Son Dakika

Ruanda Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Kocamaz’a Ziyaret

Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret etti.

Ekonomi Hit: 5120 / Yorum: 0 / 8 Aralık 2017 12:49
Ruanda Ankara Büyükelçisi’nden Başkan Kocamaz’a Ziyaret
-A +A

Mersin’e gerçekleştirdiği ziyareti esnasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı da ziyaret eden Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Başkan Kocamaz ile makamında bir araya gelerek sohbet etti.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükelçi Nkurunziza’ya Mersin’in tarihini anlattı ve “Mersin, belki de dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. İnsanlık tarihi ile yaşıt bir şehir diyebiliriz Mersin’e. Mersin gerçekten yaşanılabilir bir bölge. Zaten onun için de medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Hayatın çok kolay yaşandığı ve her türlü ürünün yetiştiği bir bölge burası. Onun için de tarih boyu insanlar hep bu bölgelerde yaşamışlar ve bu bölgeleri kendilerine yurt edinmişler. Kentin belirlenen yaşı, yapılan araştırmalar ve kazılar sonucunda 10-11 bin yıl öncesine dayanıyor. Bölgenin en eski yeri Tarsus. Geçmişi 10-11 bin yıl öncesine dayanıyor. Adana’nın geçmişi ise 5 bin yıl” dedi.
“Mersin Barış, Huzur Ve Kardeşlik İçerisinde Yaşama Kültürünü Geliştirmiş Bir Bölge”
Başkan Kocamaz, Mersin’de nüfusun 1960’lı yıllarda 30 binlerdeyken, günümüzde merkezin 1 milyona yakın bir nüfusa sahip olduğundan bahsederek, “Limanın yapılması, serbest bölgenin yapılması bu bölgeyi ticaretin de merkezi haline getirdi. Ayrıca sanayi tesisleri bu bölgede ağırlık kazanıyor. Tarımda çok büyük gelişmeler kat edildi. Bir de ülkenin Güney Doğu’sundaki terör hadisesi insanları bu bölgelere yönlendirdi. Dolayısıyla bu bölgenin nüfusu geometrik bir şekilde arttı. Şu anda 13 ilçesi var. Bunun 4 tanesi merkezde ve nüfusun yüzde 76’sı merkez ve Tarsus’ta yaşıyor. Diğer 8 ilçe de toplam yüzde 24 gibi bir nüfusa sahip. Tabi bu bölge gerçekten göç alması nedeniyle demografik yapısı karma bir kent haline geldi. Ama buna rağmen gerçekten barış, huzur ve kardeşlik içerisinde yaşama kültürünü geliştirmiş bir bölge” şeklinde konuştu.
“Mersin Belki De Roma’yı 10’a Katlayacak Bir Şehir”
Mersin’in birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olduğundan söz eden Başkan Kocamaz, kentin dört bir yanının geçmiş medeniyetlerin kültürlerinin izleriyle dolu olduğunu belirterek, “Avrupa’da ve dünyanın değişik yerlerinde Katoliklerle Ortodoksların mezarlarının ayrı olduğunu biliyoruz. Ama bizim burada her inançtan insan aynı mezarlıkta bir arada bulunuyor. Tarsus’un beş, beş buçuk metre altında ayrı bir şehir var. Kazdığınız her yerden muhakkak bir tarih çıkıyor. Dünyanın ilk kanalizasyon sistemi Tarsus’ta Roma döneminde yapılmış ve şehir merkezindeki kanalizasyon sistemi son 20-25 yıl öncesine kadar halen çalışıyordu. Bunu şuradan anlıyoruz, şehir merkezindeki foseptikler hiç dolmuyor. Halen de zaman zaman inşaat kazısı yapılan yerlerde çok büyük eserler çıkıyor. Merkezi bir başka yere taşısak belki Roma’yı 10’a katlayacak bir şehir çıkacak yer altından” ifadelerini kullandı.
“Mersin’deki İŞGEM’ler Türkiye’nin En İyi Modeli”
