Son Dakika

Orhan Özbaba: “Şarbon Mikrobu Bir Terörizm Silahıdır”

Özvet Group Yönetim Kurulu Başkanı veteriner hekim Orhan Özbaba, “Çok tehlikeli bir bakteri olan şarbon mikrobu Bacillusanthracis aynı zamanda bir terörizm silahıdır. Dünyada hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardan korunmanın yolu işi ehline bırakmaktır. Ne yazık ki veteriner hekimlerin bilgi ve birikiminden yeterince yararlanılmıyor. Yetkisiz ve bilgisiz kişiler akıllarınca açıklamalar yapmaya devam ediyor” dedi.

Sağlık Hit: 8287 / Yorum: 0 / 16 Eylül 2018 14:28
Orhan Özbaba: “Şarbon Mikrobu Bir Terörizm Silahıdır”
-A +A

Türkiye ve Mersin’de haftalardır gündem kara bulut gibi çöken şarbon iddiaları satışları da olumsuz etkiledi. Şarbon hastalığının gündeme gelmesiyle birlikte endişeye düşen vatandaşlar kırmızı ete tereddütlü yaklaşmaya başladı. Bir yandan şarbon, diğer yandan ekonomideki kötü gidişat ve zamlar et yemeyi de lüks haline getirdi. Yurt dışından gelen dondurulmuş etler marketler zincirinde tüketiciye ucuz fiyata ulaşıyor ancak hastalığın da özellikle bu etlerle ya da ithal edilen hayvanlar aracılığıyla yayıldığı öne sürülüyor. Siyasi yetkililer her ne kadar bir tehlike olmadığını söylese de et alabilecek gücü olabileler bile güvensizlik nedeniyle kırmızı etten uzak durup balığa yöneliyor.
Kurban Bayramı’nın ardından kırmızı ette çıkan “şarbon hastalığı” iddiaları karşısında vatandaşlar kırmızı et tüketmeye korkuyor. Kasaplar ise bu durumdan olumsuz etkilenirken Özvet Group Yönetim Kurulu Başkanı veteriner hekim Orhan Özbaba şarbon hastalığı karşısında Yeni Mersin gazetesi aracılığıyla tüketicilere uyarılarda bulundu.
Nedir Bu Şarbon? Nasıl Bir Hastalıktır ve Sonuçları Nelere Mal Olur?
Şarbon hastalığının son zamanlarda adı gibi kara bir bulut misali gündemimize oturduğuna dikkati çeken Orhan Özbaba, “Şarbon bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır. Zoonoz dediğimiz, hayvandan insana geçen 300 e yakın hastalıklardan birisidir. Adına ölen hayvanlarınkan renginin siyaha dönmesi nedeni ile Şarbon denmiştir. Fransızca’da Şarbon ‘karbon’ anlamına gelir. Şarbon memeli hayvanların öldürücü bir hastalığıdır.  Evcil ve yabani memelilerde görülür.  Hastalığın diğer adı Anthrax'dır.
En çok geviş getiren memeli hayvanlarda görülmekle birlikte kedi, köpek ve atlardada hastalık görülebilir. Hastalık insanlara bulaşabilir ve ölümcül etki yapabilir” dedi.
Erken tanı konulduğu taktirde güçlü antibiyotiklerle hastalığın tedavi edilebileceğini de anlatan Özbaba, “Hastalığın etkeni Bacillusanthracis'tir.  Bu bakteri sporlanma şeklinde çoğalır ve maalesef toprakta 40 yıl kadar yaşamaktadır. Ülkemizde Şarbon vakaları hayvanlarımızda zaman zaman görülmekte ve tek korunma yolu aşılama ile olmaktadır. Hastalığın kuluçka süresi görünüş şekline göre değişmekle birlikte ortalama 1-10 gün arasındadır. Bazen hastalığın perakut formu görüldüğünde 12-24 saat içinde ölüm şekillenir. Ölen hayvanların en önemli semptomları doğal deliklerden kan gelmesidir. Kanın rengi siyahtır ve pıhtılaşmaz. Dalak aşırı büyümüştür. Bu şekilde ölen hayvanlar tamamen imha edilmeli yakılmalı veya iki metre çukura gömülerek üzerine sönmemiş kireç atılmalıdır” şeklinde konuştu.
