Son Dakika

Muazzez İlmiye Çığ, Zoru Başaranlar’ı Okuyor

Mezitli Kadın Üretici Pazarlarında tezgâh açan kadınların yaşamlarının anlatıldığı ‘Zoru Başaranlar’ kitabı geçtiğimiz günlerde 107. yaşını kutlayan Sümerolog bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ’a da ulaştırıldı.

Genel Hit: 7821 / Yorum: 0 / 22 Temmuz 2020 13:25
Muazzez İlmiye Çığ, Zoru Başaranlar’ı Okuyor
-A +A

Mezitlili kadınların dünya çapında tanınmasına yol açan kahramanlık hikayelerinin anlatıldığı ‘Zoru Başaranlar’ kitabı için arka kapak yazısı da yazan Çığ, “Başarılı kadınların hayatını yazmaktansa, bu kadınların var olma mücadelesi içerisinde yakaladıkları başarıyı anlatmayı son derece önemli buluyorum” dedi.
 
‘Bu kitabın yazılması çok önemli’
Mezitli Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuran Kurtuluş tarafından ulaştırılan kitabın yazılmasının kendisini mutlu ettiğine dikkat çeken Çığ, “Başkanımız Neşet Tarhan çok önemli işler yapıyor. Bu yaptığı işler kadar kitabın yazılması da önemli. Bu kadınlarımızın pek çok imkandan yoksun olmalarına karşın kendilerine sunulan bu imkanı iyi değerlendirerek, iki kez dünya birinciliği kazanmış olmaları diğer tüm kadınlara örnek olacaktır. Benden kitap için arka kapak yazısı yazmam istendiğinde çok büyük heyecan duydum. Şimdi bu öyküleri heyecanla okuyacağım” dedi.
 
‘Avrupalı kadınların seviyesini 80 yılda yakaladık’
Türkiye’de kadın olmanın zorluğuna dikkat çeken Çığ, “Asırlardır hiçbir eğitim imkanı bulamadan yaşam sürdüren kadınlarımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile yeni bir kimliğe bürünmüş, 80 yılda bilimde, sanatta, siyasette, medyada önemli konumlara yükselmiştir. Dünya genelince çok büyük ödüller alan kadınlarımız oldu. Avrupa’da kadınların 400 yılda ancak katledebildiği mesafeye biz 70-80 yılda geldik. Bence devrimlerimizin en önemli ayağı budur” diye konuştu.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!