Son Dakika

MEÜ'de "Ahilik ve Sosyal Güvenlik" Konferansı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) ve Kariyer Merkezi işbirliğinde, 25. Ahilik Haftası kapsamında 'Ahilik ve Sosyal Güvenlik' konferansı düzenlendi.

Eğitim Hit: 7416 / Yorum: 0 / 5 Ekim 2018 21:44
MEÜ'de "Ahilik ve Sosyal Güvenlik" Konferansı
-A +A

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde, gerçekleştirilen etkinlikte konuşma yapan Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Pürhan Barbaros Tuncer, ahiliğin araştırmalarda insan haklarına saygı, kadının toplumdaki yeri, misafirperverlik, birlik olma, dayanışma, yardımlaşma gibi birçok insani değerlerin mevcut olduğu bir düşünceyle hareket ettiğine değindi. Tuncer, "Ahiliğin özünde altı ilke bulunmaktadır ve bu ilkeler, elini açık tut, sofranı açık tut, kapını açık tut, gözünü bağlı tut, beline sahip ol, diline sahip oldur" dedi. 
"Ahilik Türk Toplumunun Mayasıdır" 
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer ise, akademik olarak ahiliğin anlatılması istense ansiklopedilerin yetmeyeceğine vurgu yaparak, "Ahilik Türk toplumumuzun mayasıdır. Ahilik Teşkilatı vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkıyordu. Biz de Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak bu çizgide ilerlemeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 
Moderatörlüğünü Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Rifat Aytar’ın yaptığı konferansta, Doç. Dr. İlhan Ege Ahilik konusunda, Dr. Öğr. Üyesi Erhan Gülcan ise Sosyal Güvenlik konusunda sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumların ardından Ege ve Gülcan’a ‘Ahilik Kaftanı’ giydirildi. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!