Son Dakika

Narenciye Korteji, Karnaval Havası Yaşattı

Mersin'de Narenciye Festivali coşkusu yaşanıyor. 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, 100 ton narenciye ürünü ile yapılan süslemeleri, 25 ülkeden 700'ün üzerinde gösteri sanatçısı, 400'ün üzerinde standıyla renkli görüntülerle başladı. Mersin ve çevre illerden binlerce insan festival alanına aktı.

Kültür & Sanat Hit: 7699 / Yorum: 0 / 3 Kasım 2019 10:00
Narenciye Korteji, Karnaval Havası Yaşattı
-A +A

Türkiye'nin narenciye deposu Mersin'de bu yıl 7'incisi düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, açılış programı ve 2 bini aşkın insanın katıldığı kortej yürüyüşü ile başladı. Merkez Yenişehir ilçesi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Kültür Parkta 70 dönümlük alanda gerçekleştirilen festival kapsamında, 10'u mobil 30 figür ile festival alanında ağaç giydirmeleri dahil yapılan tüm süslemeler 500 binin üzerinde limon, portakal ve greyfurtla yapıldı. Özellikle süslemelerle sahil bandı birbirinden güzel figürlerle sarı-turuncu renge bürünürken, festival alanına gelen binlerce insan figürlerin önünde fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı.
Mersin Valiliği başta olmak üzere 27 kurumun destekleriyle gerçekleştirilen festivalin açılışı, Side Harabeleri önünde yapıldı. Açılışa, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Mersin milletvekilleri ve protokol üyeleri katıldı.
 
“Mersin'in gülen yüzünü herkese göstermek için rengarenk bir narenciye dünyası oluşturduk”
 
Festival İcra Komitesi Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, açış konuşmasında, bugün Mersin'in en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptıklarını söyledi. Akdeniz'in incisi Mersin'in gülen yüzünü herkese göstermek için rengarenk bir narenciye dünyası oluşturduklarını vurgulayan Özdemir, “Bizim gözümüzde narenciye ürünleri birer mücevher gibidir. Bir kuyumcu misali bu ürünleri özenle işleyerek, 30 figür ve tüm bu güzel süslemeleri yaptık. Meyvenin kendisinin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye'nin ilk ve tek festivali Mersin Narenciye Festivalidir. Festival boyunca yüz binlerce ziyaretçimize coşku ve eğlence dolu bir şenlik ortamı sunuyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in ve kente özgü narenciye ürünlerinin bütün dünyaya tanıtılması ve marka değerinin arttırılması amacıyla bu yıl 7.’si düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne katılarak, Mersinliler’in festival coşkusuna ve heyecanına ortak oldu.
Başkan Seçer, “Çok güzel bir etkinlik olacak. Hazırlıklar gayet güzel oldu. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün böyle bir gün” dedi. 
 
“Türkiye'de narenciyenin kalbi Mersin'de atmaktadır”
 
“Amacımız, kamuoyunun dikkatini narenciyeye ve Mersin'e çekmek, narenciyenin hak ettiği değeri bulmasını sağlamak” diyen Özdemir, narenciyenin Mersin için etrafında kenetlenilmesi gereken bir sembol olduğunu ifade etti. Özdemir, “Türkiye'de narenciyenin kalbi Mersin'e atmaktadır. En büyük temennimiz, üreticilerimizin alın terlerinin karşılığını almalarıdır. Narenciye tüketiminin ve ihracatının artması ana hedefimiz olmalıdır. Narenciye hayattır, sevgidir, hoşgörüdür, kardeşliktir. Narenciye Mersin'dir” diye konuştu.
Seçer, festival alanında kurulan Büyükşehir Belediyesi’nin standında da festival ruhuna uygun ve anlamlı bir etkinliğe imza atarak, 1000 limon fidesini toprakla buluşmak üzere vatandaşlara dağıttı. Narenciye ürünlerinin ikram edildiği Büyükşehir standı, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
Dans gösterileri, defileler ve konserle dolu dolu bir program sunan festivalde, Başkan Seçer, tüm alanı gezerek, Mersinli vatandaşlarla bir araya geldi. Rengarenk görüntülere sahne olan festival, tonlarca narenciye kullanılarak oluşturulan birbirinden ilginç figürler ve 25 ülkeden gelen sanat gruplarının yer aldığı kortejle devam etti.
 
Hisarcıklıoğlu: “Mersin bunun en iyisini yapmış”
 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise Narenciye Festivalinin hayırlı olmasını dileyerek, Mersin'de bugün müthiş manzara olduğunun altını çizdi. Pek çok şehirde festivallere şahitlik ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Ama Mersin bunun en iyisini yapmış. Tasarımından lojistiğine kadar dünya standartlarında bir festival yapıyorsunuz. Şimdi bunu bir kademe daha yukarıya çıkartıp uluslararası festival haline çeviriyor olmamız lazım. Mersin'e, Mersinliye de bu yakışır” ifadelerini kullandı.
 
