Son Dakika

Meslek Odaları Seçimlerine Gösterilen Tahammülsüzlüğe Tepki Gösteriyor

Mersin’de 5 meslek odası yaptığı ortak yazılı açıklama ile “Meslek Odalarının Demokratik Bir Şekilde Yapılan Seçimlerine Gösterilen Tahammülsüzlüğe Son Verin!” dedi.

Genel Hit: 7390 / Yorum: 0 / 15 Mayıs 2020 07:50
Meslek Odaları Seçimlerine Gösterilen Tahammülsüzlüğe Tepki Gösteriyor
-A +A

Mersin Barosu, TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Mersin Tabip Odası, Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ile Mersin Veteriner Hekimler Odası tarafından yapılan basın açıklamasında;
“Halkımızın can derdine düştüğü, sosyal ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşadığımız ve etkilerinin ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu pandemi döneminde, sayınCumhurbaşkanının talimatı ile siyasi iktidarın, başta Barolar olmak üzere Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB), Akademik Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının(STK) seçim sistemlerine ve mevzuatlarının değiştirilmesi için yapılan girişimleri üzüntüyle takip etmekteyiz.
İçinden geçtiğimiz salgın dönemi aklın ve bilimin; insanlığın ortak geleceğinin ve sağlığının korunmasındaki önemini bir kez daha göstermektedir. Tek kişinin dediği ferman ile değil, tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde, siyasi rekabet değil halkın sağlığının öncelikli olduğu kararlar ile mücadele edilmesi gerektiği de açıkça görülmektedir.
 
Meslek Odalarımızdan neden rahatsızlık duyulmaktadır?
İktidarların tasarruflarını, kamusal ve toplumsal çıkarların süzgecinden geçirerek,mesleki, bilimsel ve teknik doğrulara dayanarak, ülkenin en karanlık dönemlerinde bile gerçekleri açıklamaktan geri durmadan odalar olarak çalışmalarımızı yürüttük.
Toplumun geleceğini yok eden ve halkımızın yüz yılda biriktirdiklerini "Özelleştirme" adı altında, yerli ve uluslararası sermaye gruplarına peşkeş çeken iktidara karşı durduk.
Kamuoyuna şunu açık yüreklilikle belirtmek isteriz ki; Kaz Dağları yok olmasın diye bizler oradaydık.
Bizler Hasankeyf'te dolara karşı doğanın yeşilini savunanlarız. Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımına karşı duranlarız.
Bizler Yırca Köyü'nde zeytinini kesenlere siper olup, termik santrale karşı direnen ninelerimize omuz verenleriz.
Yeşil Yol Projesi'ne karşı Karadeniz'de, siyanüre karşı Fatsa'da hayatı özgür kılmaya çalışanlarız.
Bizler Cerrattepe'de maden; bizler üçüncü köprü ve üçüncü havaalanı uğruna kestiğiniz ağaçlarız.
Bizler Alpu Ovası'na Termik Santral yaptırmak istemeyen çiftçilerin yanında duranlarız.
Aladağ yurt yangınında yanarak hayatını kaybeden çocuklarımızın,Özgecan'ın,Şule Çet'in,Ayşe Paşalı'nın, Ceren Damar'ın katillerinin adalet önünde hesap vermesinde, çocuklarımızı istismar eden sanıkların yargılanmasında sesleri olan bizleriz. Fetö gibi ülkeyi ve yargıyı ele geçirmeye çalışanların karşısında olan bizleriz.Soma'da sermayeye kurban edilen 301 madencinin yargıdaki sesi bizleriz.
Kurulduğu günden bu yana mesleğin her alanında, mesleki kariyerin her aşamasında rekabete karşı dayanışmanın, piyasaya karşı kamusal yaklaşımın, bireysel keyfiyete karşı ortak kararların savunucusu ve güvencesi olduk.
Odalarımız, siyasal iktidarların ölçüsüz güç ve yetkilerine karşı ülke varlıklarının ve toplumsal çıkarın, aynı zamanda kamunun ve meslektaşlarımızın da koruyucusudur.
İktidarın "makbul" ve her uygulamasına alkış tutacak TTB, TMMOB ve Baro yönetimi arzusunu anlıyoruz. Ancak bizlerin gerek meslektaşlarımıza ve gerekse de seslerini duyuramayan milyonlarca yurttaşımıza verilmiş sözümüz, mesleğimizi toplumdan yana ve hiçbir baskı altında kalmadan yapacağımıza dair yeminimiz var. Bunun için de hukuksal ve bilimsel bilgiye dayalı olarak yanlışa yanlış, eksiğe eksik demeyi sürdürüp, toplum yararına yapılması gerekenleri açıklamaya, talep ve takip etmeye devam edeceğiz.
Bu noktada öncelikle belirtmek isteriz ki demokratik yollarla ele geçirilemeyen özerk demokratik mesleki yapılar, seçim yöntemlerine müdahale ve diğer yollarla bertaraf edip işlevsizleştirmek ve tasfiye etmek istenmektedir. TMMOB, TTB, Barolarınyasal mevzuatlarının değiştirilmesi konusu, bu nedenle sürekli olarak gündeme getirilmektedir.
Demokrasiye olan tahammülsüzlüğe ve meslek odalarının demokratik bir şekilde yapılan seçimlerine gösterilen tahammülsüzlüğe bir son verilmelidir.
Cumhuriyete, demokrasiye ve laikliğe olan inancımız tamdır.
Bu nedenle; eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik, güvenceli çalışma yaşamı olmazsa olmazlarımızdır. 
Sosyal hukuk devleti, planlama, sanayileşme, kalkınma, kamusal yarar, kamusal hizmet ve kamusal denetime yönelik mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir. 
Odalarımıza yapılan tüm girişimlere karşı Barolar, TTB, TMMOB ve Mersin'de yer alan tüm akademik meslek odaları olarak, şu anda olduğu gibi önümüzdeki dönemlerde tam bir bütünlük içerisinde mücadelemiz devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!