Son Dakika

Söz Uçar ‘Umut’ Kalır

Gazeteci-Araştırmacı Yazar, Basın İlan Kurumu Mersin Şube Müdürü, Umut Çor, Kilikya’nın Hatıra Defteri adlı kitabının tanıtım, söyleşi ve imza gününde kitapseverlerle buluştu. Umut Çor, İçel Sanat Kulübü’nde gerçekleşen etkinlikte kimi zaman ney, kimi zaman da gitar çalarak kaleme aldığı öykülerin kahramanlarını anlatırken Mersin kenti edebiyat tarihinde de yerini aldı.

Kültür & Sanat Hit: 3910 / Yorum: 0 / 29 Eylül 2017 07:12
Söz Uçar ‘Umut’ Kalır
-A +A

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği etkinlikte, konuşan İçel Sanat Kulübü Başkanı Sedat Aydöner, “Sanata ve kültüre yönelik saldırıların giderek arttığı bir dönemden geçiyoruz. İçel Sanat Kulübü olarak mücadele içerisindeyiz. Kültür ve sanat çalışmaları barışın, toplumsal huzurun en büyük inandırıcı belgeleridir. Çünkü kültür ve sanatta din, dil, renk, ırk, cinsiyet farklılığı olmaz. Evrenseldir. Evrensel olduğu için de ölmeyecektir, devam edecektir” dedi.
Basın İlan Kurumu Mersin Şube Müdürü Umut Çor ile 2007 yılında bu yana tanıştıklarını kaydeden Aydöner, “Umut kardeşimle ilk tanışmamız 2007 yılına denk düşer. Bir firmanın yöneticisiyken, ulusal çapta bir reklam çekecektik. Genç bir iletişimciden söz ettiler. Farklı görüşleri var dediler. Onunla bir reklam filmi çektik. Daha sonra İçel Sanat Kulübü’nde yollarımız kesişmişti. Umut sen ne yaparsın dediğimizde, ben iletişim uzmanıyım, belgesel yapımcısıyım, amatörce arkeoloji ile ilgileniyorum, araştırmacı gazeteciyim, ney çalıyorum diyordu. Umut bunları anlatınca biz yeteneksizliğimiz altında ezildik. Bir insanın on parmağında on marifet olur mu? Önümüzdeki günlerde kendisinin yazdığı Pehlivan adlı bir tiyatro eseri Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenecek. En son, bizi zevkle okuduğumuz bir kitapla buluşturdu. Bilmediğimiz pek çok şeyi bu kitaptan öğrendik. İyi ki varsın Umut” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmasının ardından Umut Çor, Kilikya’nın Hatıra Defteri-Mersin’in Bilinmeyen Tarihi adlı kitabında yer alan Mersin tarihinde yaşanmış ilginç olayları, Mersin’den çıkmış ya da yolu Mersin’den geçmiş tarihi kişilerle ilgili çarpıcı öyküleri slayt eşliğinde anlattı. Çor, kimi zaman ney, kimi zaman da gitar çalarak olayın kahramanlarını canlandırdı. Sunumun ardından Umut Çor, , Kilikya’nın Hatıra Defteri adlı kitabını imzalayarak okurlarla sohbet etti.
Kitap Fikri Nasıl Doğdu?
Etkinliğin ardından sorularımızı yanıtlayan Umut Çor, “Mersin’in tanınmış aydınlarından Semihi Vural ile birlikte Aşağı Dünya Obruğu’ndaki antik yerleşkeyi incelerken orada birbirimize ilginç hikayeler anlatıyorduk. Semih ağabeye bunları neden yazıp kitaplaştırmadığını sordum. O da bana ‘Sen neden yazmıyorsun’ dedi. Bu kitap fikri buradan doğdu. Kentin tarihine yönelik ilginç detayları öyküsel şekilde yazma fikri Semihi Vural ile olan muhabbetimizden doğdu” dedi.
Dünyayı Dolaşmak İstiyorum
