Son Dakika

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Yeni Dönemin İlk Toplantısını Yaptı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart seçimlerinin ardından yeni dönemin ilk toplantısını yaptı. Tüm partilerin meclis üyelerinin yatırımlar konusunda tam desteğini alan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “İnsanlarımız belediyelerde rüşvetten, suiistimalden, istismardan, bu tip eylemler ve işlemlerden gerçekten bıkmış ve bizden temiz, şeffaf, hesap verebilir bir belediyecilik anlayışı bekliyor” diyerek, bu doğrultuda çalışacaklarını söyledi.

Siyaset Hit: 7218 / Yorum: 0 / 16 Nisan 2019 23:20
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, Yeni Dönemin İlk Toplantısını Yaptı
-A +A

Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan Ayı Olağan Toplantı Döneminin 1. Birleşimini Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirdi. Her partiden çok sayıda izleyicinin de katıldığı meclis toplantısında, yeni seçilen belediye başkanları ve meclis üyeleri de ilk toplantılarını yaptı. Başkan Seçer’in, toplantı boyunca sergilediği ılımlı ve güler yüzlü tavrı, meclis üyelerince memnuniyetle karşılandı. 
“Hepimizin Ortak Paydası, Daha Güzel Bir Mersin’de, Daha Güzel Bir Türkiye’de Yaşamak” 
Toplantının açış konuşmasını yapan Başkan Seçer, meclisin görevi boyunca alacağı kararların Mersin’e hayırlı olmasını diledi. Türkiye’nin önemli bir süreçte ve önemli bir siyasi iklimde 31 Mart’ta yerel seçimlere gittiğini belirten Seçer, seçilen belediye başkanları ve meclis üyelerinin farklı siyasi partilerde yer aldıklarını ifade ederek, “Özellikle Mersin özelinde gerçekten demokratik olgunluğa yaraşır bir mücadele örneği verdiler. Çok şükür ki, ufak tefek münferit olaylar dışında kimsenin burnu kanamadan bir seçim sürecini geride bıraktık. Kazananlar oldu, kaybedenler oldu ama temelde kazanan Mersin ve Türkiye oldu. Hepimizin ortak paydası daha güzel bir Mersin’de, daha güzel bir Türkiye’de yaşamak. Burada ilk kez bir araya gelen belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz bu temel ilke ve prensip ışığında önümüzdeki 5 yıllık süreçte birlik ve beraberlik içerisinde Mersin’e en güzel hizmetleri yapacağımızı umut ediyorum. Kapsayıcı bir belediyecilik anlayışı gösterme zorunluluğunu hissediyorum. Mersin, Türkiye’nin izdüşümü bir kent; çok farkı sosyo-ekonomik yapıların, kültürel değerlerin ve inanç gruplarının bulunduğu, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın çok müstesna bir kenti. Burada huzuru, birliği, beraberliği tesis edeceksek bunu hep beraber yapacağız. Buna da inancım tamdır” diye konuştu. 
“Yurttaşlarımızın Bizden Öncelikli İsteği İş, Aş” 
Vatandaşların, kendilerinden hizmet beklediklerine işaret eden Seçer, “Sorunları her birimiz gayet iyi biliyoruz. Seçim sürecinde yurttaşlarımızın bizden ne istediğini hepimiz ezberledik. Ama yurttaşlarımızın bizden öncelikli isteği iş, aş. Bu, herhalde bizi bu süreçte en çok bizi yoracak ama inşallah başarılı olursak da Mersin’i bir yatırım üssü haline getirip işsiz gençlerimize iş sağladığımız noktada da bizleri dünyanın en mutlu insanı yapacak. Artık insanlar rantçı değil, halkçı bir belediyecilik anlayışı istiyor. Çağdaş, medeni toplumlara yaraşır, hukuk devleti standartlarında, herkesin kanuna, nizama, etiğe ve kendi toplumumuza yaraşan geleneksel teamüllere uygun bir yöneticilik anlayışı sergilemek istiyorum. İnsanlarımız belediyelerde rüşvetten, suiistimalden, istismardan, bu tip eylemler ve işlemlerden gerçekten bıkmış ve bizden temiz, şeffaf, hesap verebilir bir belediyecilik anlayışı bekliyor” ifadelerini kullandı. 
“Adaletli Bir Belediyecilik Anlayışı Göstermek Zorundayız” 
Mersin’in, bütün renklerin kucaklaştığı, kardeşçe, barış ve huzur içerisinde yaşadığı bir kent olduğunu vurgulayan Seçer, buranın bir kültür-sanat kenti olmasının Mersin’e çok yakışacağının altını çizdi. Kentin, bu anlamda istedikleri noktalarda olmadığını dile getiren Seçer, şunları söyledi: “Biz yeni yönetim olarak Büyükşehir’de, ilçelerimizle beraber koordine içerisinde Mersin’i bir kültür ve sanat kenti yapma uğraşı içerisinde olacağız.” 
