Son Dakika

MESKİ, Mersin'e 8 Yeni Atıksu Arıtma Tesisi Kazandırdı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, hizmet sınırlarının genişlemesinin ardından Anamur, Bozyazı, Mut, Kızkalesi, Atakent, Kargıpınarı, Kumkuyu-Limonlu ve Mezitli olmak üzere kente 8 yeni atıksu arıtma tesisi kazandırırdı.

Genel Hit: 4805 / Yorum: 0 / 21 Aralık 2017 21:38
MESKİ, Mersin'e 8 Yeni Atıksu Arıtma Tesisi Kazandırdı
-A +A

Anamur, Bozyazı, Mut, Atakent, Kargıpınarı atıksu arıtma tesislerinin tamamlanarak faaliyete geçtiğini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türkiye’de dördüncü, Akdeniz’de ise ikinci sırada yer alan Türkiye’nin ve Mersin’in sayılı membranlı tesisi olan ve yüzde 95’i tamamlanan Kızkalesi membran biyoreaktör teknolojili atıksu arıtma, Kumkuyu-Limonlu atıksu arıtma ve Mezitli atıksu arıtma tesislerinde çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Kocamaz, yaklaşık 300 bin kişiye hizmet veren Anamur ve Bozyazı atıksu arıtma tesislerinin yapımını tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını, ayrıca rehabilitasyon, kapasite artımı çalışmaları tamamlanan Kargıpınarı, Atakent atıksu arıtma tesisleri ve inşaatı tamamlanan Mut atıksu arıtma tesisi, inşaatı devam eden Kızkalesi, Limonlu-Kumkuyu atıksu arıtma tesisleri ve Mezitli atıksu arıtma tesisi ile yaklaşık 575 bin kişilik nüfusa hizmet vereceklerini söyledi. Mezitli'deki arıtma tesisinin tamamlanmasıyla derin deniz deşarjı ile entegre bir yapıyla çalışacağı bilgisini veren Kocamaz, bu sayede denizin temizlemesine ihtiyaç duyulmayacağını ifade etti. Kocamaz, "Bunun yanı sıra Aydıncık ilçesine ait 28 bin 600 kişi nüfusa hizmet edecek olan atıksu arıtma tesisinin ihale hazırlıkları bitmek üzere olup, ihalesinin yapılması planlanmaktadır. Taşucu Mahallesi ile ilgili olarak ise Taşucu atıksu arıtma tesisi yapım işi ihale aşamasındadır. Tömük ve Arpaçbahşiş mahallelerinin evsel atıksularının arıtılacağı, 120 bin kişi nüfusa hizmet verecek 20 bin metre küp gün kapasiteli Tömük atıksu arıtma tesisi projesi ve ihale hazırlıkları tamamlanmıştır. Tesisin yapılacağı alandaki arsa tahsislerinin alınmasına müteakip ihalesi yapılacaktır" diye konuştu.
Arıtma tesisleri sayesinde Akdeniz’de atıksuların oluşturduğu çevre kirliliğinin önüne geçileceğini belirten Başkan Kocamaz, "Bunların hepsi büyük bütçeli projeler. Kızkalesi'ne yapılan tesisin bedeli 9 milyon 650 bin, Mezitli'deki 20 milyon Euro, Mut'taki 8 milyon 100 bin, Kargıpınarı'naki 3 milyon 435 bin, Atakent'teki 2 milyon 189 bin, Limonlu-Kumkuyu atıksu tesisi 9 milyon 742 bin, Anamur'daki 15 milyon 50 bin, Bozyazı'daki 5 milyon 930 bin liradır" dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!