Son Dakika

Narenciye Kesiminde Yaşanan Sorunlara Çözüm Yolları Arandı

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde, Yaş meyve sebze sektörünün en önemli ihracat kalemi olan narenciyenin kesiminde yaşanan sorunları değerlendirmek ve bu sorunlara ortak akıl yoluyla çözüm önerileri sunmak için ihracatçısından üreticisine, Üretici Birliklerinden Ziraat Odalarına ve İşçi Temsilcilerine kadar narenciye sektörünün önde gelen tüm paydaşlarının katılımları ile AKİB Mersin Hizmet Binası’nda geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirildi.

Ekonomi Hit: 8232 / Yorum: 0 / 19 Eylül 2019 20:10
Narenciye Kesiminde Yaşanan Sorunlara Çözüm Yolları Arandı
-A +A

Gerçekleştirilen bu toplantı ile ayrıca 2019-2020 Narenciye Sezonuna girerken, narenciye sektörünü güçlendirecek ortak çalışmaların yürütülmesi ve ihracatta karşılaşılan sorunlara karşı ortak çözüm yollarının görüşülmesi amaçlandı.
Narenciye sektörünün tüm paydaşlarının bir araya getirilerek narenciye kesimi sırasında yaşanan sorunlara birlikte çözüm bulunması hedeflenen toplantıda, sorunlar belli başlıklar halinde toparlandı ve bu sorunlara ilişkin hızlı, kesin ve uygulanabilir çözümler bulmak için tüm katılımcılar değerlendirmeleriyle katkıda bulundu.       
Toplantı başkanlığını yürüten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin; “ Üreticilerimiz,  İhracatçılarımız, İşçi Dernek Başkanları ve Ziraat Odaları bugün hep birlikte buradayız. Narenciye sektörünün ülke ekonomisine olan olumlu ve yüksek katkısının artarak devam etmesi için hep birlikte omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. Bugün düzenlenen toplantıdaki amacımız, narenciye ihracatının önemli aşamalarından biri olan kesim işleminde; işçiler tarafından teknik açıdan yapılan hataları tespit etmek ve bu hataları en aza indirebilmenin yöntemlerini belirleyip, hep birlikte uygulanmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda bugünkü toplantıdan sonra da çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Ancak bu süreçte özellikle işçi temsilcilerinden beklentimiz, mevcut durumda zaten olağanüstü zor şartlar altında faaliyet gösteren sektörümüzün yarınları için kendilerinin de samimiyetle en az ihracatçılar kadar ellerini taşın altına koymaları ve sonradan telafisi mümkün olmayacak zararlara sebebiyet verecek kesim hatalarını en aza indirmek için var güçleriyle çalışmalarıdır. Bunu sağlamaya yönelik gerekli koşullara ilişkin talepleri olması durumunda,  biz bu talepleri karşılamaya hazırız” diye konuştu.
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği öncülüğünde narenciye sektöründe çalışan İşçi Temsilcileri, Ziraat Oda Başkanları, Üretici Birlik Başkanları ve İhracatçı firmaların katılımı ile gerçekleştirilen “Narenciye Kesiminde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu toplantı neticesinde; “Narenciye kesimleri için işe başlama saatinin 07:30 ve işi bırakma saatinin 16:30 olması, saat 12:00-13:00 arasında bir saat yemek molası verilecek şekilde toplam 8 saatlik mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmesi ve oluşturulacak narenciye kesim ekiplerinin 32 İşçi + 2 Çavuş şeklinde olması yönünde” tavsiye niteliğinde karar verilmiştir.
Eylül ayı itibariyle Narenciye Sezonunun başladığını belirten Başkan Sin, yaş meyve sebze sektörünün en önemli istihdam kaynağı olan narenciye sektörünün üreticiye, ihracatçıya ve tüm sektör paydaşlarına hayırlı olmasını dileyerek başarılı bir sezon geçirmelerini temenni etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!