Son Dakika

MTSO Sanat Galerisi, 2017-2018 Sanat Sezonunu Açtı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi 2017-2018 sanat sezonunu, Ressam Emin Güler’in ‘Kısmetin Peşinde’ isimli resim sergisiyle açtı.

Kültür & Sanat Hit: 4655 / Yorum: 0 / 11 Kasım 2017 10:11
MTSO Sanat Galerisi, 2017-2018 Sanat Sezonunu Açtı
-A +A

Açılışa Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek, Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Biçer Uçar’ın yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide sanatçının 24 adet yağlı boya resmi sanatseverlerle buluştu. Açılışta konuşan Ressam Emin Güler, ilkokul öğretmeni olduğunu ancak 6 yılın ardından resim tutkusunun ağır basmasıyla mesleğini bıraktığını söyledi. Ardından ikinci üniversite olarak Gazi Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdiğini dile getiren Güler, bu kez resim öğretmeni olarak tekrar atandığını ve 25 yıl yaptığı öğretmenliğin ardından daha fazla sanat eseri üretebilmek adına emekliliğini istediğini söyledi. Emekli olmasıyla birlikte Denizli’de bir sanat galerisi açtığını kaydeden Güler, bu galeriyi 12 yıl işlettiğini ifade etti. Bu yılın Mart ayında Mersin’e yerleştiğini ve bundan sonra çalışmalarına Mersin’de devam edeceğini ifade eden Güler, "Malatya doğumluyum ama çocukluğum Mersin’de geçti. Bu kentteki ilk sergimi 1994’te yine burada, MTSO Sanat Galerisi’nde açmıştım” dedi.
Resim yapmaya çocukluğunda, ağabeysinin sayesinde başladığına da değinen Güler, "Çocukken ağabeyim güzel sanatlar öğrencisiydi. Biz 8 kardeşiz. Hiç biri ona modellik yapmazdı, bir tek ben yapardım. Modellik yaparken sürekli onu izlerdim. Sürekli etrafında dolaşırdım. Resme ilgim o yıllarda başladı diyebilirim. Ardından bu alanda kendimi geliştirdim. Yurt içinde ve yurt dışında toplam 40 civarında kişisel sergi açtım. Türkiye Unicef Resim Yarışması’nda birincilik, Talens Resim Yarışması’nda ise mansiyon ödülü kazandım" ifadelerini kullandı.
"Sanat, kişinin içsel dünyasının dışa yansımadır” diyen Güler, yaptığı resimlerde bir mesaj vermeye çalıştığını söyledi. Bütün eserlerinde Anadolu insanı ve hayvan figürlerini kullandığına işaret eden Güler, “Her canlı yaşayabilmesi için kısmetinin peşine düşer. Bir kuş bile kısmetinin peşindedir. Eğer resimlerimle dikkatli bir diyaloga girerseniz, bu mesajı alabilirsiniz. Bu yüzden de sergimin adı, Kısmetin Peşinde” şeklinde konuştu. 
MTSO Sanat Galerisi Sorumlusu ve heykeltıraş Seda Şahbaz da bu yıl yoğun ve güzel bir sanat sezonu olacağını dile getirdi. Bu sezon galeride, 13 sergi açacaklarını bildiren Şahbaz, Olba Fotoğraf Derneği ile ortak düzenlenen Korykos 2017 Fotoğraf Yarışması’nda dereceye giren eserlerin yer aldığı bir de fotoğraf sergisi açacaklarını söyledi. Ayrıca bu yıl yeni bir proje olarak, sanata yeteneği olan oda çalışanlarının eserlerinin sergilendiği bir de karma sergi açmayı planladıklarını belirten Şahbaz, "Her yıl olduğu gibi bu yıl da MTSO, sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam ediyor. Mersinli sanatseverleri de bu desteğe ortak olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
29 Kasım’a kadar açık kalacak sergi, hafta içi 08.30-18.00, hafta sonu ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

2014 Yerel Seçimlerinde Usulsüzlük Olduğunu Düşünüyormusunuz ?

2014 Yerel Seçimlerinde Usulsüzlük Olduğunu Düşünüyormusunuz ?

  • Evet : 729 Oy (%27)

  • Hayır : 623 Oy (%23)

  • Kararsızım : 635 Oy (%24)

  • İlgilenmiyorum : 672 Oy (%25)

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!