Son Dakika

Provokasyonlar Yatırımları Engellemiyor

Mersin’e kurulması planlanan ancak bazı örgütlerle siyasilerin manipülasyonlarıyla engellenmeye çalışılan balık çiftliklerinde 10 bin kişiyi bulan bir istihdamın olmayacağı algısını yaymaya çalışanlar için yapılan araştırmalar balık çiftlikleri karşıtlarının bu eylemlerinin yersiz ve haksız olduğunu ortaya çıkardı.

Genel Hit: 7355 / Yorum: 0 / 23 Temmuz 2018 11:20
Provokasyonlar Yatırımları Engellemiyor
-A +A

Mersin’de kurulması planlanan balık çiftlikleri için bazı siyasiler ve çevreci örgütlerin her türlü provokasyonuna rağmen yatırım çalışmaları olanca hızıyla sürüyor.
Mersin’in Silifke ilçesinde geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirilmeye çalışılan ÇED görüşmeleri Mersin’den Silifke ilçesine giden örgütler tarafından sabote edildiği için ÇED toplantısı yapılamadı.
Protesto eden grubun arasında az sayıda Silifkeli bulunurken eylemcilerin neredeyse tamamına yakınının Mersin’den gitmesi bölge halkının da tepkisine neden oldu. ÇED toplantısını takip eden Silifkelilerin yoğunlukta olduğu bir grup ise “İş İstiyoruz” diyerek balık çiftliklerine destek verdi.
ÇED toplantısının ertelenmesinin ardından Silifkelilerin iş ve aş üzerinden balık çiftliklerine destek vermesiyle sarsılan eylemciler bölgede kurulacak balık çiftliklerinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edileceğinin yalan olduğu algısını yaymaya çalışarak yatırımı sabote etmeyi sürdürüyor.
4 Firma Yatırım Yapacak
Öte yandan Mersin’de kurulması planlanan balık çiftlikleri için 4 firma yatırım için hazırlık yapıyor. Kültür balıkları üretim sektöründe önde gelen isimler Mersin’e yatırım yapmak için tüm hazırlıklarını tamamladı.
Silifke Organize Sanayi Bölgesi’nde bazı firmalar fabrika inşaatlarına da başladı. Bölgeye yatırım yapacak firmaların sadece balık çiftlikleri değil, üretim sahasında diğer yatırımlara da yöneleceği edinilen bilgiler arasında yer aldı.
Silifke HEM Balık İşleme Kursu Açacak
Bu noktada en büyük gereksinimin işleme tesislerinde kullanılacağına dikkat çekilirken balık işleme işinin makinelerle yapılamadığı ve el işçiliği zorunluluğu olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu kapsamda Silifke halk Eğitim Merkezi (HEM) bünyesinde balık işleme kursu açılması için hazırlık yapılıyor. Kursa katılım sağlayanlardan başarılı olan kursiyerlere sertifika verileceği ve balık işleme tesislerinde bunların istihdam edileceği belirtiliyor.
İlk Etapta Binbeşyüz Kişi
Fabrika yatırımlarına başlayan ve Mersin’de kurulması planlanan balık çiftlikleri yatırımcılarından Kılıç Deniz Ürünleri’nin Mersin tesislerinde ilk etapta binbeşyüz kişi istihdam edeceği, Mersin’e yatırım yapacak diğer 3 firma ile birlikte fabrikalar tamamlanıp faaliyete açıldıkça sayının artarak yaklaşık onbine kadar çıkabileceği ifade ediliyor.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!