35 oyda kaldı, salt çoğunluğu bulamadı. 
 
“68 milyon 571 bin liraya kadar borçlanabileceğiz”
Genel Kurul’un, MESKİ Genel Müdürü’ne, 100 milyon borçlanma yetkisi verilmesine dair gündem maddesi üzerine konuşan Başkan Vahap Seçer, “Yasa gereği borçlanma kaleminde yer alan bu miktarın, biz ancak geçtiğimiz yılın gerçekleşen gelir bütçesinin yeniden değerlenme oranının yüzde 10’una denk gelen kısmını kullanabiliyoruz. Geçen sene kurumumun gelir bütçesi 559 milyon 285 bin liraydı. Yeniden değerlemeyle beraber bu miktar 685 milyon 571 bin liraya yükseldi. Bunun yüzde 10’u da 68 milyon 557 bin lira. Yani bu borçlanma yetkisi sayın genel müdüre verildiği takdirde ancak 68 milyon 571 bin liraya kadar borçlanabileceğiz” dedi.
 
Başkan Seçer, neden borçlanma yetkisi istediklerini anlattı
“Biz borçlanma yetkisini neden istiyoruz? Neden borçlanıyoruz?” diyen Başkan Vahap Seçer,  yatırım programına koydukları yatırımların bir bir gerçekleştiğini, şu an MESKİ’nin 14 noktada çalışmasının sürdüğünü söyledi. Devam eden yatırımları ilçe ilçe, her bir projenin rakamlarını vererek anlatan Başkan Vahap Seçer, şöyle devam etti:
“Devam eden içme suyu projeleri bedeli 46 milyon 886 bin lira. Bu yıl ödememiz gereken miktar 11 milyon 798 bin lira. Öncelikli planlanan içme suyu yatırımlarımızın miktarı 197 milyon 256 bin lira ve bu yıl içinde de bu yatırımlara ilişkin ödememiz 7 milyon 700 bin lira. Devam eden kanalizasyon yapım işleri toplamımız 26 milyon 515 bin lira. İş artışlarıyla beraber 28 milyon 818 bin lira. Bu yıl içinde 28 milyon 818 bin lira ödenmesi gerekiyor. Öncelikli planlanan kanalizasyon işlerimizin bedeli 254 milyon lira. Bu yıl içinde 5 milyon lira gibi bir ödentimiz olacak. Toplamda öncelikli devam eden yağmur suyu projelerimizin bedeli 42 milyon 231 bin lira. Bu yıl içinde yapacağımız ödenti 38 milyon 941 bin lira. Devam eden atıksu arıtma tesisi projeleri 5 milyon 540 bin lira. Bunun 3,5 milyon liralık kısmı bu yıl ödenmiş olacak. Sonuç olarak devam eden mal alımı, hizmet alımı, teknoloji alımı ve yatırımlarımızın toplamı 92 milyon 93 bin lira. Bu yıl içerisinde 74 milyon 197 bin liralık bir ödememiz söz konusu. 2020’de devam eden, planlanan, önümüzdeki günlerde ihalesine çıkacağımız yatırımlarla beraber 664 milyon 432 bin liralık bir yatırım söz konusu. Bu yıl içinde bu yatırımlara ödememiz gereken tutar 164 milyon 955 bin lira civarında.”
 