Denizin kendisi için huzuru, sonsuzluğu, temizliği ve maviyi ifade ettiğini de anlatan Çor, “Ben de Sadun Boro gibi dünyayı dolaşmayı hayal ediyorum. Bu hayalimin kısa bir süre sonra gerçekleşeceğini umuyorum. Ama bu seyahat yelkenli ile değil karadan seyahat yoluyla olacak. Çünkü yelkenli ile denizde olmak çok zor. Yelkenli ile günlerce aylarca denizde tek başına ya da yanımdaki bir kişiyle dünyayı dolaşmak için bir kişiyle deniz ve yelkenciliğe gönül vermiş olmak lazım. Çok fazla efor harcamak lazım. Ben böyle düşünmüyorum. Dünya seyahatine gidersem karadan giderim” şeklinde konuştu.
Olayın Kahramanları beni Çok Etkiledi
Anlattığı öykülerde olayın kahramanlarının kendisini oldukça etkilediğini de anlatan Umut Çor, “Anlattığım öykülerde zaman zaman kendimi olayın kahramanı yerine koyduğum anlar oldu. O kahramanlarla birlikte heyecanlandım. Onlarla birlikte üzüldüm. Onların öykülerini yazarken gözlerimin yaşardığı oldu. Spesifik olarak şu anda hatırlamıyorum ama kendimi o kahramanların yerine koyduğum oldu.
Bu eser tarihi bir kitap. Kitap bittikten sonra şunu söylemek isterim. Mersin, tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla dünyanın en güzel kentlerinden biridir. Bu kadar özel bir kentte yaşamış olmanın ayrıcalığını hissedelim. En azından bunu bilelim. Mersin’de yaşayan herkes için bunu yaşayalım görelim diye düşünüyorum” dedi.
Sırada Neler Var?
Çor şöyle devam etti:
“İlk kitabımı çıkarmanın duygu yoğunluğu içindeyim. Bu duygu çok güzel bir şey! Bir kitap çıkarmak, geleceğe bir eser, bir anı bırakmak çok güzel. Kitap çok beğenildi, okurlardan çok güzel tepkiler aldım. Her gelen tepkiyle tüylerim diken diken oldu. Bu da hoşuma gidiyor. Yazma isteğimi yeni şeyler üretme isteğimi de güçlendiriyor. Şu anda bol bol çalışıyorum. Yeni kitaba yönelik belgeler üzerinde yoğun çalışıyorum. 1200’lü yıllarda Mersin Ayvagediği’nden yola çıkıp Moğolistan’a giden bir Ermeni prensinin yolculuğunu yazıyorum. Çok ilginç bir yolculuk. İçinde Mevlana var, Şems var. Nasrettin Hoca var. Moğollar var. O dönem tarihine de bağlı kalarak tarihe bir bakış atacağız. Keyifli bir kitap olacağını umuyorum. Bu arada Mersinli Ahmet’in hayatını anlattığım Pehlivan adlı oyun şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nda sahnelenecek. Şu anda Büyükşehir belediye Başkanımızın onayını bekliyor. Bir psikolojik gerilim film senaryosu üzerinde de çalışıyorum. Bunlar şu anda yaptığım çalışmalar.”
İkisi Türk, biri yabancı üç ayrı yazardan çok etkilendiğini de ifade eden Çor, “Kısa, tarihi ve şaşırtıcı öykülerin olduğu kitabımdan da anlaşılacağı üzere Türkiye’de Sunay Akın’dan etkilenmiş olduğumu düşünüyorum. Soner Yalçın da bu tür güzel yazılar yazar. Onun da yazı tarzını severim. Ben de ikisinin karışımı tarzı benimsedim. Yabancı yazarlardan da tarih üzerine Amin Maalouf en sevdiğim yazarlardandır. Öykülerini keyifle okurum. Bundan da etkilendiğim söylenebilir” dedi.
 

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Söz Uçar ‘Umut’ Kalır,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!