Son Dakika

Mersin'in Tarihi Yerlerine Hayran Kaldılar

Tarihi Kentler Birliği’nin Mersin buluşmasının ikinci gününde gerçekleştirilen kent gezisinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılar, Mersin’e hayran kaldı.

Genel Hit: 3651 / Yorum: 0 / 25 Eylül 2017 18:04
Mersin'in Tarihi Yerlerine Hayran Kaldılar
-A +A

Mersin’in binlerce yıl öncesinden gelen tarihi mekanlarından Soli Pompeipolis Antik Kenti ile gezilerine başlayan katılımcılar, Soli Liman Kenti’nin geçmişte onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış ve izlerini bugünlere bırakan tarihine yolculuk yaptı. Tarihi Soli sütunlarını inceleyen katılımcılar, Büyükşehir’in kazılara verdiği destek sayesinde Soli Antik Kenti’nin ayakta kaldığını öğrenince Büyükşehir Belediyesi’ni bir kez daha takdir etti. Mersin Arkeoloji Müzesi ile turlarına devam eden misafirlerin sonraki durağı antik çağın metropolleri arasında yer alan ve Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra’nın geçtiği Tarsus ilçesi oldu. Hz. Danyal Peygamberin Kabri ile Tarsus turuna başlayan katılımcılar, Tarsus’un tarihini Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dan dinledi. Nusrat Mayın Gemisi, Tarsus Ulu Cami ve tarihi Kırkkaşık Bedesteni’ni gezen misafirler, Kırkkaşık Bedesteni içerisinde yöresel bir tat olan kaynarı da tatma imkanı buldu. Tarsus’un binlerce yıllık geçmişine hayran kalan katılımcılar, binlerce yıl öncesinin mistik havasını hissederek, tarihi Tarsus evleri ile Mersin gezisini sonlandırdı.
Tarihi Kentler Birliği toplantısının çok verimli geçtiğini ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yaptığı çalışmalardan, ev sahipliğinden oldukça memnun kaldıklarını söyleyen Kayseri Talas Belediyesi Meclis üyesi Yasemin Görücü, “Ben Mersin’e 3 yıldır geliyorum ama tatile geliyorum. Tatil niyetiyle çıkıp bu güzellikleri görmeden geri döndüğüm için bugün mahcup oldum ve üzüldüm. Bu yerleri görmemek bizim için çok ciddi bir eksiklik. Bugün gezip gördüğümüz yerler çok güzel, çok etkilendim. Tarsus’a ilk defa geldim. Burhanettin Kocamaz Başkan’ın tarihe sahip çıkmasından ve bir sonraki nesillere aktarmak için canhıraş bir şekilde çalışmasından dolayı hem takdir ediyorum hem de teşekkür ediyorum. Bizden sonraki nesillere inşallah biz bunu aktarabiliriz. Gençlerimiz kendi tarihine hakkıyla sahip çıkar” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler personeli Saffet Yılmaz ise "Gezimiz çok güzeldi. Mersin’deki tarihi eserlerin çok diri olduğunu fark ettim. Kazı ve restorasyon çalışmalarının akademi çevresi ile çok sağlıklı yürüdüğüne şahit oldum. Yolda tarihi Nusrat Gemisi’ni gördük ve hikâyesini öğrenince insanın gözleri doluyor. Genel olarak şehirdeki tarihi mirasın iyi bir şekilde ihya edildiğini gördüm. Sayın Başkanımız Burhanettin Kocamaz bu değerleri, varlığı olarak kabul etmiş ve sahip çıkıp, çok başarılı çalışmalar yapmış. Bunu gezi esnasında birçok kez hissediyorsunuz. Başkanımızı tebrik ediyorum" diye konuştu.
Mersin’e ilk kez geldiğini ve güzelliği karşısında şaşırdığını belirten Tokat Erbaa Belediyesi Meclis üyesi Seval Erek de “Mersin’in bu kadar güzel bir şehir olduğunu bilmiyordum. Ben Başkanımızı çok takdir ettim. Yapılanları anlatıldıktan ve yerinde gördükten sonra olması gereken bu dedim ve tebrik ettim. Çok güzel işler yapılmış. Keşke bütün belediye başkanları tarihi değerler için bu kadar kaynak yaratıp önem verebilseler. Toplantıda da söylendiği gibi Anadolu’nun her yerinden tarih fışkırıyor. Ama birçok yerde kazılar yapılmıyor. Üzerlerinde yerleşim yerleri var. Terk edilmiyor, terk ettirilmiyor, hiçbir şekilde ödenek ayrılmıyor ama burada çok güzel işler yapılmış" şeklinde konuştu.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!