Son Dakika

MEÜ Misafir Araştırmacı İle Covıd-19’un Araştırıldığı Küresel Bilim Konsorsiyumu’na Katıldı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi’nde misafir araştırmacı olarak görev yapan Dr. Maria Veldhuizen, Covıd-19’un araştırıldığı Küresel Bilim Konsorsiyumu’na katıldı.

Sağlık Hit: 7812 / Yorum: 0 / 16 Haziran 2020 15:45
MEÜ Misafir Araştırmacı İle Covıd-19’un Araştırıldığı Küresel Bilim Konsorsiyumu’na Katıldı
-A +A

Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden misafir araştırmacı olarak gelen ve çalışmalarını Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesinde sürdüren Dr. Maria Veldhuizen; dünyanın çeşitli üniversite ve bilim insanlarının katıldığı ve COVID-19 ile koku ve tat kaybı, bazı kimyasallarla olan hassaslık arasındaki bağlantıyı araştıran Küresel Kemosensör Araştırma (Global Chemosensory Research) Konsorsiyumunda yer aldı.
Şu ana kadar 40’tan fazla ülkeyi temsil eden 4.039 katılımcının yer aldığı araştırmada yapılan anket sonuçları, 10 dilde olmak üzere 8 Mayıs Cuma günü medrxiv.org1’de yayınlandı.
Araştırma sonucundaki ilk bulgulara göre; COVID-19 tanısı alan hastalarda koku, tat ve kemosensörün önemli ölçüde azaldığı ve burun tıkanıklığının, COVİD-19’da yaşanılan kayıplarla ilişkili görünmediği anlaşıldı. Bu da, COVID-19 enfeksiyonunu soğuk algınlığı veya grip gibi diğer viral enfeksiyonlardan ayırt etmenin önemli bir yolu olabileceği şeklinde yorumlandı.
Yakın zamanda COVID-19 da dahil olmak üzere herhangi bir solunum hastalığı yaşayan herkesi, 29 dilde doldurulabilecek https://bit.ly/2zkLrmc adresindeki ankete yönlendiren Dr. Maria Veldhuizen’dan alınan bilgiye göre; COVID-19, grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu rahatsızlıkları ile tat ve koku kaybı arasındaki olası ilişkiler hakkındaki küresel çalışmanın videosuna https://youtu.be/iWGUp8MEdj0 adresinden ulaşılabilir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!