Son Dakika

Kocamaz: “Ne Başardıysak Birlikte Başardık”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde yapılan hizmetlerin meclis üyelerine tanıtıldığı ‘Hizmet Tanıtım Programı’nda Erdemli, Silifke, Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Gülnar ve Mut ilçelerinde hayata geçirilen projeleri yerinde inceledi.

Siyaset Hit: 4814 / Yorum: 0 / 17 Aralık 2017 14:00
Kocamaz: “Ne Başardıysak Birlikte Başardık”
-A +A

Başkan Kocamaz, 15-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen ve üç gün boyunca devam eden Hizmet Tanıtım Programı’nı Erdemli İlçesi’nden başlattı ve Mut’ta sonlandırdı..
Hizmet Tanıtım Programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan projeleri tek tek inceleyen Başkan Kocamaz ve meclis üyeleri, hizmetlerin Mersinlilere ve kente ne gibi faydalar sağladığını da dinledi. Meclis üyelerinin, hizmetleri yerinde görmesine vesile olan program sayesinde, ayrıca ilgili daire başkanları meclis üyelerinin sorularını yanıtladı ve hizmetler tek tek anlatıldı.
Hizmet Tanıtım Programı hakkında bilgi veren Başkan Kocamaz, “Biz bir misyon ortaya koyduk ve ilk yılımızı hazırlık ve yapılanma ile geçireceğiz dedik. İlçelerdeki eksiklikleri tespit edip, plan, proje, kaynak derken bir yılımızı geçirdik. Ondan sonraki üç yıl içerisinde yolsuz ve susuz yerleşim birimi kalmayacak dedik ve zaman zaman da bu hizmetler için sizlerden borçlanmaya destek istedik” dedi.
“Ne Başardıysak Birlikte Başardık”
Aydıncık’ta bulunan Karaseki Mahallesi’nin su sıkıntılarını nasıl çözüme kavuşturduklarını aktaran Başkan Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak iddia ediyorum ki 30 Büyükşehir Belediyesi içerisinde bu kadar çeşitli ve bu kadar detaylı çalışma yapan hiçbir belediye yok. Burada ne başarıldıysa hep birlikte başardık. Her zaman söylediğim gibi direksiyonda biz varız ama burada hiçbir parti ve ilçe ayrımı yapmadan bu iş başarılabiliyorsa hep birlikte başardık. Bizler bu kentte yaşıyoruz ve bu kente hizmet etmek için bu göreve talip olmuşuz. Halkın beklentilerini de inşallah boşa çıkarmayacağız ve bu hizmetleri artırarak devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.
Tesisin Kapasitesi Eskisinin 3 Katı
Meclis üyeleri, ilk olarak Erdemli İlçesi’nde yer alan ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen KargıpınarıAtıksu Arıtma Tesisi’ni inceledi. MESKİ tarafından kapasite artırımı üç katına çıkarılarak 6000 metre küp haline getirilen KargıpınarıAtıksu Arıtma Tesisi’nde, kaba ızgara, ince ızgara, kum yağ tutucu, SBR havuzu, son çökeltme havuzu ve çamur susuzlaştırma ünitesi bulunuyor.
2018 yılının Nisan ayında bitmesi planlanan ve yüzde 40’ı tamamlanmış olan Erdemli Sebze Hali inşaatını inceleyen meclis üyelerine, halin bittiği zaman içerisinde 103 adet dükkanın yer alacağı ve 64 bin metre kare alana kurulu olduğu bilgisi verildi.
Erdemoğlu Bulvarı üzerinde yer alan ve Şehit Uzman Çavuş Hasan Furkan Özmen’in adının yaşatılacağı Erdemli Köprüsü’nü yerinde görme fırsatına erişen meclis üyeleri, merkezi bir noktada yer alan köprüyü inceledi.
Limonlu Katı Atık Aktarma İstasyonu 500 Ton Atık Taşıyacak
Erdemli İlçesi’nde yer alan ve kısa süre içerisinde kullanıma açılacak olan Limonlu Katı Atık Aktarma İstasyonu da meclis üyeleri tarafından yerinde incelendi. Eskiden vahşi çöp depolama alanı olan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından rehabilite edilen istasyon tamamlandıktan sonra 500 tona yakın atık taşıyacak.
MESKİ tarafından yapımına devam edilen ve yüzde 65’i tamamlanmış durumda olan Limonlu-KumkuyuAtıksu Arıtma Tesisi de etkinlik kapsamında yerinde incelendi. 9.760.000 TL sözleşme bedeli ile yapımına başlanan tesis, Erdemli sınırları içerisinde yer alıyor ve 2018 yılının sonunda hazır hale getirilmesi planlanıyor. Tesis sayesinde, yerleşim yerlerinden toplanan atık suların arıtılarak doğaya geri kazandırılması ve mevcut altyapının geliştirilmesi amaçlanıyor.
