Son Dakika

Kızkalesi Medya Günlerinde Ulusal ve Yerel Basın Buluştu

3. Kızkalesi Medya Günleri Projesi kapsamında Erdemli Belediyesi, ulusal basın ve yerel basın mensuplarını buluşturdu. Ödül töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Genel Hit: 3908 / Yorum: 0 / 2 Ekim 2017 13:14
Kızkalesi Medya Günlerinde Ulusal ve Yerel Basın Buluştu
-A +A

Erdemli Belediyesi tarafından organize edilen ve 16 il ve 9 üniversitenin katıldığı 3. Kızkalesi Medya Günleri projesi düzenlenen çalıştay programından sonra 2. gününde düzenlenen diğer etkinliklerle devam etti. Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde söyleşiler yapıldı. Erdemli Belediyesi hizmetleri tanıtım filmi ile birlikte, belediye tarafından hazırlanan Erdemli Belgeseli de gösterime girdi. Ulusal basın mensupları yerel gazetecilerle söyleşi gerçekleştirdi. İlk olarak Erdemli Belediyesi hizmet filmi gazetecilerin beğenisine sunuldu.
Tollu: Gazeteci Dostlarımızın Dertleriyle Dertleniyoruz
Bu bölümdeki program Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun açılış konuşması ile sürdü. Hizmet anlamında Erdemli Belediyesinin Türkiye’nin en önemli belediyelerinden birisi olduğunu vurgulayan Tollu, yaptıkları hizmetlerden bilgiler verdi. Toplumun her kesimine hizmet ürettiklerini kaydeden Tollu, bu proje ile de gazetecilerin dertleriyle dertlendiklerinin altını çizdi. Bu hizmetleri üretirken hiçbir şekilde ayrımda bulunmadıklarını ifade eden Tollu, “hizmetlerimiz iş olsun diye değil, toplumun önceliklerine göre yapılıyor. İhtiyaç olan ne varsa en iyisini yapmaya gayret ediyoruz ve aldığımız ulusal ve uluslar arası ödüller de bunun bir göstergesidir. Toplumumuza ve yaşadığımız şehre hizmet etmeliyiz. Bunu birlikte yapmalıyız. Herkesin emeği sinmeli. Bu düşünceyi ülke geneline yaymalıyız. Gelin el ele verelim ve daha müreffeh bir ülke olma yönünde herkes kendi kentinde bizim gibi bir kıvılcım çaksın. Bu kıvılcımlardan büyük bir ateş çıkacak ve ülkemize işte o zaman büyük hizmetler üretmiş olacağız” dedi.
Erdemli’yi İkibuçuk Milyar İnsana Tanıtacağız
Erdemli Belediyesinin hizmetleri hakkında bilgiler veren Tollu, şunları söyledi:
“Biraz sonra izleyeceğiniz Erdemli Belgeseli filmi standartların üzerinde bir filmdir. Şu an arkadaşlarımız çalışıyor 6 dilde bu filmin çevirisi yapılıyor. Almanca, Rusça, İngilizce, Arapça, Çince ve İspanyolca. Toplamda dünyanın genelinde bu dilleri konuşan tamı tamına 2 milyar beş yüz bin kişiye Erdemli’mizi tanıtacağız. Bu büyük bir hizmettir. Tüm iletişim kanallarını kullanıp, dünyaya Erdemli’mizi anlatacağız. Şu an sizlerle birlikte icra ettiğimiz bu projede son derece prestijli bir çalışma olarak tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Emek veren herkese tek tek teşekkür ediyorum.”
Ulusal Kanal Haber Sunucusu Gülgün Feyman: Medyada Kadın Olmak Zor
Program yerel basın mensuplarıyla söyleşen sunucu Gülgün Feyman, medyada kadın olmanın zorluklarından bahsetti. Hem habere konu olan kadın hem de kadın medya çalışanı noktasında durum tespitleri yapan Feyman, kadınların bu anlamda çok zorluklar yaşadığını dile getirdi.
Feyman, “Belediyemizin yaptığı çalışmaları baştan sona izleyince kendi kendime ‘İstanbul Belediyesinin iyi bir başkana ihtiyacı var. Biz başkanı bir torbaya koyup bu akşam İstanbul’a kaçırıversek’ diye düşündüm. Ülkemiz için atılan her olumlu adım siyaset üstüdür. Çünkü insana emektir. İnsan odaklı işler her zaman önemlidir. İnsanı siyah, beyaz, sarı, kırmızı, ateist, dinci, dindar diye ayırmak bizlere yakışmayacak bir anlayıştır. O nedenle burada bulunmaktan çok büyük mutluluk duydum.
