Son Dakika

Mezitli Belediyesi Aşure Lokması Dağıttı

680 yıl önce Hazreti Hüseyin’in şehit edilmesini anmak amacıyla her yıl Muharrem ayında düzenlenen Aşure Lokması dağıtımı Mezitli Belediyesi tarafından yapıldı. Mezitli Belediyesi ilçede birlik ve beraberliği güçlendirmek amacıyla Aşure Günü düzenleyerek, vatandaşlara aşure dağıttı. Alevi Dedesi Kazım Açıktepe’nin okuduğu dua ile başlayan Aşure lokması dağıtımına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Genel Hit: 7420 / Yorum: 0 / 15 Eylül 2019 10:54
Mezitli Belediyesi Aşure Lokması Dağıttı
-A +A

Mezitli Belediyesi hizmet binası önünde Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Aşure lokması dağıtımına, CHP Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Ali Mahir Başarır, CHP Akdeniz İlçe Başkanı Ünal Uyar, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayyar Tahiroğlu, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, Alevi Dernekleri Mersin Şube Başkanı Ferdi Koç, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
‘Cemevlerine Saygı İstiyoruz’
 
680 yıl önce yaşananların mateminin hala devam ettiğini dile getiren CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bugün hala aynı acıyı yaşadıklarını ifade etti. Tüm baskılara karşın tüm iyi niyetli çabalarıyla mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayan Başarır, “Mecliste bir mücadele veriyoruz. Cemevleri bizim ibadethanelerimizdir. Biz camiye de kiliseye de saygı gösteriyoruz. Siz de Cemevlerine saygı gösterin. Ama göstermiyorlar. Biz insan ayırmayız, ırk sormayız. Bizim için insan en kutsal varlıktır. Bin yıllar boyunca da böyle yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü doğru tektir ve bizdendir” dedi.
 
‘Kardeşçe Yaşamanın Tek Yolu Demokrasidir’
 
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de yaptığı konuşmada, 680 yıl önce Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin gibi günümüzde de katliamların devam ettiğinin altını çizdi Gökçel, “Kerbela olayından yüzlerce yıl sonra aynı zulmün devam ettiğini üzülerek görüyoruz. 12 eylül 1980 darbesiyle  zulmün bir benzeri halkımıza yaşatılmış, insanlarımız asılmış, cezaevlerinde işkence görmüştür. 12 Eylül’de yaşanan bu zulmü 2019’da da yaşatan bir zihniyet var. Bu şunu göstermektedir. Hangi dine, hangi inanca hangi mezhebe inanıyorsak inanalım, Türkiye’de de Dünya toprakları üzerinde de kardeşçe, huzur içinde mutlulukla yaşamamız ancak demokrasilerin hakim olmasıyla mümkündür” diye konuştu.
 
‘Zulmün Olmadığı Bir Türkiye İçin Mücadelemizi Sürdüreceğiz’
 
Başkan Tarhan, Muharrem ayı dolayısıyla Mezitli Belediyesi olarak aşure günü etkinliği düzenlediklerini dile getirerek, “Aşure gününün, Hz Hüseyin ve evlatlarının şehit edildiği Kerbela’da şehit edildiği gün olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün ve yarınlarda duygularımızı taşkınlığa götürmeden, soğukkanlılığımızı kaybetmeden, fedakârlığı, insan sevgisini, özgürlük mücadelemizi sürekli kılmalıyız. Bizler, halkımıza zulüm yapan, onurumuza haklarımıza el uzatanlara, özgürlüğümüzü elimizden almak isteyen, adaleti yok etmek isteyenlere karşı her zaman eylem ve sözlerimizle karşı çıkmak durumundayız.Yezit orduları çadırlara saldırdığında; Hz. Hüseyin, Ebu Süfyan soyunun yandaşlarına; Dininiz yoksa ve ahiret azabından korkmuyorsanız bile, bari dünyada mert ve özgür karakterli olun! ‘Sizin savaşınız benimle; kadınlar ve çocuklardan ne istiyorsunuz?’ diyordu. Günümüzde kadın ve çocuklara taciz, tecavüz edenlerin yezitlerden ne farkı var? Hepimiz halkımıza zulmeden zalim yöneticilerin olmadığı Türkiye için mücadelemizi sürdürme zorunda ve kararlılığında olmalıyız” dedi.
Etkinlikte daha sonra okunan duaların ardından vatandaşlara aşure ikram edildi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!