Son Dakika

Nereden, Nasıl Vuracağını Şaşırdı! Haber Yalan Çıktı

Mersin’de yayın yaşamını günlük gazete olarak sürdüren Mersin İmece Gazetesi’nin 17 Kasım 2017 tarihli nüshasındaki habere Mersin Büyükşehir Belediyesinden yalanlama geldi. Bir siyasi partinin sözde temsilcisiymiş gibi davranan Mersin İmece Gazetesi’nin yayınladığı asılsız habere yönelik yalanlamanın her satırında gazete yetkililerine yönelik gazetecilik, siyaset ve ahlak dersi

Genel Hit: 5223 / Yorum: 0 / 19 Kasım 2017 08:42
Nereden, Nasıl Vuracağını Şaşırdı! Haber Yalan Çıktı
-A +A

El değiştirdikten sonra izlediği yayın politikasıyla her geçen gün inandırıcılığını yitiren gazetenin bir bulvarı Ali Kaya Mutlu caddesine bağlamak için yapılan yol çalışmalarını eleştirerek bu çalışmaların Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını öne sürerek aynı belediyeyi “Ağaçları yola kurban ederek kent yeşilliğini yok etmekle” suçladı.
Haberin yayınlanmasının ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan jet hızıyla yalanlama geldi. Her satırında gazete yetkililerine yönelik gazetecilik, siyaset ve ahlak dersi verildiği gözlenen açıklamada  “Habere konu olan bölge, Yenişehir Belediyesi hizmet alanında yer almaktadır. Büyükşehir belediyesi bölgede hiçbir çalışma yürütmemekte, hiçbir araç ve personeli ile de konu edilen çalışmada görev yapmamaktadır” ifadeleri yer aldı.
Haberin yayınlanmasının ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan gelen bu yalanlama metninde;
“Mersin İmece Gazetesi’nin 17 Kasım 2017 günü “Ağaçlar Yola Kurban Edildi” başlıklı asılsız manşet haberinin basın ilkelerine aykırı şekilde kurumumuzu hedef alması üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur.
İmece Gazetesi’nin 17 Kasım 2017 tarih ve 4727 sayılı nüshası birinci sayfasında manşetten verilen “Mersin Büyükşehir Belediyesi yol yapımına ağaçları dozerle sökerek başladı. Ağaçlar yola kurban edildi” başlıklı haber, gazeteciliğin en önemli şartlarından olan “araştırma” ve “doğruluğundan emin olma” ilkelerinden uzak, gerçek dışı, asılsız ve tamamen Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni hedef almak üzerine kurgulanmıştır.
İmece Gazetesi, haberin bir bölümünde ağaçların söküldüğü, bir başka bölümünde ise kesildiği şeklinde kendi ile çelişen ifadelerle dolu metni kamuoyuna sunarak adeta Mersinli vatandaşların aklıyla alay etmiştir.
En önemlisi ise bugüne kadar tarafsızlık ilkesini defalarca ayaklar altına alarak yalan ve iftiralarla dolu sayısız haberle Büyükşehir Belediyesi’ni hedef alan gazete, skandal niteliğinde bir habere daha imza atmıştır. Öyle ki; Büyükşehir Belediyesi ile yakından uzaktan alakası ve ilgisi olmayan bir çalışmayı Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü şeklinde iftiralarda bulunan gazete, haberi yazan muhabir ve kontrol ile görevli amirlerin hayal ürününe kurban giden bir habere daha imza atmıştır.
Haberde Büyükşehir Belediyesi kasıtlı olarak hedef alınmıştır. Ancak bahsi geçen bölge, Yenişehir Belediyesi hizmet alanında yer almaktadır. Büyükşehir Belediyesi bölgede hiçbir çalışma yürütmemekte, hiçbir araç ve personeli de bahsi geçen çalışmada görev almamaktadır. Ağaçları kestiği iddia edilen kurumun Yenişehir Belediyesi olup olmadığı veya bu iddia doğruysa kim tarafından yapıldığı da Büyükşehir Belediyesi tarafından bilinmemekte, araştırmak ve doğru bilgiyi sunmak da habere imza atan gazetenin görevi olmalıdır.
Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’de temiz çevre ve ağaçlandırma çalışmalarına verdiğimiz önem de siz değerli kamuoyu tarafından açıkça bilinmektedir.
Dolayısıyla ilk satırından sonuna kadar asılsız, kişisel menfaat ve siyasi heveslere kurban edilmiş haberde çalışmayı yapan kurumdan bile habersiz, çelişkilerle dolu ifadelere yer verilmesi, aynı gazetede alışkanlık haline geldiği için tarafımıza cevap verme hakkı doğurmuştur. Tamamen Büyükşehir Belediyesi’ni karalamaya ve yıpratmaya yönelik olarak kurgulanmış, hazırlanmış ve kamuoyuna sunulmuş haber ile ilgili İmece Gazetesi’nden Mersinli vatandaşlarımızdan özür dilemesini bekliyor, kamuoyundan bazı çevrelerin kişisel hayal gücü ve hırslarının esiri olan haberlerin doğruluğunu teyit etmeden bu bilgilere itibar etmemelerini bekliyoruz. Yenişehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışma ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni karalamaya çalışan ve kendi yazdıkları metinde kendi ifadeleri ile çelişkiye düşen gazete hakkında takdiri siz değerli kamuoyuna bırakıyoruz ve konunun hukuki boyutunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadeleri yer aldı.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!