Mersin Güreş Eğitim Merkezi'nde Geleceğin Güreşçileri Yetişiyor

Mersin Güreş Eğitim Merkezi'nde geleceğin güreşçileri yetişiyor. Antrenör Erdal Bal, haftanın 6 günü antrenman yaptıklarını ifade ederek, "Son yıllarda yapılan uluslararası yarışmalarda madalya kazanan sporcuların yüzde 70'i bu eğitim merkezlerinin sporcusu. Geçen sene ve ondan önceki sene Türkiye'de bulunan 28 eğitim merkezi arasında en iyilerden biriydik" dedi.

Spor Hit: 4966 / Yorum: 0 / 27 Aralık 2017 19:25
Mersin Güreş Eğitim Merkezi'nde Geleceğin Güreşçileri Yetişiyor
-A +A

Türkiye'de bulunan 28 eğitim merkezinden biri olan Mersin Güreş Eğitim Merkezi'nde 18'i yatılı olmak üzere birçok sporcu gelecekte Milli Takımda Türkiye'yi temsil etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Antrenörler Erdal Bal ve Duran Kaçtı yönetiminde haftanın 6 günü antrenman yapan sporcular, Milli takıma girmek için kıyasa mücadele ediyorlar. Güreş Eğitim Merkezi ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan antrenör Erdal Bal, merkezde kendisiyle birlikte 2 antrenör grev yaptığını söyledi. Merkezde 18'i yatılı olmak üzere birçok yetenekli sporcunun antrenmanlara devam ettiğini kaydeden Bal, "Haftanın 6 günü antrenman yapıyoruz. Türkiye'de 28 adet sporcu eğitim merkezi veya güreş eğitim merkezleri bulunmaktadır. Bunlar gelecekte Türk Milli takımlarının alt yapısını oluşturmak amacıyla, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğümüz tarafından kurulmuş ve burada eğitim gören bütün çocuklarımızın ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Buralara alımlar her sene sınavlı sistemiyle yapılmaktadır. Yeni sistemde Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) adı altında yerler açıldı. TOHM'lar bizim bir üs seviyemiz oldular. Güreş eğitim merkezlerinde belli seviyeye gelmiş sporcular, kendilerini göstermiş olan sporcular bir üste TOHM'a geçmekteler. Bunların tamamı A Milli Takım seviyesine gelene kadar çalışmalarına devam etmekte. Son yıllarda uluslararası anlamda yapılan yarışmalarda alınan madalyalara baktığımızda, yüzde 70'e yakınını eğitim merkezleri kökenli sporcular tarafından elde edildiği görülmüştür. Buda projenin ne kadar doğru ve tutarlı olduğunu bize ispat etmiştir" dedi. 
Bütün merkezlerin ana hedefinin milli takımlara iyi sporcular yetiştirmek olduğunu vurgulayan Bal, "Ancak Mersin Güreş Eğitim Merkezi olarak mutlaka ki iyi sporcular yetiştiriyoruz, şampiyon sporcular yetiştiriyoruz ama vatana, millete faydalı, ahlaklı sporcular yetiştiriyoruz yani insan yetiştiriyoruz. Neticede her sporcu şampiyon olamıyor, olması da mümkün değil. Dolayısıyla burada eğitimden geçmiş sporcu öğrencilerimiz, iyi olanlar sporda devam ediyorlar ve belli noktalara geliyorlar, iyi olmayanlar da en azından üniversitelerde bölümlerini bitirip, vatana, milletine bağlı fertler olarak devletlerine hizmet ediyorlar. Biz burada yani insan yetiştiriyoruz" ifadelerini kullandı. 

"Mersin'de en büyük sıkıntı büyük takımın bulunmaması"
9 yıldır burada görev yaptığını kaydeden Bal, "Başarılarımız gün geçtikçe üstüne koyuyor. Geçen sene ve önceki sene Türkiye genelinde eğitim merkezleri arasında en iyilerden biriydik. Bu senede hedefimiz Türkiye genelinde en önlerde sezonu kapatabilmek. Şu anda Mersin'de büyük takımımız olmadığı için biz burada sadece alt yapıda yetiştiriyoruz ve belli seviyeye gelen iyi sporcularımız Türkiye'de ki diğer kulüplere, büyük kulüplere transfer oluyor. Milli Takımda Mersinli sporcularımız var ama Mersin adına yarışmıyorlar. Büyük takım olmadığı için bizim sporcularımız mecburen il dışından takımlara gidiyorlar ve onların adına ve onların şehirleri adına Milli takımda güreşiyorlar. Mersin'deki tek eksiğimiz alt yapıda çok iyi olduğumuz bu branşta, üst tarafta kendi şehrimizin adına yarışacağımız bir takımın olmaması. En büyük temennimiz de belediyelerin de bu işe el atarak, güreşte büyükler kategorisinde bir takımın oluşturulmasıdır" diye konuştu. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!