Son Dakika

MTOSB'de 'Üreten Gençlik Proje Sergisi' Açıldı

Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 'Üreten Gençlik Proje Sergisi' yoğun ilgi gördü.

Genel Hit: 6275 / Yorum: 0 / 15 Mayıs 2018 22:13
MTOSB'de 'Üreten Gençlik Proje Sergisi' Açıldı
-A +A

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından düzenlenen 'Üreten Gençlik Proje Sergisi', Vali Ali İhsan Su, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Defterdar Hatice İşcem Ercoşman, Vergi Dairesi Başkanı Adem Güngör, Mersin GİAD Başkanı Mehmet İzol, MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Serdar Yıldızgörer ve çok sayıda davetlinin katılımı ile açıldı. 
Açılışta konuşan Okul Müdürü Hasan Gürbüz, "Milli eğitim temel kanununda bizlere verilen görevler ve misyonumuz gereği, Atatürk inkılaplarına ve Türk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan, geliştiren, ailesini, vatanını seven, daima yükseltmeye çalışan, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren gençleri yetiştirmek, diğer taraftan ilgi, istek ve kabiliyetlerine göre meslek sahibi yaparak, kendisinin ve toplumun mutluluğu için beraber iş görme alışkanlığı kazanmış, problem çözme yeteneği gelişmiş, yeni teknolojileri kavrayıp üretime yansıtan öğrenci merkezli bir eğitimle kişilikli ve nitelikli gençler yetiştirmektir" dedi. 
Okulun, OSB'ler içerisinde açılmış ilk olma özelliği taşıyan 7 yıllık bir maziye sahip, bütün sanayici ve iş adamlarının desteklediği proje tabanlı eğitim yapan bir kurum olduğunu vurgulayan Gürbez, "Mersin ve Tarsus'tan, 60'a yakın yerden öğrencilerimizi okulumuza taşıyor ve evlerine yönlendiriyoruz. Hiçbir şekilde öğrencilerimizden ücret almamaktayız. Bize desteğini esirgemeyen Milli Eğitim Müdürümüze, Mersin Valiliğimize, MTOSB yönetim kurulumuza, sanayici ve iş adamlarımıza, öğrencilerim ve şahsım adına teşekkür ediyorum" diye konuştu. 
Vali Su, Model Aracı Test Etti 
Etkinlikte öğrenciler, projelerini Mersin Valisi Ali İhsan Su ve beraberindeki heyete sundu. Yoğun ilgi gören projeler, Vali Su'nun ilgisini çekti. Projeler arasında en çok dikkat çekeni ise üzerinde uzun zamandır çalışılan model araba oldu. Mersin Valisi Su ve MTOSB Başkanı Tekli, tamamı öğrenciler tarafından üretilen model araba ile okul bahçesinde tur attı. Hayatı kolaylaştırmak adına birbirinden ilginç birçok projeye imza atan öğrenciler, özellikle kendi enerjisini üretebilen projeleri ile göz kamaştırdı. Mersin Valisi Ali İhsan Su projeleri inceledikten sonra öğrencileri tek tek tebrik etti. 
Sergi ve atölyedeki incelemelerinin ardından okul bünyesinde oluşturulan ‘Edebiyat Sokağı’nın açılışı da Vali Ali İhsan Su ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. ‘Edebiyat Sokağı’ kapsamında oluşturulan kütüphaneyi de ziyaret eden Vali Su, burada bir süre incelemelerde bulundu. 
Yenilenebilir enerji çalışmaları kapsamında bitki köklerinden enerji üretmek amacıyla Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerince okul bahçesinde oluşturulan serayı ziyaret eden Su, burada da incelemelerde bulundu. Öğrenciler Vali Su'ya yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken, serada yetiştirilen meyve ve sebzeler dikkat çekti. 
Sergi ziyaretlerinin ardından en iyi proje sahibi öğrenciler ödüllendirildi. Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ödüllerini Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun elinden aldı. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!