Pekmezle Yapılan 51 Çeşit Ürün Tanıtıldı

Erdemli ilçesine bağlı Üzümlü Köyünde üzüm pekmeziyle yapılan 51 çeşit ürün ve yöresel tatlar, Turizm Fakültesinde tanıtıldı.

Genel Hit: 4730 / Yorum: 0 / 27 Aralık 2017 19:57
Pekmezle Yapılan 51 Çeşit Ürün Tanıtıldı
-A +A

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesinde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Birdir, Üzümlü Köyü Muhtarı Mustafa Başbilen, Çukurova Aşçılar Derneği Başkanı ve Erdemli İŞKUR Aşçılık Eğitmeni Fatma Çıkla, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı.
Köylerdeki ürünlerin zenginliğini göstermek ve bu tatları tanıtmak üzere projeye destek verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Birdir, “Üzümlü Köyü halkı, bölgemizde çok fazla bilinmeyen çok değerli ve doğal ürünlerden özellikle sıraca mantarı ve pekmezden farklı üretimler yapıyorlar. Ancak ne yazık ki, bu ürünler gereken değeri görmüyor. Bizlerde tanıtım amaçlı böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaparak katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi.
İŞKUR tarafından açılan pekmez kursu sonucunda elde edilen ürünlerin tanıtımı için böyle bir proje hazırladıklarını belirten muhtar Mustafa Başbilen ise, “Yerli ürünlerin değerlenmesi ve pazara ulaşmasında sıkıntı var. Bu tür projelerle yöresel ürünleri tanıtarak daha geniş kitlelere ulaşarak köy halkımızın sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
Tanıtım etkinlikleri aracılığıyla Üzümlü Köyü halkının yöresel ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçladıklarını söyleyen Eğitmen Fatma Çıkla, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Etkinlik kapsamında katılımcılar üzüm pekmeziyle yapılan birbirinden farklı 51 çeşit ürünü ve yöresel ürünleri tattılar.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!