Son Dakika

Özel Toros Hep Bir Adım Önde Gidiyor

Bu Olanakları Görünce İnsanın Çocuk Olası Geliyor! Özel Toros Hep Bir Adım Önde Gidiyor.

Eğitim Hit: 8319 / Yorum: 0 / 16 Mart 2019 20:25
Özel Toros Hep Bir Adım Önde Gidiyor
-A +A

Özel Toros Anaokulu ve Kreş tanıtım günü düzenlendi. Öğrenci velilerinin yoğun katılımıyla düzenlenen etkinlikte Özel Toros Anaokulu Müdürü Suzan Yılmaz, özgeçmişini katılımcılarla paylaştı.
 
Özel Toros Kreş ve Anaokulu olarak Toros ile hep bir adım önde başlamak için; eğitim öğretim yılı başında çocukların öncelikle hazır bulunuşluk düzeylerinin tespitini yaptıklarını anlatan Yılmaz, “Sonuçlar doğrultusunda çocuklarımızın potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmak için çalışmalar yapmaktayız. Her çocuğun farklı gelişim özelliklerini, bireysel farklılıklarını, ilgi, beceri ve yeteneklerini önemsiyoruz. Çocukların kendi renginde var olması için güvenli ortamlarımızda kendilerini ifade etmelerine olanak sağlıyoruz” dedi.
Gömleğin İlk Düğmesi Yanlış İliklenirse Devamda Yanlış Kaçınılmaz Olur
Sınıf kapılarının her gün bir çocuğun günün sorusunu sormasıyla başladığını da ifade eden Yılmaz, “Sınıf kapılarımız her gün bir çocuğumuzun günün sorusunu sorması ile başlar. Böylece merak yaşamlarının vazgeçilmezi olur. Eğer çocuklarımız merak etmezse bilgiye ulaşamaz ve sadece kendisine aktarılanları ezberler. Ezber bilginin bireyleri yaşamda istenilen yere taşıması mümkün olamaz. Okul öncesi dönem bireyin yaşamındaki  en hızlı öğrenme sürecidir. Bu hıza eşlik etmek ve etkili geçmesini sağlamak için eğitim ortamlarımızdaki uyarıcılarımızı güncellemekte, yenilemekteyiz. Bu hızlı dönemde sonuç değil süreç odaklı çalışmalar yapmaktayız. Çocuklarımızın en güzel kazanımları süreci yaşarken gerçekleşmektedir. Biliyoruz ki gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenirse devamda yanlış kaçınılmaz olur. Bu nedenle çocuklarımızın okulumuzda kazandıkları bilgi, beceri, alışkanlık, değer ve davranışlar onlara ileriki yaşamlarında rehberlik yapacak, olumlu kişilik oluşumuna ve akademik başarılarına temel oluşturacaktır. Telafisi mümkün olmayan bir dönem özelliği sebebiyle sistemli eğitim sürecinde çocuklarımıza kendini gerçekleştirmesi için gerekli ortam ve koşulları sağlarken gereksinimleri doğrultusunda uygun yöntem ve tekniklerle etkinliklerimizi gerçekleştirmekteyiz. Toros Anaokulu ve Kreş ekibinin her üyesi özverili, çalışkan, yaratıcı ve branşında uzman kişilerden oluşmaktadır. Toros ekibi olarak örnek çalışmalar yapmaya ve ilklere imza atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Kolaydan Zora Yakından Uzağa Eğitim
Ailelerin erken çocukluk eğitimi konusunda sürekli bilgilendirildiklerini de kaydeden Yılmaz, “12- 36 ay çocuklarının sadece bakımı için destek olunan bir yer değil, çocuğun tüm gelişim alanlarını destekleyen, onları geleceğe hazırlayan bir kurumuz. Kolaydan zora, yakından uzağa eğlenceli etkinliklerle bireysel ve grup çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca aileleri erken çocukluk eğitimi konusunda bilgilendiren, çocukların yaşama en iyi başlangıcı bizlerle yapmalarını amaçlayan sistemli bir program sürdürmekteyiz.