Tesis Akdeniz’de 2. Sırada…
Erdemli İlçesi’nde yer alan Kızkalesi Atıksu Arıtma Tesisi’ni de yerinde gören meclis üyelerine, tesisin MBR sistemi ile çalışan ve biyolojik arıtma tesisleri içerisinde Türkiye’de dördüncü, Akdeniz’de ise ikinci sırada yer aldığı konusunda bilgi verildi. Tesisin tamamlandıktan sonra 40 bin kişiye hizmet vermesi planlanıyor. Meclis üyeleri ayrıca Silifke İlçesi’nde yer alan, MESKİ tarafından kapasitesi iki katına çıkarılan ve 2.189.000,00 TL bedel ile yapımı tamamlanan Atakent Atıksu Arıtma Tesisi’ni de yerinde inceledi. MESKİ tarafından kapasite artırımı yapılan Atakent Atıksu Arıtma Tesisi 5800 metre küp atık su arıtabiliyor.
Silifke Dosteli Market’in Yakın Zamanda Açılacağı Duyuruldu
Meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Her İhtiyaç Sahibine Dosteli’ sloganı ile hayata geçirilen ve ihtiyaç sahibi vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına oluşturulan Silifke Dosteli Market’i gezdi. Market kısa süre içerisinde vatandaşların hizmetine açılacak.
Silifke İlçesi sınırlarında yer alan ve katı atıkların enerjiye dönüştürüldüğü Göksu Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde de incelemelerde bulunan meclis üyeleri, 1 Ekim 2016 tarihinden beri hizmet veren, modern ve hijyenik koşullarda kesimlerin yapılabildiği Mersin Büyükşehir Belediyesi Silifke Kesimhanesi’ni yerinde inceledi.
510 Kişilik Tribünlü Taşucu Stadyumu
510 kişilik tribüne sahip olan Mersin Büyükşehir Belediyesi Taşucu Stadyumu’nda incelemelerde bulunan meclis üyeleri, drenaj sistemi, zemin sertleştirme ve çim çalışmaları tamamlanan ve mevcut standart ölçülere getirilen futbol sahasını da gezdi.
Gezinin ardından akşam düzenlenen yemekte Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Erdemli ve Silifke ilçelerinde hayata geçirilen hizmetlerin tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Gecede son olarak, Mersinli gazeteci Deniz Tuncay Akkapılı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma yaptığı desteklerin ekonomik ve sosyal yaşama etkileri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.
Başkan Kocamaz: “Bizler Hep Zor İşlere Talip Olduk”
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçelerde yapılan hizmetlerin meclis üyelerine tanıtıldığı ‘Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci gününde Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerinde hayata geçirilen projeler yerinde incelendi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Hizmet Tanıtım Programı kapsamında meclis üyeleri ile birlikte Anamur Mezbahası’nın temel atma törenini de gerçekleştirdi.
Başkan Kocamaz, üç gün boyunca devam eden Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci gününde ilk olarak Aydıncık İlçesi’nde hayata geçirilen ve Mersinli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran projeleri meclis üyelerine tanıttı. Ayrıca Başkan Kocamaz, meclis üyelerinin katılımıyla birlikte, Anamur ve Bozyazı ilçelerine hizmet verecek, günlük 30 büyükbaş, 130 küçükbaş hayvan kesim kapasitesine sahip olan ve 2018 yılı Mayıs ayında faaliyete açılması planlanan Anamur Mezbahası’nın temel atma törenini de gerçekleştirdi.
“Kurucu Belediye Görevini Üstlendik”
Büyükşehir Belediyesi tarafından Anamur İlçesi’ne kazandırılacak olan mezbahanın temel atma töreninde konuşan Başkan Kocamaz, “30 Mart 2014’den bu yana Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir ilçe ayrımı yapmadan Adana’dan Antalya’ya kadar, Toroslar’ın tepesinden Akdeniz’e kadar bütün Mersin’de yoğun bir çaba içerisindeyiz. 30 Mart öncesinde Türkiye’de 16 Büyükşehir vardı ve şu anda 30 Büyükşehir var. Mersin daha önce de Büyükşehir’e ev sahipliği yapıyordu, şimdi de yapıyor ama ikisinin arasında bir fark var. 30 Mart gecesi merkezdeki 4 ilçe dışında 9 ilçe daha ilave edildi. Mersin bütünü, köyüyle, kentiyle ve kapanan beldeleri ile büyükşehir sınırlarına alındı. Dolayısıyla biz kurucu Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş olduk” dedi.
“Bizler Hep Zor İşlere Talip Olduk”
30 Mart 2014 sonrasında Büyükşehir Belediyesi olarak ilçelere daha iyi hizmet verebilmek adına yaptıkları hizmetleri ve hayata geçirdikleri çalışmaları sıralayan Başkan Kocamaz, “İşimizin zor olduğunu biliyorduk, ama bizler geçmişten bu yana hep zor işlere talip olduk ve bölge genelini düşündüğünüz zaman çok zor bir süreci başarma gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.
