Son Dakika

Mersin’de KPSS’de Korona Skandalı

Eğitim İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, “Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’nda KPSS’de sınav görevlileri sınıflara gidip gelen öğrencilerin kimlik kontrolü sırasında bir öğrenci kalkıp korona hastası olduğunu belirtmiş. Bina sorumlusu hasta öğrencinin sınıfta sınava gireceğini yapacak bir şey olmadığını söylemiş” dedi.

Genel Hit: 7938 / Yorum: 0 / 8 Eylül 2020 11:54
Mersin’de KPSS’de Korona Skandalı
-A +A

Eğitim İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, yaptığı yazılı açıklamada “Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’nda KPSS’de görevli öğretmenler toplantı salonuna alındı ve sınavın iş ve işleyişi ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Toplantı sonunda görevli öğretmenler bina sorumlusuna sınıflarda Korona hastası olup olmadığını sormuş. Bina sorumlusu hasta olmadığını hasta olsaydı. ÖSYM bize maille bildirirdi demiş. Sınav görevlileri sınıflara gidip gelen öğrencilerin kimlik kontrolünü yapmaya başlamışlar. Kontrol sırasında bir öğrenci kalkıp korona hastası olduğunu belirtmiş. Sınav görevlileri öğrenciye sınava nasıl geldiğini sormuşlar. Hasta öğrenci 112 yi aradığını korona hastası olduğunu ve sınava götürmelerini talep ettiğini 112 servisindeki görevlinin öğrenciye kendi imkanıyla sınava gitmesini söylediğini ifade etmiştir. Salon görevlileri bina görevlisinin yanına gidip sınıfta bir öğrencinin korona hastası olduğunu bu durumda ne yapacaklarını sormuşlar .Bina sorumlusu hasta öğrencinin  sınıfta sınava gireceğini yapacak bir şey olmadığını söylemiştir.Salon görevlileri sınıfa dönüp öğrencilere başka korona hastası olup olmadığını sorduklarında neredeyse sınıfın tamamına yakının korona hastası veya korona temaslı karantinada olduğunu öğrenmişler” iddiasında bulundu.
Hakan Boyar açıklamasında “Sosyal Bilimler Yüksek Okulu sınav binasında  diğer sınıflardaki görevlilerinde aynı şikayetle gelmesiyle anlaşılıyor ki bu binadaki  öğrencilerinin çoğunun korona hastası ya da korona temaslı karantinada ki öğrencilerden oluştuğu ortaya çıkıyor ve görevli öğretmenler hiçbir tedbir alınmadan hiçbir bilgi verilmeden sağlıklarının tehlikeye atılmasından dolayı tutanak tutup oradan ayrılıyorlar.
Korona hastalarının veya temaslı kişilerin sınava girdiği bir ortamda tulumların, gözlüklerin ve ileri düzeydeki maskelerin kullanılması gerekirken öğretmenlerimizi tehlikeye atan ÖSYM hakkında acilen soruşturma başlatılmalıdır. Eğitim İş Sendikası olarak Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sağlığını ve yaşamını bu kadar değersiz gören ÖSYM’nin basiretsiz yöneticileri  hakkında suç duyurusunda bulunacağız.Bu yapılan basit bir hata değildir.Öğretmen ve öğrencilerimizin doğrudan sağlığına ve hayatına kastetme eylemi vardır.
Sınavda görevli öğretmenlerimiz pazartesi günü okula gideceklerdir.Bu öğretmenlerimize Korona bulaştıysa okuldaki bütün öğretmenlerimiz ve öğretmenlerimizin  evlerindeki eşleri, çocukları ve akrabaları da risk altında olacaktır.Öğretmenlerimize hastalık bulaşmasından dolayı okulların açılabilmesi mümkün olmayacaktır.
Bu sınıflarda görevlendirilen öğretmenlerimize acilen test yapılmalıdır. Öğretmenlerimizi kimse sahipsiz zannetmesin” ifadesini kullandı.
Boyar, öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığının her şeyden önemli olduğunu belirterek Eğitim İş Sendikası olarak konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!