Son Dakika

Mezitli Sahillerine Caretta Carettalar İçin Tedbir Alındı

Mezitli Belediyesi ekipleri, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Caretta Caretta kaplumbağa yuvaları için tedbir alıyor. Yumurtlama mevsimi olması nedeniyle, özellikle Soli ve Viranşehir bölgelerinde denize giren vatandaşların yuvaları tahrip etmemesi için uyarı levhaları hazırlanarak sahillere yerleştirildi. Zabıta ekipleri de, bölgede denize giren vatandaşları yuvaların zarar görmemesi adına uyarıyor.

Genel Hit: 8136 / Yorum: 0 / 16 Haziran 2020 07:18
Mezitli Sahillerine Caretta Carettalar İçin Tedbir Alındı
-A +A

Mezitli’de farklı bölgelerde Caretta Caretta yuvalama alanı olduğu bilgisini veren zabıta ekipleri, “Vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine yaptığımız incelemelerde, içerisinde yumurta bulunan Caretta Caretta yuvalarının olduğunu tespit ettik. Vatandaşlarımızın konuya duyarlı olması adına daha önce diğer bölgelerde hazırlayarak yerleştirdiğimiz uyarı tabelalarını bu alana da yerleştirdik. Şu an bulunduğumuz alanda 70-80 arası yuva bulunuyor. Bizlerde çevre gönüllülerimizle birlikte önlemlerimizi alıyoruz. Bu konuda önemli geri dönüşler aldık. Vatandaşlarımız duyarlı bir biçimde yapılan uyarıları dikkate alarak kontrollü denize giriyorlar” ifadelerini kullandı.
Caretta Caretta yuvalarının tahrip edilmesine karşı alınan tedbirler nedeniyle Mezitli Belediyesi görevlilerine teşekkürlerini ileten çevre sakinleri de,“Belediyemiz her zaman çevre konusunda son derece duyarlı. Ancak belediyemiz kadar vatandaşlarında duyarlı olması ve çevresine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü Caretta Caretta kaplumbağalarının soyları hızla tükeniyor. Her canlının yaşam hakkı olduğunu bilerek kendimize dikkat ettiğimiz kadar onlara da dikkat etmeliyiz” dediler.
Mezitli halkının her zaman çevresine duyarlı olduğuna vurgu yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Soyu tükenme tehlikesi altındaki Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme dönemi olan 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında yuvaların tahrip olmaması için büyük özen göstermek gerekiyor. Biz daha kolay fark edilmesi amacıyla yuvaların bulunduğu alanlara tabela dikerek uyarılarda bulunuyoruz. Sağ olsunlar vatandaşlarımız da son derece duyarlı ve doğasına saygılı olduğunu her zaman göstermiştir. Dünyayı birlikte paylaştığımız canlıların yaşamına saygı göstermemiz gerekiyor. Vatandaşlarımıza bu duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!