Tarsus’taki İŞGEM’leri gezen ve Ruanda’ya da nasıl benzer bir model uygulayabileceklerini araştıran Büyükelçi Nkurunziza’ya önerilerde bulunan Başkan Kocamaz, “Türkiye’de 17 tane İŞGEM kuruldu ve sonradan 11’i kapatıldı. Geriye 6 tane kaldı ve bunun 2’si Tarsus’ta. Bunlar da Türkiye’nin en iyi modeli. Yerel yönetimler bu işe destek vermezse bu işlerin yürütülmesi çok zor. Bizim İŞGEM eski bir pamuk yağı fabrikası. Orası açıldı ve 3 yıl sonra Özelleştirme İdaresi, TMSF onu satışa çıkardı. Orayı o zamanın parasıyla 6 milyon dolar ödeyerek ben belediyeye aldım. Daha sonra İŞGEM’e de sembolik bir bedel ile 10 bin liraya kiraya verdim. Dolayısıyla orayı belediye sübvanse etmiş oluyor. Ayrıca yine 3 milyon dolar gibi bir masraf yaptım ve yeni binalar ekledim oraya. Altyapısını yaptık. Tabi Tarsus’ta talep çok olunca ikicisini açtık. Şu anda bizim İŞGEM yöneticileri Türkiye’nin her tarafına gidip buraların nasıl olması gerektiğini anlatıyorlar. Mersin’de de eğer öyle yerler bulabilmiş olsaydık buraya da açacaktık ve halen de arıyoruz” dedi.
“Yüzüne Bakılmayan Keçiboynuzu Şimdi Endüstriyel Bir Ürün Haline Geldi”
Başkan Kocamaz, insanların İŞGEM’ler sayesinde bir dilekçe ile iş yeri açabildiklerini ifade etti ve “Biz onların pazarlaması dâhil, muhasebe ve banka işlerinin tamamını yürüttük. Yaklaşık 2 İŞGEM’de de 2 binin üstünde istihdam var. İşsizlik Türkiye’de yüksek oranda ve onun için de herkes belediyeleri iş ve işçi bulma kurumu gibi görüyor. Biz belediyelerin üzerindeki yükü almak için bunları yapıyoruz. Türkiye’nin ve Tarsus’un ekonomisine de katkı sunmuş oluyoruz. Bu tür yerler kararlı bir yönetim anlayışı sergilenmezse çok çabuk kapanır. Bana göre eğer böyle bir düşünceleri varsa hangi kentlerde düşünüyorlarsa o belediye başkanlarını ve yanlarındaki paydaşlarını buraya getirip yerinde en az bir hafta inceleme yapmaları lazım. Bölgenin keçiboynuzu dediğimiz meyvesi burada değerlendirildi ve yüzüne bakılmayan o keçiboynuzu şimdi bir endüstriyel ürün haline geldi” sözlerini kullandı.
Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın kendisine anlatmış olduğu bilgiler karşısında hayranlığını dile getirerek, başkan olmasının yanında aynı zamanda bir tarihçi gibi olduğunu da belirtti ve “Bu kadar kısa bir sürede vakit ayırıp beni kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Dün Mersin’e geldik, Tarsus’u ziyaret ettik. Bugün burayayız, çünkü Ruanda’da da bir takım gelişmelerde bulunmak için sizin tecrübelerinizden faydalanmak ve görmek konusunda çok istekliyiz. Mersin ve Ruanda ekonomisi arasında çok benzerlik olduğunu gördük ve sizlerle karşılıklı paylaşımlarda bulunabileceğimizi düşünüyorum. Mersin’e ilk kez geldiğimiz için sizleri de makamınızda ziyaret etmek istedik. Mersin’e ilk ziyaretim ama gördüğüm kadarıyla çok etkilendim, çok güzel bir şehir. Türkiye’de de yaklaşık bir buçuk yıldır yaşıyorum. Kesinlikle Tarsus’ta çok güzel işler başarmışsınız ve burada da çok güzel işler başaracağınıza eminim. Tarsus’taki İŞGEM’i nasıl kendi ülkemizde de benzer bir modeli uygulayabiliriz diye ziyaret ettik” diye konuştu.
Sohbet sonrasında Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a Ruanda tarihini içeren bir kitap, Başkan Kocamaz da Büyükelçi Nkurunziza’a lale tablosu verdi. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!