“Narenciyeye katma değer katıp markalaştırmamız lazım”
 
Narenciyenin, Mersin ve Türkiye için çok önemli olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Üretimin yüzde 25'ini, ihracatın yüzde 37'sini tek başına Mersin yapıyor. Birçok aile bu işten ekmek yiyor. Bu şehrin ekonomisinin bel kemiği narenciyedir. Narenciyeyi sadece narenciye olarak satmak yerine, ona muhakkak ülke olarak katma değer katmalıyız. Suyundan kurutmasına kadar narenciyeye değer katacak işleri yapıp, bunu markalaştırıyor olmamız lazım. Mersin'de bunu yapacak vizyon da potansiyel de var.”
 
“Marka şehir olma yolunda Mersin'de müthiş bir potansiyel var”
 
Festivale 30 ülkeden yabancı grupların çağrılmasının; sadece narenciye değil, Mersin'in tanıtımı ve markalaşması için de atılan vizyoner bir adım olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Nasıl ürünlerin, hizmetlerin marka değeri varsa, günümüzde artık şehirlerin de bir marka değeri var. Dünyada artık ülkeler değil, şehirler birbirleriyle yarışıyorlar. Dünyada 600 tane marka olmuş şehir var. Bu noktada Mersinimizde müthiş bir potansiyel var. Çok önemli bir tarım şehri, sebzede Türkiye'yi besleyen bir şehir. Aynı zamanda Mersin bir sanayi şehri, bin 500 tane sanayi tesisi var ki, bu hiç dile getirilmiyor. Türkiye'nin en büyük 500 şirketi içerisinde 9 tane sanayi şirketi ile Mersinimiz yer almaktadır. Ticaret ve fuar şehri; önümüzdeki yıl bu şehir 12 fuara ev sahipliği yapacak. Bir eğitim şehri 4 tane üniversitesiyle. Bir turizm şehri. Mersin için yurt dışında ‘Türkiye'nin Miami'si' deniyor. Sahil şeridine baktığımızda Miami aslında burada, 7 bin mil öteye gitmeye gerek yok. Gelin, yanı başınızda bir Miami var. Her şeyi Allah bu şehre vermiş. Bir ve beraber olunca inşallah bu markalaşmayı da hep beraber yapacağız” dedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in ve kente özgü narenciye ürünlerinin bütün dünyaya tanıtılması ve marka değerinin arttırılması amacıyla bu yıl 7. kez düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne katılarak, Mersinliler’in festival coşkusuna ve heyecanına ortak oldu. Açılış konuşması yapan Başkan Seçer, “Çok güzel bir etkinlik olacak. Hazırlıklar gayet güzel oldu. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün böyle bir gün” dedi.
 
Kortej yürüyüşü büyük ilgi gördü
 
Mersin ismiyle özdeşleşen ve önemli bir ekonomik gelir kaynağı olan narenciye ürünlerinin tüm dünyaya tanıtılması hedefiyle yapılan 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, ikinci gün yapılan resmi açılış töreni ile devam etti.
Rengarenk görüntülere sahne olan festivalin ikinci günü, tonlarca narenciye kullanılarak oluşturulan birbirinden ilginç figürler ve 25 ülkeden gelen sanat gruplarının yer aldığı kortejle devam etti. Çocuk grupları, bisikletli gezginler, tiyatro toplulukları, sanat tırları, sivil toplum kuruluşları da kortejde yerini aldı.
 
Narenciye Festivali’nde Başkan Seçer’e yoğun ilgi
 
Dans gösterileri, defileler, flyboard gösterileri ve konserle dolu dolu bir program sunan festival, açılış konuşmalarının ardından alan gezisi ile devam etti. Başkan Seçer, Kültür Park’taki festival alanına kurulan stantları inceledi, binlerce Mersinli vatandaşla bir araya geldi. Festivale katılan vatandaşlardan Başkan Seçer’e yoğun ilgi vardı.
 
Seçer’den vatandaşlara 1000 limon fidesi
 
Tüm alanı gezerek hem vatandaşlar hem de çalışanlarla selamlaşan Seçer, festival alanında kurulan Büyükşehir Belediyesi’nin standında da festival ruhuna uygun ve anlamlı bir etkinliğe imza atarak, 1000 limon fidesini toprakla buluşmak üzere vatandaşlara dağıttı. Narenciye ürünlerinin ikram edildiği Büyükşehir standı, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.
 