Genel bütçeden belediyelere aktarılan bütçe hakkında konuşan Başkan Kocamaz, “Bu dar bütçelerle, bu kadar geniş alanların bütün ihtiyaçlarını ve yılların ihmalini bir anda ortadan kaldırmamız gerçekten çok zor. Biz şu anda karıncanın hacca gitmesi misali yola çıkmışız ve giderken bu eksiklikleri tedarik ederek yolumuza devam edeceğiz. Şunu herkes bilsin ki o hedefe de mutlaka varacağız. 2000’li yıllarda dahi Güney Doğu’da değil, bizzat Mersin’de ve özellikle kırsalda suyu olmayan, yolu olmayan yerleşim birimlerini gördükçe gerçekten hayıflanıyor ve üzülüyoruz. Birileri bundan rahatsız da olsa kırsaldaki yılların ihmalini ortadan kaldırmak için gayretimizi sonuna kadar sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
“Modern Kesimhaneleri Hizmete Açıyoruz”
Temeli atılan kesimhane hakkında bilgi veren Başkan Kocamaz, “Böyle bir mezbaha bu bölgede gerekliydi. Zaten eski mezbahalarda hayvan kesimine Tarım Bakanlığı izin vermiyor. Bir an evvel modern kesimhanelerin hizmete sunulması gerektiğini bizler de biliyoruz ve inşallah bu mezbaha Anamur ve Bozyazı’mıza hizmet edecek” diye belirtti. Başkan Kocamaz, konuşmasının sonunda Mersin genelinde vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak adına Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hizmetler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.
Anamur Mezbahası’nda günlük 20 ton et, 2 ton şüpheli et ve 2 ton sakatat soğutma kapasiteli üç adet soğuk hava odası bulunuyor.  Mezbahada büyükbaş ve küçükbaş hayvanların hijyenik şartlarda kesilmelerini sağlayacak iki ayrı kesim hattı da yer alıyor.
Bozyazı Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri, Aralık Ayı İçerisinde Hizmete Açılacak
Meclis üyeleri için Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci gününde Başkan Kocamaz ve meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bozyazı Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni yerinde gördü. 2016 yılında temeli atılan ve 2017 yılında faaliyete başlayan merkezde ilk etapta 57 köpek ve 26 kedinin günlük olarak besleme ve bakımları yapılmaya başlandı.
Yaklaşık 20 milyon TL bütçe ile yapılan ve 1100 metrekare kapalı alana kurulu, Bozyazı’ya hizmet veren MESKİ Bozyazı Teknik Hizmetler Binası’nı inceleyen meclis üyeleri, ayrıca 9500 metrekare kapalı alana sahip, 180 aracı alabilecek olan ve içerisinde 14 dükkanın bulunduğu Bozyazı Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri’ni de gezdi. Bozyazı Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri’nin 7 milyon TL’ye yapıldığı ve Aralık ayı içerisinde hizmete açılacağı bildirildi. Ayrıca Çok Katlı Otopark ve Pazar Yeri 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.
Başkan Kocamaz Ve Meclis Üyeleri Kaşdilen Cemevi’ni Ziyaret Etti
Büyükşehir Belediyesi tarafından 200 bin TL maliyetle yapılan ve yüzde 95’inin tamamlandığı Bozyazı Tenis Kortu, Bozyazı’nın 9 mahallesinin katı atıklarının toplandığı ve aktif bir şekilde çalışan MESKİ Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Anamur Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılan Anamur Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezi de hizmet tanıtım programı dahilinde meclis üyeleri tarafından yerinde incelendi. 3 adet toprak kort, 2 adet kameriye, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları ve fitness alanının yer aldığı ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Anamur İlçesi’ne kazandırılan Burhanettin Kocamaz Tenis Kortları Tesisi de gezilirken, 250 bin kişi kapasiteli MESKİ Anamur Atıksu Arıtma Tesisi de incelendi.
Yüzde 60’ı tamamlanmış olan ve 2018 yılı Nisan ayında bitmesi planlanan Anamur Otogar inşaatını gezen meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet vermek amacıyla hayata geçirilen ve Dosteli Marketlerin 4. şubesi olan Dosteli Market Anamur Şubesi’ni inceledi. Üniversite sınavına hazırlanan ve toplam 400 öğrencinin ücretsiz olarak ders alabildiği Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehit Eren Bülbül Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’ni ziyaret eden Başkan Kocamaz ve meclis üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler ile sohbet etti.
Yeniden Turizme Kazandırılan Köşekbükü Mağarası Gezildi
Son olarak Anamur İlçesi'nde 2 yıl önce meydana gelen orman yangınında çevresindeki mesire alanı tamamen yanan ve Büyükşehir Belediyesi Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği’nin (METAB) desteği ile yeniden turizme kazandırılan Köşekbükü Mağarası ziyaret edildi. Köşekbükü Mağarası’nın çevre düzenlemesi için 500 bin TL, mağaraya giden yolun sıcak asfalt dökümü için de 600 bin TL harcandığı belirtildi.
Hizmet Tanıtım Programı’nın ikinci günü, Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerine kazandırılan hizmetlerin tanıtımı ve Mersinli gazeteci Deniz Tuncay Akkapılı’nın Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma yaptığı desteklerin ekonomik ve sosyal yaşama etkileri hakkındaki sunumu ile devam etti.
 
 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!