“Adaletli bir belediyecilik anlayışı göstermek zorundayız” diyen Seçer, Türkiye’nin bugün geldiği noktada, insanların en çok talep ettiği, arzu ettiği ve onun uğrunda feryat ettiği konunun adalet olduğunu söyledi. Seçer, “İnsanlar adalet, hak ve hukuk istiyor. Belediyecilik anlayışımızı ortaya koyarken hem hizmetlerde hem bakış açımızda hem uygulamada hem lisanımızda adaletli bir belediyecilik bekliyorlar. Bu temel anlayış ve prensipler etrafında 13 ilçe belediye başkanı, ben Büyükşehir Belediye Başkanı ve meclis üyelerimizle beraber, 5 yıl hizmet etmek için bizlere güvenen Mersinli hemşerilerimizi mahcup etmeyeceğimizi düşünüyorum. Allah da bizi mahcup etmesin. Yeni dönem başta Mersinimize, ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. 
Meclis toplantısında daha sonra Seçer’in sunduğu, toplantıların yerel televizyonlardan canlı yayınlamasına ilişkin önergesi kabul edilirken, komisyonlardan grubu olmayan partilerin meclis üyelerinin de yer almasına ilişkin önergesi ise Cumhur İttifakını oluşturan Ak Parti ve MHP’li meclis üyeleri tarafından reddedildi. 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in açılış konuşmasının ardından Meclis 1. Başkan Vekili, Meclis 2. Başkan Vekili, Meclis Kâtipliği, Belediye Encümeni ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.
Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri arasından iki yıl boyunca görev yapmak üzere Meclis 1. Başkan Vekili ve Meclis 2. Başkan Vekilinin gizli oy ile seçimi yapıldı. Yapılan seçim sonrasında Meclis  1. Başkan Vekilliğine 45 oy ile Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyesi Mehmet Topkara, Meclis 2. Başkan Vekilliğine ise 45 oy ile Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyesi Erhan Çontar seçildi.
Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri arasından iki yıl boyunca görev yapmak üzere meclis kâtipliğine 2 asil, 2 yedek üyenin seçimi gizli oy ile yapıldı ve seçim sonrasında asil kâtip üyeliğine 45 oy ile Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyesi Haluk Mutluay ve 45 oy ile Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyesi Aysel Mavioğlu Üner seçildi. Yedek kâtip üyeler ise 45 oy ile Milliyetçi Hareket Partisi meclis üyesi Hayrettin Orğun ve 45 oy ile Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyesi ise Mehmet Emin Kurt oldu.
Encümen seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi grubundan Fahrettin Kılınç, Mehmet Çelik, Sadık Altunok, Adalet ve Kalkınma Partsi grubundan Mevlüt Ekmekçi ve Mehmet Yıldız 45 oyla Encümen üyeliklerine seçildi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 16 komisyonuna ise 7’şer üye seçildi.
“Temsilde Adalet Anlayışı Çerçevesinde Bir Önerim Oldu ve Bu Reddedildi”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, dilek ve temenniler bölümünde meclis üyelerinin talep, istek ve önerilerine cevap verdi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, mecliste grubu bulunmayan siyasi partilere mensup üyelerin de komisyonlarda temsiliyle alakalı verilen önergesinin reddedildiğini belirterek, “Ben iki önerge verdim. Biri toplantılarımızın toplum tarafından izlenilmesi, şeffaflık adına, hesap verebilmek adına önemsediğim, basın yayın kuruluşlarının bu toplantıları naklen canlı olarak yayınlama imkânıydı. O meclis tarafından kabul gördü teşekkür ediyorum. Bir değeri de mecliste grubu bulunmayan siyasi partilere mensup üyelerimizin komisyonlarda temsiliydi. Yani temsilde adalet anlayışı çerçevesinde bir önerim oldu ve bu reddedildi. Dilerdim bu kabul görsün. Birlik, beraberlik mesajları verelim. Bunun retorikte kalmaması, uygulamada olması adına ben bu önergenin kabul edilmesini arzu ederdim. Onlar da bu ülkenin evladıdır. Onlar da yasalarla belirlenmiş şartları yerine getiren siyasi partilerin mensuplarıdır. Bizden daha düşük miktarda oy almışlar, mecliste grupları yoktur ama onlarda bir grubu temsil ediyor, onlar da o grupların duygularına tercüman olma durumundalar. Keşke o fırsatı verebilseydik” dedi.