Hastalığın Üç Formu Var
Şarbon hastalığının deri, solunum ve sindirim barsak olmak üzere üç formu bulunduğu bilgisini de veren Özbaba, “Bugünlerde hastanelere gelen vakalarda en çok deri formu görülmekte ve tedavisi yapılabilmektedir. Hastalığın sinekler vasıtası ile bulaşabileceği de bildirilmiştir. En çok temas etme, soluma ve hastalıklı etleri yeme ile bulaşma olur. Şarbon ve bu gibi bulaşıcı hastalıkların tehlike olmaması için koruyucu önlemlerin arttırılması gerekir” dedi.
İşi Ehline Bırakmak Gerek
‘Bize bir şey olmaz’ mantığı ile hareket etmenin yanlış bir davranış olduğunu da belirten Özbaba, “Bizim en büyük sorunumuz işi ehline bırakmamamız. Maalesef tedbir almadan, bize bir şey olmaz mantığı ile rahat davranıyoruz,  hastalık çıkınca da elimiz ayağımız dolaşıyor.
Hastalığın insanlara bulaşabileceği ve sporlanan bakterinin çevresel koşullara çok dayanıklı olduğu unutulmamalıdır.  Veteriner hekimler ve hayvan yetiştiricileri şüpheli durumlarda kendilerini koruyacak önlemleri ihmal etmemelidirler. Hayvanların hastalıktan korunması aşılama ile mümkündür.  Hastalığa karşı hazırlanmış aşılar mevcuttur.  Tek doz uygulama bağışıklık sağlamak için yeterlidir.  Daha önce şarbon çıkmış yerlerde mutlaka sistemli olarak aşılama yapılmalıdır.
Meraya çıkan hayvanlara her ilkbaharda rutin olarak şarbon aşısı yapılması önerilir.  Zararsız hale getirilmiş (attenue) canlı aşı olan şarbon aşısının gebeliğin son döneminde yapılması tavsiye edilmez.
Veteriner hekimlerin kesim öncesi ve kesim sonrası muayene yaptıkları yerler mezbahalardır. Mezbahalar dışında kesilen çiftlik hayvanlarının etleri tüketilmemelidir.  
Çok tehlikeli bir bakteri olan şarbon mikrobu Bacillusanthracis aynı zamanda bir terörizm silahıdır.  İlk kez 2001 yılında terörizm amacıyla kullanılmıştır.  Böyle tehlikeli, zoonoz bir hastalığa karşı uyanık, bilgili ve tedbirli olmamız şarttır” şeklinde konuştu.
Özbaba, açıklamasının son bölümünde “Dünyada hayvanlardan insanlara geçen hastalıklardan korunmanın yolu işi ehline bırakmaktır. Ne yazık ki veteriner hekimlerin bilgi ve birikiminden yeterince yararlanılmıyor. Yetkisiz ve bilgisiz kişiler akıllarınca açıklamalar yapmaya devam ediyor.
Yok‘etleri koklayarak şarbon olup olmadığını anlarız’ şeklinde ya da ‘kasabınıza sorun şarbonlumu’ diye yapılan açıklamalar çağ dışı, bilimden uzak ve acınası açıklamalardır.
Türkiye hayvancılık ile ilgili sorunlarını çözecekse mutlaka Tarım Bakanlığı bünyesinde Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulmalı ve işler tek elden yürütülmelidir. Aksi halde bu sorunlar devam eder, hayvancılığımız bitme noktasına gelir ve zoonozlar yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar tehlike olmaya devam eder” ifadesini kullandı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!