“Kent gülmeli, halk gülmeli”
 
Seçer, festivalde yaptığı konuşmasında, birlik ve beraberlik ruhunun ortaya güzel işler çıkardığını belirterek, “Güzel kentimiz, Akdeniz'in incisi, barış, huzur ve kardeşlik kenti Mersinimiz’de enerjimiz yüksek. Öyle de olmak gerekiyor. Kent gülmeli, kenti yönetenler gülmeli, devlet gülmeli, halk gülmeli. Kol kola, el ele başaramayacağımız, aşamayacağımız hiçbir engel yok” dedi.
Mersin’in özelliklerini ve birbirinden güzel potansiyellerini açığa çıkarma görevlerinin olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Bizlerin görevi Mersin’in güzellikleri, özellikleri ve bu potansiyeli açığa çıkarmak. Başta Sayın Valimiz, bizler, seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri, atanmışlar, hepimizin ortak görevi bu” diye konuştu.
 
“Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım”
 
Mersin’in ulusal ve uluslararası arenada tanıtılması açısından Mersin Narenciye Festivali’nin önemine değinen Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Bu etkinlik bizim açımızdan 2 sebeple önemli. Mersin’i tanıtmak istiyoruz. Ne kadar tanınırsanız dünya ile o kadar ilişkiniz, iletişiminiz artar. Tanınmıyorsanız sizinle ne siyasi, ne ekonomik, ne sosyal, ne kültürel bir iletişime girme ihtiyacı duyulmaz. Çünkü fark edilmiyor, bilinmiyorsunuzdur. Onun için Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle insanları bir araya getirmek, farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün böyle bir gün. Çok güzel bir etkinlik olacak. Hazırlıklar gayet güzel oldu. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Festivalimizde hem yurt içinden, hem yurt dışından 100 binleri aşacak olan ziyaretçilerimiz olacak. Bir arada olmaktan, şarkı söylemekten, gülmekten, eğlenmekten kimseye bir kötülük gelmez. Bunu söyleyeyim. Yani bu festivallerin en kötüsü bile iyidir. Hep yapacağız. Daha iyisini yapacağız. Buna gayret edeceğiz.”
 
“Ben Mersinimiz’e pozitif ayrımcılık istiyorum”
 
Narenciyenin başkenti Mersin’i daha ileri noktalara taşımak için pozitif ayrımcılık istediklerini ifade eden Seçer,  “Narenciye önemli. Burada iş dünyasının değerli insanları var. Ben Mersinimiz’e pozitif ayrımcılık istiyorum. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bunu başlatabilir. İstikbal vaat etmeyen bir şehre koca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı gelir mi? Demek ki bu enerji var, bu hareketlilik var, bu verimlilik var” dedi.
 
“Narenciyenin başkentiyiz”
 
Başkan Seçer, Mersin ekonomisi için son derece önemli olan festivalde, her fırsatta dile getirdiği gibi yatırımcı çekmenin önemine yeniden değindi. Seçer, “Bütün iş adamlarını Mersin'de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Her türlü potansiyelimiz var. Türkiye'nin en değerli ürünü narenciyenin başkentiyiz.  Gıdada, tarımda diğer alanlarda, sanayide bir marka değeri yaratmak zorundayız. Bunun için de yatırıma ihtiyacımız var. Yeni OSB’ler kuruluyor. Tarsus'ta kuruluyor. Mevcut OSB’miz genişliyor. Bunlar yatırımcı bekliyor. Yatırımcı güven, huzur ve bürokratik engelin olmadığı bir kent arar ve bunların tamamı Mersin'de var. Bu vesileyle Türkiye'nin her tarafından, dünyanın her tarafından yatırım yapmak isteyen yatırımcıları Mersin'e çağırıyoruz, davet ediyoruz” diye konuştu.
 
Rengarenk bir festival
 
Mersin Ticaret Borsası koordinesinde ve Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Kültür Park’ta 70 dönümlük alanda gerçekleşen festival, rengarenk bir görsel şölene sahne oldu. 25 ülkeden gelen 700 gösteri sanatçısının dans gösterileri, narenciye ürünlerinden yapılan devasa figürler, alanda kurulan stantlar ve narenciye ürünlerinden yapılan farklı lezzetler, vatandaşlara rengarenk ve dolu dolu bir festival programı sundu.
İki farklı alanda kurulan sahnede Kolombiya, Şili, Hindistan, Meksika, Kore, Tunus, Cezayir Bulgaristan ve Rusya gibi dünyanın farklı 25 ülkesinden gelen dans toplulukları ilginç kıyafetleri ve oldukça eğlenceli dans gösterileri ile festivale katılanlara eğlenceli saatler yaşatırken, narenciye motifleriyle işlenen kıyafetlerin yer aldığı defileye de yoğun ilgi vardı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!