Sanatı Ayakları İle Konuşturdu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nde ABD'li sanatçı Mark Goffeney, ayakları ile çaldığı gitar ile herkesi kendine hayran bıraktı.

Kültür & Sanat Hit: 4542 / Yorum: 0 / 16 Ekim 2017 20:32
Sanatı Ayakları İle Konuşturdu
-A +A

Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali devam ediyor. Kolları olmadan 1969 yılında hayata gözlerini açan ABD'li sanatçı Mark Goffeney, ayak parmakları ile konuşturduğu gitarı ile festivalde büyük ses getirdi. 5 gün boyunca engelli sanatçıları kucaklayan festivalde Kongre ve Sergi Sarayı ile Mersin Marina’da ayakları ile gerçekleştirdiği muhteşem konserlerle insanları kendine hayran bırakan Goffeney, müziği ve ritimleri yüreğiyle hissedip ayakları ile hayata geçirdi. 50 milyondan fazla izlenen videoları ile uluslararası bir kitleye ulaşan Goffeney’i dinlemeye gelenler sanatın engel tanımadığına şahit oldular. Rock tarzında söylediği şarkıları ile özellikle genç kitleden büyük beğeni alan Goffeney, azmi ve hayat sevgisi ile yüreklere dokundu.
“Bu Festival Benim İçin de Çok Şaşırtıcı Oldu”
Konserleri sonrası dakikalarca ayakta alkışlanan ve yoğun bir ilgi ile karşılaşan Mark Goffeney, dünyanın birçok ülkesinde sahne aldığını ancak Mersin’de düzenlenen festivalin dünyada ilk olması nedeniyle yer aldığı organizasyonlar arasında en özeli olduğunu belirtti. Çok heyecan verici bir festival olduğunu kaydeden Goffeney, “Bu festival dünyanın her yerinden sanatçıların geldiği benzeri olmayan bir festival. Dışarıda her yerde, örneğin yemek yemeye gittiğinizde bile engelli insanların engelsiz insanlarla aynı olduğunu gösteriyor. Bu festival benim için de çok şaşırtıcı oldu. Benim bile daha önce görmediğim yetenekte engelli sanatçılarla karşılaştım ve bu benim için inanılmaz bir şey. Sanatçı, dansçı, müzisyen birçok insan burada. Ben yeteneklerimi 9 yaşındayken fark ettim. Gitar ve trampet çalıyordum. Resim yeteneğim de var ve onu da ayağımla yapıyorum. Motivasyonunuz ve kalpten gelen isteğiniz varsa engelli de olsanız o sanatı yaparsınız ve en güzeli ortaya çıkar” dedi.
“Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Çok Cesur”
Böylesine büyük çaplı bir organizasyonu düzenlemek için her şeyden önce kalpten gelen hislerin olması gerektiğini belirten Goffeney, “Ben Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanını çok cesur buluyorum. Çünkü böyle bir festivali yapmak ve engelleri olan insanları engeli olmayan insanlarla eşit hissettirebilecek kadar rahat ortamı sağlamak çok büyük cesaret gerektiriyor. Burhanettin Başkan farkındalığı yüksek bir insan. Bu festivali yapabilecek duyguya sahip olmak başkanın farkındalığının olduğunu bize hissettiriyor” diye konuştu.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!