Son Dakika

Orman Bölge Müdürlüğü’nden Yerli Muz Üreticisine Kredi Desteği

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, yerli muz üreticisine verdiği 493 bin TL kredi desteği ile üreticiye 325 bin TL gelir sağladı.

Ekonomi Hit: 4640 / Yorum: 0 / 8 Kasım 2017 20:03
Orman Bölge Müdürlüğü’nden Yerli Muz Üreticisine Kredi Desteği
-A +A

Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de muz üretiminin tüketimi karşılamaması nedeniyle Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Orman ve Köy İlişkileri Şubesi (ORKÖY) tarafından muz üretiminin desteklendiği bildirildi. Sosyal ormancılık adına orman-köy ilişkilerinin geliştirilmesi ve ormandaki sosyal baskının azaltılması ile yerinde istihdamın sağlanmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, muz üretiminde Türkiye’nin dışa bağımlılığının azaltılarak muz ithalatının düşürülmesi ve döviz çıkışının azaltılmasına çalışıldığı kaydedildi.
Açıklamada, “ORKÖY şubesince bu destek kapsamında plastik örtülü serada muz üretimi projesi yapılarak, 2015 yılında 17 ünite 493 bin TL destek sağlanmıştır. Desteklenen her ünite başına takriben yıllık 8 ton olmak üzere toplam 136 tondan 325 bin TL gelir sağlandığı ve 2 yılda alınan ürün 272 ton ve değerinin 650 bin TL olduğu tespit edilmiştir” denildi.
ORKÖY kredi desteği alan köylülerin ilk yıllarda masraflarını karşıladıklarını ve desteklerin devam etmesini talep ettiklerini belirttikleri de ifade edildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!