Son Dakika

Müftülük Nikahına Karşı Kadınlar Ayağa Kalktı

CHP Yenişehir İlçe Örgütü’nde bir araya gelen kadınlar TBMM’ye, “Müftü-imama resmi nikah yetkisini kabul etmiyoruz!” başlığıyla dilekçe göndererek yurttaşları düzenlemeye karşı durmaya çağırdı.

Siyaset Hit: 4505 / Yorum: 0 / 18 Ekim 2017 11:30
Müftülük Nikahına Karşı Kadınlar Ayağa Kalktı
-A +A

CHP Yenişehir İlçe Örgütü’nde, kadın sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile “Müftülüklere nikah kıyma yetkisinin verilmesi” konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşinin ardından CHP’liler ve kadın örgütleri, Bahçelievler Postanesi’nden TBMM’ye konuyla ilgili dilekçe gönderdi. Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan avukat Şerife Arıcı Yıldız, halka düzenlemeye karşı durma çağrısı yaptı.
Söyleşi öncesi kısa bir açıklama yapan CHP Yenişehir İlçe Başkanı Hüseyin Özveren, Türkiye’de faşizmin ayak seslerinin geldiğini ifade ederek, “İnsanlarımız tüm bu olumsuzluklara karşın duyarsız davranıyor. İnsanlara zulüm ve eziyet ediliyor. Suçsuz insanlar cezaevlerine atılıyor. İnsanlarımız halen ‘bir şey olmaz’ düşüncesiyle hareket ediyor” şeklinde etkinliğe katılımın düşük olmasına sitem etti.
Uygulama Anayasamıza ve Laikliğe Açıkça Aykırıdır
Türk kadınının bir devrim yasası olan Türk Medeni Kanunu ile, çağdaşlarından çok önce erkekle eşit haklarla donatıldığını anımsatan Yıldız, 1926’da kabul edilen Türk Medeni Kanunu kadınlarımızın medeni haklarının güvencesidir. Kanunla düzenlenen en önemli güvencelerden birisi de medeni nikahtır. 5 Ekim 2017’de kamuoyunda müftülere nikah yetkisi yasası olarak bilinen ‘Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’ tasarısı içişleri komisyonundan geçmiştir. Türk Medeni Kanununa göre evlendirme memuru Belediye Başkanı veya onun bu işle görevlendireceği memurdur. Meclise sunulun kanun tasarısı ile müftülüklere de, yani müftü ve onun görevlendireceği imama da resmi nikah kıyma yetkisi verilmektedir. Bu yasa Türk Medeni Kanunu’na, Devrim Kanunlarını koruyan Anayasamıza ve laikliğe açıkça aykırıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı Yönergesinin 90. Maddesinde müftülerin görevi: İslam dininin, itikat ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işlerini yürütmektir. Medeni nikahın dinle, din adamı ile bir ilgisi yoktur ve olmamalıdır” dedi.
Çocuk İstismarının Üstü Örtülmek İsteniyor
2015 yılında resmi nikahtan önce dini nikah yapılmasının suç sayıldığı düzenlemenin kaldırıldığını hatırlatan Şerife Arıcı Yıldız, “Şimdi bu yasa teklifi ile bir adım daha ileri gidilerek, Devrim Kanunları ile kurulmuş olan laik sisteme ağır bir darbe vurulmak istenmektedir. Eğitim sistemine yapılan müdahalelerle laik eğitim tasfiye edilirken bu yasa ile medeni yaşamda da laiklik ortadan kaldırılmak istenmektedir. Çocuk evliliklerinin önü açılmak, çocuk istismarının üstü örtülmek istenmektedir. Bilinmelidir ki bundan sonraki adım evlilik yaşının düşürülmesi olacaktır. Belediye ve müftülük nikahı ikilemi toplumdaki ayrışmayı körükleyecek bir uygulamadır. Tüm bu sakıncaları bir yana, bu düzenleme ile Türkiye adım adım bir şer’i düzene dönüştürülmek istenmektedir. Son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığının yetki ve görevleri; eğitimden sağlığa adım adım genişletilmekte, günlük hayatımız diyanet işlerince düzenlenir hale gelmektedir. Müftü, imam nikahı yetkisi bu sürecin önemli bir aşamasıdır. Bizler laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti kadınları olarak bu oldu bittiyi kabul etmiyoruz! Cumhuriyetin, devrim kanunlarının, Türk Medeni Kanununun kazanımlarından vazgeçmiyoruz!” diye konuştu.
