Son Dakika

Sokak Sanatçılarına Büyük İlgi

Mersin Rotary Kulübü tarafından Kushimoto Sokağında "Sokak Sanatçıları Festivali" yapıldı. Birbirinden renkli görüntülere sahne olan festival büyük ilgi gördü.

Kültür & Sanat Hit: 22198 / Yorum: 0 / 13 Ekim 2019 08:31
Sokak Sanatçılarına Büyük İlgi
-A +A

Mersin Rotary Kulübü tarafından Mersin’de eşsiz bir festivale imza atıldı. "Sokak Sanatçıları Festivali" düzenlendi ve birçok kurum ve kuruluş burada stant açtı. Birçok sokak çalgıcısı da eşsiz şarkılarını söyleme fırsatı buldu. Festival süresince Kushimoto Sokağı trafiğe kapatıldı. Sokak boyunca açılan statlar, birbirinden farklı müzikler ve dans gösterileri Mersinlilerin ilgi odağı oldu. Sokak Sanatçıları Festivaline kent protokolü de katıldı.
Festivalde ŞERİ ART MANDALA standı çocukların yanında gençler ve yetişkinlerin de ilgi odağı oldu. Standı açan Mandala eğitmeni Şerife Sucuoğlu “Bu festival Mersin için oldukça güzel ve önemli. Umuyorum ki Mersinli hemşerilerimize yararlı oluyor. Mandala, Hint kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad. Sanskritçede “çember, daire” anlamına geliyor. Merkezden başlayarak dışa doğru daireler halinde genişleyen şekilleri belli bir düzene göre boyama sanatı olarak da tanımlanıyor.
Sucuoğlu, Mandala boyamayı bir “keşif yolculuğu” olarak tanımlıyor. Ona göre, “her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar aynı zamanda bir ‘meditasyon nesnesi.”
 
Mandala İle Terapinin İlişkisi Nedir?
 
Mandala’nın bir tür içe dönmek olduğunun altını çizen Şerife Sucuoğlu, “Bizler dünyalıyız, dünya da yuvarlak. Mandalanın neden dairesel olduğunu soranlar için de iyi bir cevaptır bu. Dairesel şekiller, bütün canlılara huzur ve enerji verir. Enerjiler dairelerden ürerler. Özetle ben diyorum ki, mandala içe dönmektir.
Mandala, çizen bireyin iç dünyasının anlık dışavurumlarıdır. Anlık dışavurum sürecinde birey, içinden gelen renkleri kullanacak ve kullanacağı sembolleri kendi türetecektir. Kişi, günlük yaşantısında ve iç dünyasında çok neşeli renkleri kullanıyor ve seviyor olsa da o andaki ruh haliyle siyah çizim yapmak isteyebilir. Ama bu, o bireyin ruh halinin karanlık olduğunu göstermez” ifadesini kullandı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!