Son Dakika

Mersin Mut Kurtsuyu Sulaması Projesinin Yüzde 78’i Tamamlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Mersin’in Mut ilçesinde yapılmakta olan Kurtsuyu Sulaması projesinin yüzde 78’inin tamamlandığı, projenin hizmete girmesiyle 20 bin 640 dekar zirai araziye sulama suyu sağlanacağı bildirildi.

Genel Hit: 4743 / Yorum: 0 / 22 Aralık 2017 21:17
Mersin Mut Kurtsuyu Sulaması Projesinin Yüzde 78’i Tamamlandı
-A +A

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, yerüstü sulamaları kapsamındaki Mut Kurtsuyu Sulaması projesinde çalışmaların hızla devam ettiği belirtildi. Açıklamada, Mut ilçesi sınırları içerisinde, Kurtsuyu deresinin sağ ve sol sahilinde ve Göksu nehrinin sol sahilinde yer alan arazileri sulayacak olan projede şu ana kadar yüzde 78 fiziki geçekleşme seviyesine ulaşıldığı ifade edildi. Sulama suyundan Göcekler, Tuğrul, Hisar, Kurtsuyu, Kışla, Çortak, Kemenli, Karadiken, Köselerli ve Çağlayangedik mahalleleri olmak üzere 10 mahallenin faydalanacağı kaydedilen açıklamada, projede daha önce yapılan çalışmalar ile 11 bin 500 dekar zirai alanın sulamaya açıldığı anımsatıldı.
Açıklamaya göre, yaklaşık 38 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilmekte olan bu proje ile bölge çiftçisi dekar başına bin 277 lira gelir artışı elde edecek. Ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 26 milyon lira katkı sağlaması beklenen sulama projesinin yaklaşık 2 bin kişiye de iş imkanı sağlaması öngörülüyor.
“Mersin Tarihinde Görmediği Yatırımları Alıyor”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mersin’e yapılan yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamada, Mersin’in son 15 yılda tarihinde görmediği yatırımları aldığını vurguladı. Eroğlu, “1954 yılından 2003 yılına kadar geçen 49 yıllık sürede Mersin’de 2 baraj, 2 gölet, 6 sulama tesisi, 14 taşkın kontrol olmak üzere toplam 34 tesis inşa edilmişti. 2003 yılından sonra ise Mersin’e 6 baraj, 6 gölet, 68 dere ıslahı ve 25 adet sulama tesisi inşa edilerek 91 bin 220 dekar arazi sulamaya açıldı ve çiftçilerimize yıllık 69 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. Kurtsuyu projesini de en kısa sürede tamamlayarak Mersinlilerin hizmetine sunacağız” dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!