“MESKİ’nin borç stoku 255 milyon lira gerilemiştir”
MESKİ’nin bu yatırımlara ilişkin en geriden gelen borcunun Haziran ayındaki hakediş olduğunu kaydeden Başkan Seçer, “Mayıs ayından 1 TL dahi bizim borcumuz yok. MESKİ’nin mali dengesini daha net anlamanız açısından bunu söylüyorum. Mali dengemiz yerinde. Ne yaptığımızı biliyoruz. Ne ödediğimizi biliyoruz. 2019 yılı 1 Nisan’ından bu yana yönetimdeyiz. MESKİ, bankadan 1 kuruş borç para kullanmamıştır. 8 milyon TL; Meclis’in de desteğiyle teminat mektubu alımı gerçekleştirmiş, bunu da Enerjisa’ya verdiğimiz depozitoyu boşa çıkarmak için, serbest bırakmaları için kullandık. Tekrar söylüyorum. 1 TL dahi geçmiş dönemden para kullanmadık. Daha önemli bir durum söyleyeceğim. 1 Temmuz itibariyle, devraldığımız 1 Nisan tarihinden bu yana, MESKİ’nin borç stoku 255 milyon lira gerilemiştir. 1 Nisan 2019’dan 1 Temmuz 2020’ye kadar, bu süreçte MESKİ’nin borç stoku 255 milyon lira gerilemiştir. MESKİ’nin yaklaşık 750 milyon TL borcu vardı. Döviz borcu olan kısımlar. Sadece Euro cinsinden 72 milyon borç vardı. Döviz kurlarındaki oynamaları da düşünerek bu hesapları yapın. TL bazında 255 milyon lira borç azaltılmış. Şu anda borç 500 milyon civarında” dedi.
 
“Biz bütçe dengelerimizi bozma adına vatandaşlarımıza bu indirimleri yaptık”
MESKİ’nin su ve atık su geliri ile İller Bankası geliri için öngördükleri rakamın aylık 67 milyon lira olduğunu kaydeden Başkan Seçer, Kasım ve Aralık ayında ise gelirin 62 milyon liraya düşeceğini öngördüklerini söyledi. Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Bizim eski tarifelerle, yani Pazartesi günü yaptığımız su fiyat tarifelerindeki değişimden önce 114 milyon liralık bir açığımız söz konusu. Bütçe hesaplarında neydi bizim öngördüğümüz borçlanma? 100 milyon lira. Hiç hayalci bir şey yok. Bütçe dengeli olsun diye 100 milyon lira borçlanma öngörmüşüz. Yaptığımız hesaplamalarda aşağı yukarı onu da tutturmuşuz. Pazartesi günü aldığımız kararlarla yaklaşık olarak 45 milyon liralık bütçemizde bir sapma olacak. Biz bütçe dengelerimizi bozma adına vatandaşlarımıza bu indirimleri yaptık. Ne keyfimizden fiyat artırabiliriz, ne keyfimizden fiyat düşürebiliriz. Bunu nasıl ortadan kaldırabiliriz. Sıkıştığımız noktada bizim hakkımız, yasal hakkımız, borçlanma yetkisini aslında bu Meclis onaylamış. Ama bizden tekrar borçlanma yetkisi talebinde bulunan finans kuruluşları var. Bundan dolayı biz bunu sizden istiyoruz. 159 milyon 700 bin liralık bir sapma olacak. Biz bunun 68 milyon 500 bin liralık kısmını eğer takdir ederseniz borçlanmayla karşılayalım. Kalan 90, 100 milyon liralık kısmına da farklı tedbirler alalım. Bakın tekrar söylüyorum. Kaçak kayıp konusunda tavizsiziz. Artık kaçak kayıp oranının yüzde 60’larda olması ayıbından kurtulacağız. Makul seviyelere ineceğiz. Demode şebekeler var. Süratle yeniliyoruz. Ama bir de direkt söylüyorum çalınan suyumuz var. Çaldırmayız arkadaş. Çalmayanın faturasına ekletmeyeceğiz. Bunu yapmayacağız. Biz ne kadar az su çaldırırsak, o kadar faturaların alt kısmındaki toplam düşer. Çünkü bizim maliyetimiz düşer.” 
 
Salt çoğunluk sağlanmadı
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Mayıs ayı içerisinde yapılan Olağanüstü Genel Kurulu’nda, MESKİ’nin 100 milyon TL’lik borçlanma talebi Cumhur İttifakının oylarıyla reddedilmişti. Başkan Seçer,  borçlanma talebinin reddine ilişkin kararı; 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 23. Maddesine istinaden gerekçesi de belirtilerek genel kurula iade etti ve yeniden görüşülmesini istedi.
Son genel kurulda yeniden ele alınan borçlanma talebine ilişkin kararın tekrardan ısrar edilerek reddi için, Büyükşehir Belediye Meclisi üye tam sayısının salt çoğunluğu gerekiyordu.  Cumhur İttifakı önceki kararda ısrar etti ancak 35 oyda kaldı, salt çoğunluğu bulamadı. 
MESKİ’nin borçlanma talebine ilişkin kararın yürürlüğe girmesi için karar mahallin en büyük mülki idare amiri olan Mersin Valiliği’ne gönderilecek ve Valilik’ten gelen yanıta göre gerekli işlemler tesis edilecek.
 
