Son Dakika

Öğrenciler Dost Enerjiyi Güneşpark’ta Yakından Tanıdı

Mersin merkez Yenişehir ilçesi Aydınlıkevler İlkokulu 2K sınıfı öğrencileri Mezitli ilçesi sınırları içinde faaliyete geçen Güneşpark’ı ziyaret ederek Dost enerji adı da verilen Güneş Enerjisini yakından tanıdı. İlk kez öğrencileri ağırlamaktan son dere mutlu görünen anlatan Makine Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu üyeleri eğitim faaliyetleri sonunda öğrencilere güneş enerjisiyle çalışan mini ışıldak hediye etti.

Eğitim Hit: 4760 / Yorum: 0 / 18 Ekim 2017 12:15
Öğrenciler Dost Enerjiyi Güneşpark’ta Yakından Tanıdı
-A +A

Öğretmenleri ve sınıf anneleri eşliğinde Güneşpark’a gelen Aydınlıkevler İlkokulu 2K sınıfı öğrencilerini MMO Mersin Şube Başkanı Akar Tülücü ve Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı. Eğitim salonunda öğrencilere Sinevizyon eşliğinde enerji kaynaklarını anlatan Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı Akar Tülücü, “Enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır. Doğalgaz, kömür, petrol ve bor yenilenemez enerji kaynaklarıdır.  Yenilenebilmeleri için yüzyıllar gerekmektedir. Bu nedenledir ki bunlar, yenilenemez enerji kaynakları olarak adlandırılmıştır. Yenilenemez enerji kaynaklarının en büyük zararı ise çevre üzerinde görülmektedir. Çevreyi alabildiğine kirleten bu kaynaklar nedeniyle önümüzdeki 50 sene içerisinde kendileri tükenmeden dünyamızı tüketebilirler” dedi.
Tülücü, “Yenilenebilir enerji, doğal çevreden sürekli veya tekrarlamalı olarak ulaşılan kaynaklardan elde edilen enerjidir. Yenilenebilir enerji; doğal kaynaklardan elde edilen ve sürdürülebilirliği olan enerjiler olarak da tanımlanmaktadır. Yenilenebilir enerjiler; güneş, rüzgar, biyokütle, jeotermal, dalga enerjisi gibi doğada kendiliğinden var olan kaynaklardan elde edilmektedir. Bu kaynaklar, fosil enerji kaynaklarının tersine zamanla tükenmez ve kömür, benzin, doğalgaz gibi yenilenemeyen enerjilere alternatiftirler. Farklı alanlarda kullanımları mümkündür” şeklinde konuştu.
Öğrencilere Güneşparkı da gezdiren Tülücü, Güneşparkta güneş enerjisinden elde edilen elektrikle aydınlanma yapıldığını belirterek “Güneş Enerjisi, güneşten direkt ya da dolaylı olarak elde edilen enerji olarak tanımlanabilir. Toplayıcı paneller kullanılarak güneş enerjisinden ısı ve elektrik elde edilebilirken aynı zamanda da geliştirilen fotovoltaik pillerle de elektrik üretmek mümkündür” dedi.
Güneşpark’a yapılan gezinin amacını Yeni Mersin’e anlatan Aydınlıkevler ilkokulu 2 K sınıfı öğretmeni Meral Bal ise “Bugüne dek öğrencilerimizin güneş enerjisiyle ilgili hiç bilgileri olmadı. Bilmediği ve bilgi sahibi olmadığı yenilenebilir enerji türünü ilk kez görmenin heyecanını onlarla birlikte yaşıyorum. Çocuklarıma böyle bir fırsat tanıdığı için MMO Yönetim Kurulu Başkanı Akar Tülücü ve Yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum. Bize bir kapı açtılar. Işık saçtılar. Öğrencilerim buradan enerji tasarrufu konusunda şimdi daha bilinçli, daha duyarlı, daha donanımlı çıkıyor. Çevremizi aydınlatmaya da devam edeceğiz” dedi.
Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri eğitim faaliyetleri sonunda öğrencilere güneş enerjisiyle çalışan mini ışıldak ve MMO logolu balon hediye etti. Pasta ve meyve suyu ikramında bulundu.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!