Son Dakika

Öğrencilere 'Çocuk Hakları' Anlatıldı

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi Avukat Güray Göçer, “Her çocuk, doğuştan bazı haklara sahiptir. Çocuk hakkı, insan hakkı meselesidir” dedi.

Eğitim Hit: 6379 / Yorum: 0 / 21 Nisan 2018 21:23
Öğrencilere 'Çocuk Hakları' Anlatıldı
-A +A

Mersin Barosu ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından, Pirireis Ortaokulu öğrencilerine çocuk hakları anlatıldı. Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi üyesi Avukat Güray Göçer, toplumumuzda çocukların sahip oldukları haklarını yeterince bilmediklerini, sağlıklı bir toplumun temelinin atılması için bu konuda çocukların bilinçlenmeleri gerektiğini belirterek, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak okullarda eğitim çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 
Çocukların Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan ve devletlerin kabul ettiği evrensel beyanname ile korunduğunu bilgisini veren Göçer, “Her çocuk, doğuştan bazı haklara sahiptir ve çocukların hakları yasalarla güvence altına alınmıştır. Çocuklar yaşam, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, korunma, barınma, katılım, cinsel istismardan ve şiddetten korunma hakkı gibi birçok haklara sahiptir. Çocukların cinsiyet, din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapılmaması, sevgi ve barış içinde yaşama hakları da vardır. Sözleşmeye göre, bütün çocuklar aynı haklara sahiptir” diye konuştu. 
Eğitim çalışmasında çocukların interaktif olarak katılımını sağlayan Göçer, “Dünyada ve ülkemizde maalesef milyonlarca çocuğun hakkı çiğneniyor. Çocuk hakkı, insan hakkı meselesidir. Çocuk haklarının korunması, sağlıklı bir toplumun gelişimiyle doğru orantılıdır” ifadesini kullandı. 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!