Son Dakika

Mersin, Tarihi Kentler Birliği Toplantısına Ev Sahipliği Yapacak

Mersin, 22-23 Eylül 2017 tarihlerinde Tarihi Kentler Birliği Toplantısına ev sahipliği yapacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilecek toplantıya, Türkiye’nin dört bir yanından belediye başkanları ve meclis üyeleri katılacak.

Genel Hit: 3661 / Yorum: 0 / 19 Eylül 2017 23:58
Mersin, Tarihi Kentler Birliği Toplantısına Ev Sahipliği Yapacak
-A +A

Yerel yönetimler ile meslek ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek, kentlerin tarihsel, kültürel ve doğal dokusunun korunmasını, tanıtımını sağlamak amacıyla 2000 yılında Bursa’da kurulan Tarihi kentler Birliği’nin 2017 yılı 2. Olağan Meclis Toplantısı 22-23 Eylül’de Mersin’de yapılacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 14 Mart 2015 tarihli meclis kararı ile üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin Mersin toplantısı, kentin tarihi ve kültürel açıdan tanıtılmasına olanak sağlayacak. Toplantıda, Mersin’in tarihi dokuları, antik kentleri, kaleleri, müzeleri, tarihi evleri ve mimari yapıları da tanıtılacak.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantının ilk gününe, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın yanı sıra çok sayıda akademisyenin katılması bekleniyor.
İkinci gün gerçekleştirilecek olan “2018’e Doğru Kültürel Mirasa Bütüncül Bakış ve Mersin Örneği” konulu panelin oturum başkanlığını Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yılmaz yapacak. Toplantıda, Başkan Kocamaz’ın “Mersin Bütününde Kültürel Miras Öncelikli Tasarımlar ve Uygulamalar” konulu sunumu ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Şehir Plancısı Esra Karataş’ın “Çukurova Bölgesinde Rota Çalışmaları ve Yeni İşbirlikleri” adlı paneli de yer alacak.
Toplantı ile ilgili genel değerlendirmeleri Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen yapacak. Toplantı, katılımcıların Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Arkeoloji Müzesi, Tarihi Tarsus Evleri ve Hz. Danyal Peygamber’in kabrini gezmeleriyle sona erecek.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!