Sacide Uluğ: “Dayatmalara Karşıyız”
Daha sonra söz alan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şube Başkanı Sacide Uluğ, “Bu toplumdan laikliğin kaldırılmak istendiğinin farkındayız. O nedenle her gün yeni bir dayatmayla karşı karşıya kalıyoruz. Toplumda bir algı operasyonunun içine çekiliyoruz. Anayasadan laiklik ilkesi kaldırılmadıkça biz müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesine karşıyız. Bir kişi ne olacağına karar verecekse milletvekillerimizi evlerine yollayalım” dedi.
Muazzez Benzetsel: “Ayrımcılığa Seyirci Kalamayız”
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) MERSİN Şube Başkanı Muazzez Benzetsel’de bu yasaya neden hayır dediklerini anlatırken “Müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmek istenmesi Laik Cumhuriyet yönetimini ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Bugüne dek nikah kıyılırken herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. Kadına yönelik bu ayrımcılığa seyirci kalmayacağız. Bu tasarı çocuk gelinler faciasını, zorla evlilikleri, çok eşliliği özendirecektir” ifadelerini kullandı.
Suna Kılıççı: “Bilinçli Kadınlar Bu Yasaya Hayır Diyecek”
Kadının elinden tüm haklarının alınmak istendiğini savunan Çevre Dostları Derneği (ÇDD) Başkanı Suna Kılıççı, “”Kadının elini sıkmak cehennem ateşi gibi görülüyor. Asıl amaç kadını ekarte edip elini erkeklerin eline vermek mi yoksa kadının gücünü görüp bu gücü ellerinden almak mıdır? Bilinçli kadınlar olarak, tüm kadınların aynı haklara sahip olduğunu düşünerek bu yasaya hayır diyoruz” şeklinde konuştu.
Müftü-İmama Resmi Nikah Yetkisini Kabul Etmiyoruz!
Söyleşinin ardından CHP’liler ve kadın örgütleri, Bahçelievler Postanesi’nden TBMM’ye konuyla ilgili dilekçe gönderdi. Parti üyeleri ve kadın STK temsilcilerinin, “Müftü-imama resmi nikah yetkisini kabul etmiyoruz!” başlığıyla TBMM’ye gönderdiği dilekçede “Tüm yurttaşlarımızı bu konuda duyarlılığa, millet vekillerimizi kanun teklifine redde Bütün yurttaşlarımızı tepkilerini tüm demokratik yollarla Türkiye Büyük Millet Meclisine iletmeye çağırıyoruz. 1926’da kabul edilen Türk Medeni Kanunu kadınlarımızın medeni haklarının güvencesidir. Kanunla düzenlenen en önemli güvencelerden birisi de medeni nikahtır. Kamuoyunda müftülüklere nikah yetkisi yasası olarak bilinen ‘Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’ Teklifi TBMM gündemindedir. Türk Medeni Kanununa göre evlendirme memuru Belediye Başkanı veya onun bu işle görevlendireceği memurdur. Meclise sunulun kanun tasarısı ile müftülüklere de, yani müftü ve onun görevlendireceği imama da resmi nikah kıyma yetkisi verilmektedir. Bu yasa Türk Medeni Kanunu’na, Devrim Kanunlarını koruyan Anayasamıza ve laikliğe açıkça aykırıdır. Bizler laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak Cumhuriyetin, devrim kanunlarının, Türk Medeni Kanununun kazanımlarından vazgeçmiyoruz! Milletvekillerimizi bu yasa teklifine kırmızı oy vererek reddetmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi..

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!