Son Dakika

Mersin Emniyeti’nde Sivil Sorgu Skandalı!

Mersin’de FETÖ şüphesiyle tutuklanıp tahliye edilen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özgür Sanal’ın Emniyet sorgusuna iki emniyet müdürüyle birlikte 2012’de istifa eden emekli polis E.V.’nin de girdiği ve üç gün sorguladığı ortaya çıktı...

Genel Hit: 5053 / Yorum: 0 / 22 Aralık 2017 23:30
Mersin Emniyeti’nde Sivil Sorgu Skandalı!
-A +A

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Mersin’de tutuklandıktan bir süre sonra tahliye edilen Mersin Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özgür Sanal’ın şikayeti üzerine emniyetteki sorgudaki skandalı açığa çıkartarak dava açtı. Savcılık, Sanal’ın emniyetteki sorgusuna, emniyetten 2012’de istifa eden ve polislikle hiçbir bağı kalmayan A.V.’nin de girdiğini, iki polis müdürüyle birlikte 3 gece boyunca sorgu yaptığını açığa çıkardı. İddianamede, A.V.’nin sorguya başlamadan önce Sanal’a hakaret ettiği, Glock marka tabancasını belinden çıkartarak kenara koyduğu da anlatıldı.
Skandal, Mersin Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, savcılık ve emniyetin yaptığı tespitler sonrasında açığa çıktı. Savcılık, bunun üzerine skandal sorguyu yapan iki polisle, sorguya katılan sivil A.V. hakkında dava açtı.
Kısa Sürede Tahliye
İddianameye göre Sanal, 2 Ağustos 2016’da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Avukatlığını, 15 Temmuz öncesi Fethullah Gülen’e hakaretten mahkum olan, eski CHP milletvekili İsa Gök’ün üstlendiği Sanal, bir süre sonra tahliye edildi. Gök, o dönemde, Sanal’ın FETÖ ile hiçbir bağının bulunmadığını açıkladı. Sanal ise kendisine kumpas kurulduğunu belirterek suç duyurusunda bulundu.
Mersin Başsavcılığı’nın iddianamesinde, bu dönemde yaşanan skandal olaya yer verildi. İddianameye göre, eski polis olan ve 2012’de meslekten ayrılan A.V.’nin Sanal’ın gözaltında olduğu sırada olay tarihinde İstihbarat Şube Müdürü olan U.S.’ye gitti. A.V., Sanal’ın iş ortağının yakın arkadaşı olduğunu ve gözaltındayken Sanal’la görüşmek istediğini söyledi. Bir süre sonra A.V., polislikle hiçbir bağı olmamasına rağmen Şube Müdürü U.S. tarafından emniyete davet edildi.
İki Sivil Sorgu Odasında
A.V. ve Sanal’ın iş ortağı olduğu iddia edilen A.Ö., U.S. tarafından emniyette karşılandı. İki sivil daha sonra Terör Şube Müdürü Y.G.’nin odasının yanındaki, sorgu odası olarak kullanılan odaya girdi. Sanal da bir süre sonra odaya getirildi. İddianameye göre, odaya girildikten sonra A.V., rahat tavırlar sergileyerek, Sanal’la konuşmaya başladı. Bu sırada belindeki Glock marka silahı çıkartarak oda içinde bir kenara bıraktı. Bir süre sonra A.V.nin arkadaşı A.Ö. odadan çıktı. Sanal’ın sorgusunu ise sivil A.V. ile birlikte İstihbarat Şube Müdürü ile Terör Şube Müdürü yaptı. İddianameye göre, bu sorgu tam 3 gün sürdü.
3 Ayrı Suç
İddianamede, Terör Şube Müdürü Y.G., İstihbarat Şube Müdürü U.S. ile sivil A.V.’nin, eylemlerine göre, “Gizliliği ihlal, kamu görevini usulsüz üstlenme, görevi kötüye kullanma” suçlarından cezalandırılmaları istenirken, 3 gün boyunca birden çok kez aynı suçu işledikleri vurgulandı. A.V. dışında, İstihbarat Şube Müdürü U.S.’nin de sorguya katılma hakkının olmadığının anlatıldığı iddianamede, “Her iki polisin, sorgu mahiyetindeki ön mülakata A.V.’yi soktukları ve soru sormasına izin verdikleri” vurgulandı.
Disiplin Soruşturması
Savcılık, iddianameyi, disiplin soruşturmasında kullanılmak üzere Mersin Valiliği’ne de gönderdi. Savcılıktan gönderilen yazıda, “Disiplin işlemine esas olmak üzere” iddianamenin gönderildiği vurgulandı.
Mersin Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özgür Sanal, 2 Ağustos 2016’da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış, bir süre sonra tahliye edilmişti.
Haber: Gökçer Tahincioğlu

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!