“Bu kararın tamamen siyasi olduğuna lütfen siz de hak verin”
Oylamanın ardından Meclis üyeleri arasında usul tartışması yaşandı. Bazı Belediye Meclis üyeleri, salt çoğunlukla ilgili amir hükümlerin yeniden değerlendirilmesini istedi. Tartışmalar üzerine Başkan Seçer, “Kesinlikle şunu çok net görmek lazım. Bu bir tartışma konusu değil. Tekrar bir tartışmaya neden olmak istemiyorum ama hukuken, vicdanen, siyaseten bunu düşündüğünüz zaman bu kararın tamamen siyasi olduğuna lütfen siz de hak verin” dedi.
 
“Sosyal medyada dolanan faturaların birçoğu hayal ürünü”
Geçtiğimiz aylarda su faturalarıyla ilgili şikayetlerin olduğunu, buna duyarsız kalmadıklarını ve suda indirime gittiklerini ifade eden Başkan Seçer, bunun da MESKİ bütçesinde 5 ay için 45 milyon liralık açığa neden olacağını söyledi. Başkan Seçer, “Ben şikayetlere duyarsız kalmadım, el attım, vatandaş öyle istedi, indirim yaptım. Benim yaptığım bu bütçe burada, ben buna bağlı kalmak zorundayım. Gelirim belli, giderim belli. Ama pandemi olmuş. Siz de takdir, edin anlattıklarım hayal ürünü değil. Ben belediye başkanı olarak her ay kendi faturamı denetlediğim de, kızdığım da oldu. Sosyal medyada dolanan faturaların birçoğu hayal ürünü. Gönder faturanı diyorum bana Whatsapp’tan göndermiyor. ‘Ya bizim tüketimimiz artmış ama gelirimiz de düştü, Sayın Başkanım indirime gidin’ dediler, biz de bunu yaptık. Bunu diyenlerin sesini duyduk, onlara kulak verdik” diye konuştu.
 
Büyükşehir Meclisi’nde kadın cinayetlerine tepki
MESKİ Genel Kurulu’nda, Meclis Üyesi Aysel Mavioğlu Öner, Muğla’da vahşice katledilen Pınar Gültekin ve kadın cinayetleriyle ilgili bir konuşma yaptı. Öner, şunları söyledi:
“Gerçekten kadın cinayetleri toplumumuzda çözmemiz gereken en temel sorunlarından biri olarak önümüzde duruyor. Sadece yasalarla bu işin hallolmayacağını, elbette ki caydırıcılığı olan bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz ama aslında bu konuda topluma çok büyük görevler düştüğünü düşünüyorum. Tabii ki merkezi yönetimden yerel yönetimlere kadar devletin her kurumunun bu konunun içinde olması gerektiğini de düşünüyoruz. Belediye olarak da hem Büyükşehir Belediyemiz hem de ilçe belediyelerimizin bu konuda kadın koruma evleri ve bunun gibi bir takım çalışmaların içerisinde olduğunu onlara hukuki, psikolojik destekler sunduğunu biliyoruz. Bunlar da tabii ki iyi niyet verici çalışmalar. Umut ediyorum çok kısa bir süre içerisinde artık Türkiye’de kadın cinayetleri konuşulur olmaktan çıkar. Ben de Pınar kızımıza Allah’tan rahmet diliyorum, başta annesine. Ateş düştüğü yeri yakar. Sabır diliyorum, taziyelerimi iletiyorum. Allah gani gani rahmet eylesin.”
 


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!