“Yapıcı Muhalefetten Son Derece Memnun Olurum”
Muhalefetin demokrasinin en temel unsurlarından bir tanesi olduğunu, hatta iktidar kadar önemli olduğunu dile getiren Başkan Seçer, “Hayatımızda da böyledir. Rekabet bize çeki düzen verir. Kendimize ayar vermemizi sağlar ve muhalefet olmazsa birileriyle rekabet etmezsek rehavete gireriz ve başarılı olma şansımız azalır. Bu anlamda ben muhalefetten asla rahatsız olmam. Ama yıkıcı muhalefet halkım adına beni üzer. Halkım adına yapıcı muhalefetten son derece memnun olurum. Hep beraber bu süreci götüreceğiz. Sizlerin de bu düşüncesi beni ziyadesiyle memnun ediyor. Bir sorun yaşanacağını da düşünmüyorum. Çünkü bu yüce meclisten geçecek olan konular Mersin halkının yararına olacak” şeklinde konuştu.
“3 Ayda Bir Bilançolarımızı Kamuoyu İle Paylaşacağız”
Şeffaf belediyecilik anlayışı ile hizmet üreteceklerinin altını çizen Başkan Seçer, “Ben bu konuda çok rahatım. Biz söz vardır, ‘Çiğ yemedim, karnım ağrımıyor’ Belki de en rahat olduğum konulardan biri. Biz kamu kaynaklarını kullanıyoruz. Merkezi bütçeden bize pay geliyor, o da tüyü bitmemiş yetimin hakkını, vergilerini ödüyor insanlar. Hesabını da sormak zorundalar. 3 ayda bir bilançolarımızı kamuoyu ile paylaşacağız. Herkes nereye ne kadar harcadığımızı, ilacı kaça aldığımızı, hizmetleri kaça aldığımız gibi konuların hepsini görecekler. Bunda bir beis yok benim açımdan” diye belirtti.
“Anıt Kavşağı İnşaatının Esnafı Mağdur Etmesine İzin Vermeyeceğiz”
Anıt Kavşağı’nın inşaat çalışmalarının durması ile birlikte bölge esnafının mağdur olduğunun ve en kısa sürede bu mağduriyete son vereceklerinin altını çizen Başkan Seçer, “Anıt Kavşağı konusu göreve gelmeden de gündemimizde olan bir konuydu. Bu konuyu hep takip ettik. Geçtiğimiz günlerde de o bölgeden esnaf grupları bizi ziyaret etti. Tabi ki mağdur oluyorlar ve bu durumdan şikâyetçiler. Ortada bir borç vardı ve çalışmalar durmuştu. Tabi ki ben bu dosyayı açmak zorundayım. Uzmanlarla birlikte incelemem lazım. Bizler kamunun hakkını korumak zorundayız. Firmadan bir talebim oldu. Esnafımızın mağdur olmaması adına çalışmaların devam etmesini istedim. Onlarda dün itibariyle çalışmaları başlattılar. Çok uzun bir süreç olmadığı ve kısa bir sürede biteceği söylendi. Anıt Kavşağı’nı bitireceğiz. Esnafımızı ve vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz” dedi.
“Bizim Birbirimizle Değil, Dünya İle Yarışmaya İhtiyacımız Var”
Çözüm bekleyen en önemli konulardan birinin de işsizlik olduğunu vurgulayan ve bu konuda Büyükşehir Belediye Meclisi olarak tüm partilerin desteğini beklediğini ifade eden Başkan Seçer, “Çözüm bekleyen en önemli konulardan bir tanesi de işsizlik. Her zaman yatırımcı belediyecilik vurgusunu yaptık. Bizim birbirimizle değil, dünya ile yarışmaya ihtiyacımız var. Bizim yatırımcıya ihtiyacımız var. Bu yüzden meclis içerisinde parti ayrımı gözetmeksizin çalışmaların Mersin için yapıldığını göz önünde bulundurarak, Ankara’dan hep birlikte destek istemenizi sizden rica ediyorum” şeklinde konuştu.
Görev süresi boyunca hiçbir ayrım gözetmeyeceğinin ve adaletli bir belediye başkanı olacağının vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Bizim hiçbir ilçeye ayrımımız yok. Bölgeler arası da insanlar arası da farklılık olmayacak. Mezhep, inanç grubu, siyasi görüş gibi ayrımlar bizim kitabımızda yazmıyor. Böyle bir anlayışı, insanı vicdani ve ahlaki olarak ahlaksızlık kabul ederim. Tabi ki bazı bölgelerimize pozitif ayrımcılık da yapacağım. Akdeniz bölgesi bunlardan biri olacak. Eşitlik başka, adalet başka bir şeydir. Ben adaletli bir belediye başkanı olacağım. Sadece Akdeniz değil, Torosların eteklerinde de bazı sebeplerden dolayı hizmette ikinci plana atılmış bölgelerimize ayrımcılık yapacağız. Özellikle de bu ayrımı kadınlar ve çocuklar alanında yapacağız” dedi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!