Son Dakika

MESKİ’nin Filtre Su Müzesi, Vatandaşların Ziyaretine Açık

Mersin’in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 1938-1984 yılları arasında hizmet veren ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından müze haline getirilen Filtre Su Müzesinin tanıtımı yapıldı.

Genel Hit: 4580 / Yorum: 0 / 4 Kasım 2017 22:48
MESKİ’nin Filtre Su Müzesi, Vatandaşların Ziyaretine Açık
-A +A

Kentin içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla 1938-1984 yılları arasında hizmet veren Mersin İçmesuyu Filtre Tesisatı binası, geçen yıl Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından restore ederek ziyarete açıldı. MESKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı İçme Suyu Arıtma ve Havza Koruma Şube Müdürü Dr. Zafer Özer, TRT Çukurova Radyosunda Akdeniz’den Toroslar’a adlı programa katılarak müzenin tanıtımını yaptı.
Mersin İçmesuyu Filtre Tesisatının, ilk olarak 1936 yılında 80 ile 100 bin kişilik nüfusa yetecek kapasiteyle projelendirildiğini ifade eden Dr. Özer, Türk-Alman işbirliği ile inşa edilen ve Türkiye'nin ilk içme suyu arıtma tesisleri arasında yer alan tesisin günümüzde halen "filtre" olarak anıldığını kaydetti.
1984 yılında Berdan İçmesuyu Arıtma Tesisi hizmete girip şehir merkezine su vermeye başlayınca kullanılmayan filtre binasının, bu tarihten sonra depo olarak kullanılmaya başlandığını ve 30 yıl boyunca atıl durumda kaldığını anlatan Özer, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın talimatı ve desteği ile 2014 yılında binayı müze olarak hizmete almak için MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, tesisin tüm mekanik ekipmanının aslına uygun çalıştırılabilmesi, kapı, pencere ve bina tadilatının aslına uygun olarak iki yıl gibi bir sürede ekip çalışması ile MESKİ Genel Müdürlüğümüzün özkaynakları kullanılarak restore edildi. Tesisle ilgili arşiv taraması rahmetli Mithat Toroğlu’nun oğlu Atilla Toroğlu’nun arşivinden, İl Halk Kütüphanesindeki gazete arşivi taranarak elde edilmiştir. Filtrasyon işlemini sağlayan filtre kumları elenip yıkandıktan sonra yeniden filtre havuzlarına konularak sistemin çalışır hale getirildiği tesisin açılışı, 21 Nisan 2016 tarihinde Başkanımız Burhanettin Kocamaz tarafından yapılarak Mersinimize kazandırıldı. Tesis, Mersinlilere su müzesi olarak hizmet vermektedir” dedi.
Filtre Su Müzesi’ni açıldığından bugüne kadar Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile bin 392 öğrencinin ziyaret ettiğini belirten Özer, “Ortaöğretim öğrencilerimiz Su Müzesinden oldukça memnun ayrılıyorlar. Müzemizi ziyarete etmek isteyen vatandaşlarımız müracaatta bulunmaları halinde Filtre Su Müzemizi gezebilirler. Müzemiz Toroslar İlçemizde Portakal Mahallesindeki Mezarlık Kavşağındaki MESKİ Teknik Hizmetler Yerleşkesinin içerisinde bulunmaktadır” diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!