Son Dakika

Mersin Tabip Odası: “Sağlıkta şiddete karşı 15 Mart’ta Ankara’dayız”

Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Cemil Galioğlu, "Ülkemizin sağlık hizmetini sırtlanmış sağlık meslek mensupları olarak sürekli şiddete uğrama tedirginliği ile çalışmak istemiyoruz" diyerek 15 Mart'ta Ankara'da düzenlenecek Beyaz Miting'e çağrıda bulundu.

Genel Hit: 7409 / Yorum: 0 / 17 Şubat 2020 20:31
Mersin Tabip Odası: “Sağlıkta şiddete karşı 15 Mart’ta Ankara’dayız”
-A +A

Mersin Tabip Odası’nın çağrısıyla bir araya gelen sağlık emekçileri sağlıkta şiddete karşı düzenlenecek olan mitinge çağrıda bulundu. Toros Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen hekimler ve sağlık emekçileri adına basın metnini Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Cemil Galioğlu okudu.
Galioğlu açıklamasında, "Bizler milyonlarca hastanın muayenesini, ameliyatını, bakımını, enjeksiyonunu, pansumanını gerçekleştiren, bu ülkenin sağlık çalışanları olarak; güvenceli bir çalışma ortamında, yüksek enflasyon ve pahalılığa ezdirilmeyen ücretlerle, emeğimizin karşılığını alarak çalışmak istiyoruz" dedi ve ekledi:
"Tüm sağlık çalışanları ve sağlık hakkına sahip çıkıp sağlıktaki şiddetin kendisine ve hastasına da zarar verdiğini düşünen yurttaşlarımızla birlikte 15 Mart Pazar günü Ankara’da, BEYAZ MİTİNG’de buluşuyoruz."
 
"Sağlıkta Şiddet Yapısaldır"
"Sağlık hizmetlerindeki aksamalar asla ve asla sağlık çalışanlarının üstüne yıkılamaz" diyen Galioğlu, "Sağlıkta şiddet yapısaldır. Ülkedeki genel politik ve toplumsal atmosferden, yoksulluk, işsizlik gibi ekonomik olgulardan bağımsız değildir. Ekonomik, politik ve toplumsal alanda sorunlar derinleştikçe, sağlık alanında da sorunların çığ gibi büyüyeceğini ve sağlıkta şiddetin artacağını herkesin görmesi gerekir. Bu sorunların sağlık çalışanları olarak üzerimize bir yandan hak kaybı ve yoksullaşma, diğer yandan da maruz kalınan şiddette artış olarak dönmesini kabullenmiyoruz" ifadelerini kullandı.
 
"Şiddete uğrama tedirginliği ile çalışmak istemiyoruz"
Galioğlu şöyle devam etti: “Ülkemizin sağlık hizmetini sırtlanmış sağlık meslek mensupları olarak sürekli şiddete uğrama tedirginliği ile çalışmak istemiyoruz. Bireysel eksiklik ya da hata yapan sağlık çalışanları hakkında her hizmet kolunda olduğu gibi gerekli şikayetlerin yapılması anlaşılabilir. Eğer bireysel kusur varsa hukuki ve mesleki takibat istenebilir. Ama hiç kimsenin, hiçbir gerekçeyle sağlık çalışanlarına saldırmaya, öldürmeye, taciz etmeye hakkı bulunmuyor. Sağlık çalışanlarını sağlık piyasasının şiddete maruz bırakılabilecek dişlileri olarak gören, emeğini, mesleki kimliğini değersizleştiren bu anlayışı esastan reddediyoruz."
Galioğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı:
"Emeğimizi değersizleştiren, ücretlerimizi ezdiren, çalışma koşullarımızı her geçen gün zorlaştıran yönetim anlayışı değişinceye; sağlıktaki bu ölümcül şiddeti tam olarak ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler yapılıncaya; önerdiğimiz tedbirler alınıncaya kadar bu konuda mücadeleyi hep birlikte yükseltmekte kararlı olduğumuzu göstermek üzere; 15 Mart günü Ankara’nın yolunu tutacak ve bu ülkede sağlık ortamının şiddetten arındırılması için on binlerce sağlıkçı olarak tek bir sesle haykıracağız."

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!