36- 71 ay çocuklarımızın her gün aktif bir şekilde kullanılan günlük eğitim akışı panosunun bölümünde güne başlar ve aynı bölümde günü sonlandırırlar. Günün pusulası olan panoda; kim var, kim yok, bu gün nasılım? ,aylık takvim, hava durumu ve tahmini, sorumluluklar, günü planlama ve değerlendirme, günün yıldızı bölümleri yer almaktadır. Okul bahçemizde ve her sınıfımızda öğrenme merkezlerimiz bulunmaktadır. Günlük eğitim akışı içerisinde çocuklar planlanmış zaman aralığında ilgi ve istekleri doğrultusunda kendileri için seçim yaparlar ve aktif öğrenmeler gerçekleştirilir. Bu sırada öğretmen rehberliğinde çocukların ilgi ve becerileri takip edilir ve yönlendirilir. Etkinliklerimiz oyun, fen, Türkçe, matematik, dikkat, değerler, okuma yazmaya hazırlık çalışmaları, drama, kodlama stem, oryantiring, Destination Imagination ve inovasyon çalışmalarından oluşmaktadır. Çocukların ilgi, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda her ay farklı kavramlar işlenir. Bu çalışma sınıf içi ile sınırlandırılmaz” dedi. Okulun tüm bölümlerinde kavramsal çalışmalar gerçekleştirildiğine de vurgu yapan Suzan Yılmaz, “Aylık planlarımızda sanatçılara ve mucitlere de yer vermekteyiz. Her ay farklı ressam, müzisyen ve mucit seçilir. Eserler ve icatlar etkinliklerle işlenir. İngilizce, dans, bale, jimnastik, görsel sanatlar, müzik, çocuk yogası, satranç ve yüzme branş öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirmektedir. Branşlar yaş gruplarına göre farklılıklar göstermektedir. Çocuklarımızın doğum günleri Montessori döngüsü ile kutlanmaktadır.
Çocukların bireysel iletişimleri için ortam oluşturmak adına” mesajın var “ panolarımız mevcuttur. Çocuklarımız için her objeyi eğitim materyaline dönüştürüyoruz böylece düşük maliyetli malzemelerle yüksek performanslı kazanımlar elde etmekteyiz. Her dönem sonunda çocuklarımız anne ve babalarına Türkçe ve İngilizce olarak portfolyo sunumlarını gerçekleştirirler. Öğretmen ve veli görüşmeleri haftalık olarak bireysel, günlük olarak ise iletişim defteri ile gerçekleşmektedir. Aybaşlarında bilgilendirme bültenlerimiz velilere gönderilmektedir. Ulusal ve uluslar arası projeler yürütülmektedir. etwinning okul etiketi almış bulunmaktayız. Helsinki üniversitesinin düzenlemiş olduğu starT yarışmasında okulumuz ilk 100 okul arasındadır” ifadelerini kullandı.
Özel Toros Anaokulu Müdürü Suzan Yılmaz, rehberlik çalışmaları ile 2018-2019 etkinliklerini şöyle sıraladı.
Rehberlik Çalışmaları Kapsamında Yapılanlar
Okula uyum/oryantasyon, Davranış gözlem ve değerlendirme, Çeşitli konularında aylık bülten yazıları, Objektif ve projektif test uygulamaları, Öğrenci, veli görüşmeleri ve aile danışmanlığı, Üst kuruma geçişte oryantasyon, Bireysel beceri takip ve yönlendirme….
2018-2019 Etkinlikleri
Veli Tanışma Kahvaltısı, Belirli Gün Ve Haftalar, 100 Gün Etkinlikleri, Şekil Partileri, Aile Büyüğü Günü, Kodlama Şenliği, Göster Anlat, Haftanın Çocuğu, Kitap ve Oyuncak Günleri, Okullarda Orman, Satranç Turnuvası, Şapka Partisi, Maske Partisi,  Start yarışması, Matematik partisi, Yıl Sonu Gösterileri, Mezuniyet Töreni, Alan gezileri…..
Yapılan tanıtım sunumunu ardından öğrencilerin etkinlik sınıfları gezilerek çalışmalar hakkında veliler bilgilendirildi. Etkinlikler satranç turnuvasına katılan miniklere madalya dağıtımının ardından düzenlenen koteyl ile son buldu.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!