Son Dakika

MTSO Sanat Galerisi, Yeni Sezona Merhaba Dedi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi, yeni sezona Ressam Gaye Yeşilsoy’un Sergisiyle merhaba dedi. Önümüzdeki dönemde yurtiçinden ve yurtdışından birçok sanatçıyı da ağırlayacak olan galeri, aynı zamanda sezonda ‘Mail Art’ adı altında 13 ülkeden farklı sanatçıyı bir araya getireceği sergisiyle sanatta farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Kültür & Sanat Hit: 7606 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2019 10:28
MTSO Sanat Galerisi, Yeni Sezona Merhaba Dedi
-A +A

MTSO Sanat Galerisi’nin yeni sezondaki ilk sergisi, Ressam Gaye Yeşilsoy’un Resim Sergisi oldu. Altıncı kişisel sergisini açan sanatçı, 32 eserini sanatseverlerin beğenisine sundu. Asıl mesleği peyzaj mimarlığı olan sanatçının sulu ve yağlı boya tekniği kullanarak hazırladığı eserlerinde, peyzaj ağırlıklı figürler görmek mümkün. Galerideki sezonun ilk sergisinin açılışına, MTSO Eski Meclis Başkanı Faik Burakgazi, MTSO Genel Sekreter Yardımcı Yusuf Yel ile Ressam Ahmet Yeliş’in yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.
 
Yeşilsoy: “MTSO Sanat Galerisi’nde Sergi Açmak Hayalimdi”

Sergi açılışında MTSO Sanat Galerisi’nde ilk kez sergi açtığını belirten Ressam Gaye Yeşilsoy, “Mersin’e sanat alanında uzun yıllar hizmet vermiş böyle bir yerde, sergi açmayı çok istiyordum. Hayalimdi diyebilirim” dedi. Asıl mesleğinin peyzaj mimarlığı olduğunu söyleyen Yeşilsoy, resim yapmayı çok sevdiğini ve işi gereği çokça kara kalem çizimler yaptığını aktardı. Mesleğe ilk başladığı zamanlarda bilgisayar programlarının olmadığını, bu nedenle de sürekli kağıt, kalem kullanarak çizimler yaptıklarını kaydeden Yeşilsoy, “Resim hayatımda hep vardı. Annem kız teknik lisesinden mezun ve halam resim öğretmeniydi. Onlarla sürekli bir şeyler üretirdim. Ayrıca yaz kurslarının hepsine giderdim” diye konuştu. 
 
“Aranan ‘Gerçek’ Doğada Gizlidir, Doğada Aranmalıdır”

“Aslında ben, biraz deneme yanılma yöntemi kullanıyorum” diyen Yeşilsoy, Mersin Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptıktan sonra eserlerinin daha profesyonel bir hal aldığından bahsetti.  Bu serginin temelinin 2009-2012 yıllarında atıldığını anlatan Yeşilsoy, 
“Bu serginin mihenk taşını yüksek lisans tez çalışmam oluşturuyor. Bu dönemde en çok etkilendiğim unsur; açıkça dile getirilmese de yaratanla bağ kurduğu düşünülen motifler oldu. Figüratif resmin olanakları ile birleştirebileceğim bir zemin aradığımda, bu zemin kendi geçmişim ve günlük yaşantımdan çiçek, böcek ve biraz gelenek oldu. Vermek istediğim mesaj ise, Aranan ‘gerçek’ doğada gizlidir, doğada aranmalıdır” diye konuştu. 
 
Şahbaz: “Farklılığımız ve Yeniliklerimiz Devam Ediyor”

Galerinin yeni sezon etkinlikleri hakkında bilgi aktaran Galeri Sorumlusu Seda Şahbaz ise, önümüzdeki dönemde 15 civarı sergiye ev sahipliği yapacaklarını bildirdi. Antalya, Ankara gibi yurtiçi, İsveç gibi yurtdışından kişisel sergilerin yanı sıra, bu yıl “Mail Art” adı altında farklı bir sergiye imza atacaklarını belirten Şahbaz, 13 ülkenin sanatçılarının eserlerini Mersin’de bir araya getirecekleri sergiyle sanatta farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. 
“Farklılığımız ve yeniliklerimiz devam ediyor” diyen Şahbaz, “Mersin’i sanat yolunda değişik projelerimizle hep bir adım ileri götürmeye çalışıyoruz. Amacımız kente, sanata ve sanatçıya destek olmak ve katkı sağlamak” diye konuştu. 
Galerideki sezonun ilk sergisinin açılışına, MTSO Eski Meclis Başkanı Faik Burakgazi, MTSO Genel Sekreter Yardımcı Yusuf Yel ile Ressam Ahmet Yeliş’in yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!