Son Dakika

Mersin'de 'Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu' Projesi Hayata Geçiyor

Mersin'de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Hakları ve Sokakta Çalışan Çocuklar koordinatörlüğünce hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan Mersin Valiliği Sodes kapsamında yürütülecek, 'Sokakta çalışan risk altındaki çocukların rehabilitasyonu projesi' hayata geçiriliyor.

Genel Hit: 4979 / Yorum: 0 / 6 Ocak 2018 23:09
Mersin'de 'Sokakta Çalışan Çocukların Rehabilitasyonu' Projesi Hayata Geçiyor
-A +A

Proje Koordinatörü Mustafa Sarı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mersin'de sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların sokağın riskinden korunarak mesleki ve örgün eğitime kazandırılması konusunda geçtiğimiz 13 yıl içinde önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda, Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü'nün (ÇOGEM) çalışmalarıyla çeşitli sosyal projelerin hayata geçirilmesi sayesinde yüzlerce çocuğun sokaktan kurtarıldığını hatırlatan Sarı, bu çocuklardan 650'sinin mesleki eğitime kazandırıldığını kaydetti.
2014 yılında ÇOGEM'in kapatılmasıyla sokakta bu alanda doğan boşluğun sosyal projelerle kapatılmasını hedeflediklerini ifade eden Sarı, "Sodes projesi sayesinde devletimiz, sokakta çalışan ya da dezavantajlı risk altındaki çocuklarımıza sahip çıkmayı hedeflemektedir. Sosyal projeler sayesinde sokakta çalışan veya çalıştırılan çocuklar sorununda Mersin, Türkiye'ye örnek çalışmalar yaparak sokakta çalışan çocuk sayısını ciddi oranda azaltmıştır. Sodes tarafından hayata geçirilecek olan bu proje ile çalışmalar yeniden ivme kazanmıştır. Amacımız risk altındaki çocuklarımızı sokağın riskinden korumak, onları başta yüzme, satranç masa tenisi, gezi, piknik, sosyal ve kültürel etkinliklerle ahlaklı ve topluma yararlı bireyler olarak yetiştirmektir. Bu projede risk altındaki çocuklarımızın sosyal incelemeleri ile de yapılarak gerektiğinde ailelerine ekonomik ve sosyal destek sağlanacaktır" dedi.
Sarı, Mersin açısından son derece önemli olan bu projeye destek verenlere teşekkür etti.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!