Son Dakika

Narenciye Festivalinde Capoeira Coşkusu

6’ıncı Uluslararası Narenciye Festivalinde Mersin Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Wellness Antrenörleri Mehmet Can ve Alper Aydemir eşliğinde halka açık Capoeira egzersizleri yaptırdılar.

Spor Hit: 7632 / Yorum: 0 / 18 Kasım 2018 23:06
Narenciye Festivalinde Capoeira Coşkusu
-A +A

Çocukların yoğun ilgisinin olduğu gösterilerde  binlerce Mersinli stanta ilgi gösterdi. Capoeira, dans, müzik ve akrobasiyi bünyesinde barındıran Brezilya savunma sanatı olarak biliniyor. Capoeira sporcuları kendilerine özgü enstrümanlarla Portekizce ezgilerle hem dans ettiler hem de savunma hareketleri ile akrobatik show yaptılar. 7 den 70 her bireyin eşliği ile festivale ayrı bir heyecan kattılar.
Capoeira Oyunu (Jogo de Capoeira)
Bir çok dövüş sanatında, karşılaşma, maç, dövüş yaparken Capoeira yapanlar oyun oynar. Bu oyun diğer Capoeiristalar tarafından oluşturulan “Roda” denilen çemberin içerisinde oynanır. Oyuncular genellikle rakibine üstünlük kurmaya ve ona tuzaklar kurarak kandırmaya çalışırlar. Capoeira oyunu aynı zamanda oyuncular arasındaki diyaloga benzetilir. Günlük diyaloglarda olduğu gibi her iki tarafın tepkileri konuşmanın sertleşmesini, yumuşamasını, duygusallaşmasını veya sıradanlaşmasına sebep olabilir. Sataşmalar, takılmalar, şakalar olduğu gibi öğrenilen ve öğretilen dersler de vardır.
Savunma Sanatı Capoeira
Capoeira kendine özgü savunma sanatı formlarına sahip olmakla birlikte ağırlıklı olarak tekmeler ve eskivlere (kaçışlara) dayalı bir dövüş sanatı formudur. Aynı zamanda özgür bir yapısı olduğu için birçok dövüş sanatının teknikleri benzer uygulamalarla Capoeira’ya adapte olmuştur.
Dövüş müsabakaları sadece uzun süredir Capoeira yapan profesyoneller tarafından yapılır çünkü teknikleri tehlikedir. Capoeiristaların kendi arasındaki turnuvalarının yanısıra, Mixed Martial Arts – MMA(Karışık Dövüş Sanatları), Ultimate Fighting Championsip – UFC (Üst düzey Dövüş Şampiyonası) gibi müsabakalarda bir çok Capoeirista’nın boy gösterdiğini hatta ana stili Capoeira olmayan birçok dövüşçünün Capoeira’nın güçlü tekmelerini ve tahmin edilemez ataklarını öğrenmek için Capoeira çalıştığını görebilirsiniz.
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!