Son Dakika

MEÜ Hastanesine Tisk Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’ndan 800 Bin TL Değerinde Cihaz Bağışı

Bugüne kadar gerçekleştirdiği tıbbi cihaz bağışları ile binlerce hastaya fayda sağlayan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, MEÜ Hastanesine mikrocerrahi uygulamalarında kullanılan 800 bin TL değerindeki SPY floresans görüntüleme cihazı hibe etti.

Sağlık Hit: 7249 / Yorum: 0 / 6 Eylül 2020 16:05
MEÜ Hastanesine Tisk Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’ndan 800 Bin TL Değerinde Cihaz Bağışı
-A +A

4 Eylül 2020 günü Mersin Üniversitesi (MEÜ) Hastanesi Konferans Salonunda düzenlenen hibe töreni pandemi tedbirlerine uygun biçimde ve sınırlı katılımla gerçekleştirildi. Törene MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, TİSK Mikrocerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Sinan Abeş, Vakıf Yönetim Kurulu Üyeleri Akansel Koç ve Prof. Dr. Türker Özkan, Vakıf Müdürü Cengiz Yılmazyavuz, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ile hastane personeli katıldı.
Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı törende yaptığı konuşmada konuyu aktardıkları MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan tarafından cihaz ihtiyacının vakfa iletildiğini, vakıf yöneticilerinin de aynı samimiyetle cevap verdiğini kaydetti. Üniversitenin pek çok açıdan artık merkez bir üniversite konumuna geldiğini ve bu tür cihazların lüks değil bir ihtiyaç olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Çamsarı, vakıf yöneticilerini hassasiyetlerinden ötürü kutladığını ifade etti. Prof. Dr. Çamsarı, "İnşallah aynı hassasiyeti diğer diğer meslek kuruluşları da gösterir. Bunu hem gelecekte bizi muayene edecek öğrencilerimiz için hem de hasta olan Mersin halkı ve ülkemizi için istiyorum" dedi.
Hatayı neredeyse sıfıra indirme ve hastanın  herhangi bir organında gereğinden fazla kayıp olmaması imkanı sunan görüntüleme cihazının farklı birimlerde aktif biçimde kullanılacağını vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, konuşmasını "İnşallah bu tür bağışlar, bu tür işbirlikleri devam eder, bizler de devletimize daha fazla yük getirmekten kurtuluruz" ifadeleriyle sonlandırırken TİSK'e, Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı'na, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan'a ve emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.
TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Sinan Abeş, COVID-19 salgını döneminde verdikleri mücadele nedeniyle sağlık çalışanlarına teşekkür ederek başladığı konuşmasında "Bizim için çok önemlisiniz ve her daim cephedesiniz. Direkt bu konuyla ilgili olmasa bile diğer mücadele ettiğiniz konularda bir nebze size katkıda bulunabilecek bir mühimmatı İstanbul'dan göndermek yerine gelip burada sizlere olan şükranlarımızı bir fiil gözlerinizin içine bakarak iletmek, sizlere bir kez daha teşekkür etmek için özellikle kendimiz gelmek istedik." dedi. Vakıf olarak sağlık çalışanlarının eğitiminden tıbbi cihaz bağışlarına ve iş kazalarının önlenmesine kadar farklı konularda çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Abeş, Üniversite Hastanesine yapılan bağışla birlikte 25 SPY cihazını hibe ettiklerini ifade etti. Abeş, cihazın Üniversitede gerek cerrahi uygulamalara gerekse bilimsel araştırmalarına katkı sağlayacağını vurgulayarak "İnşallah bu cihazla hastalarımız şifa bulur. Sizlerin yanınızdayız, sizden gelecek talepler doğrultusunda hizmet etmeye hazırız." dedi.
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şakir Ünal ise konuşmasında klinik vaka örnekleriyle cihazın kullanım alanları bakımından önemine değindi. Damarlardaki ve mikro damarlardaki kan akışını gösteren sistemin aynı zamanda doku ve organın canlılığını da gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Ünal, cihazın sadece plastik cerrahi değil diğer cerrahi branşlarında da hastaların faydasına olacağına vurgu yaptı. Prof. Dr. Ünal, “Plastik cerrahideki serbest doku nakillerinde kanlamayı gösterecek, kan akışında sorun olduğu zaman daha erken tespit etmemizi sağlayacak cihaz, üzerinde kendine ait programı olduğu için bunları kayıt altına alıp yapılan bilimsel çalışmalara da katkı sağlayacaktır. Ayrıca şeker hastalarında oluşan ayak ülserlerinin takibinde tedavisinde, lenf yollarının görüntülenmesinde, lenf yolu ile metastaz yapan kanserlerin takibinde faydalı olacaktır.” dedi.. Prof. Dr. Ünal, TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ve Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı' ya teşekkürlerini iletti. 
Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Abeş arasında hibe protokolü imzalandı. Daha sonra Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı tarafından Sinan Abeş'e plaket ve çiçek takdim edildi. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!