Bu etkinlik büyük önem taşıyor. Çünkü medya ve kadın konusunun masaya yatırıldığı bir mecra bulmak her zaman zor olmuştur. İster programlarda bir nebze anlatın, ister kadın cinayetlerini işleyin, çocuk gelinler ifadesini kullanın, her ne olursa olsun sonuç itibariyle kadın da bir insan. Ülkemizde özellikle kadına yönelik artan şiddetin bir şekilde masaya yatırılması kadın istihdamını da tartışmayı getirecek. Medya ve kadın dediğimizde aslında medyayı ve kadını bir kenara koyup Türkiye’nin gerçeklerine şöyle bir bakmak gerekiyor. Biz kadınlar kendi haklarımıza ne kadar sahip çıktık? Ya da çıkıyoruz? Çıktık, sonuna kadar sahip oluyoruz diyen kadın var mı burada? Önce biz kadınlar kendimizi yargılamalıyız. Biz ne kadar zorladık, erkekleri ne kadar iteledik de kendimize yer açtık. Çünkü ataerkil bir toplumda yaşadığımızı kabul etmek zorundayız. Biz bu kalıpları yıkmak ihtiyacı içindeyiz. Kadını, giysisiyle, makyajıyla, oturuşuyla, kalkışıyla değerlendiren bir toplum olmaktan öte sadece ve sadece salt insan olarak gören, bilgisiyle, birikimiyle, üretimiyle insan olarak gören bir topluma dönüşmek zorundayız. Burada görev yine biz kadınlara düşüyor. Gerek kız evladımızı, gerekse erkek evladımızı hep bu bilinçle yetiştirmeliyiz. Erkek evlatların eline verilen silahlar, testereler, çekiçler oyuncak olmaktan çıkmalı. Biz kız çocukları hiç kamyonla, silahlarla oynamadık. Su tabancamız dahi olmadı. Biz bebeklerimizle, tabaklarımızla, minik minik oyuncaklarımızla oynadık. Hayata hep mutfaktaki kadın olacağız, çocuk büyüteceğiz algısıyla hazırlandık. Oysa o minicik bebeklerin eline Legolar verilmeliydi. Apartmanlar yapmalıydı. Uçaklarla, trenlerle oynamalıydı. O nedenle oyuncaklar çok önemlidir. Gelecek hayatı bize yaşatmalıdır” şeklinde konuştu.
Gülgün Feyman, böyle bir organizasyon içerisinde yer almaktan son derece mutluluk duyduğunu belirterek bu güzel düşünce için Erdemli Belediyesine teşekkür etti. 
Hürriyet Gazetesi Yazarı Ömür Gedik: Projeyi Çok Sevdim
Programda Hürriyet Gazetesi yazarı Ömür Gedik de bir söyleşi gerçekleştirdi. Tüm sektörler olduğu gibi medya sektöründe de kadınların zorluklar yaşadığına değinen Gedik, bunun için kadına saygı duyulması, kadınların birlik içerisinde olmaları, birbirlerini desteklemesi gibi gerekliliklerin olduğunu vurguladı. Böyle bir projenin son derece önemi olduğunu ifaden eden Gedik, projeyi desteleyeceğini beyan etti.
Gedik, söyleşisinde “Gazeteciliğe ilk başladığım zaman hep yerel basından kopya çekiyordum. Yerel basındaki haberleri karıştırıp ulusalda ne yapabilirim, nasıl geliştiririm diye bakıyordum. Gerçekten çok çok faydalandım. Türkiye’nin dört bir yanında yerel basında neler yazıldığını takip ederek kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. O yüzden çok değerli ve önemlisiniz.
Ben her 8 Mart geldiğinde utanıyorum. Ben 8 Mart’ın olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yaşadığımız yüzyılda hala kadın haklarını konuşmuyor olmamız gerektiğini düşünüyorum. Ama maalesef konuşuyoruz. Bu nedenle kadın hakları, kadın hakları diye konuşmak beni gerçekten üzüyor. Ben aynı zamanda bir hayvan hakları savunucusuyum. 4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nü kutlamak da beni üzüyor. Hiç böyle bir gün olmasa, hayvan haklarını savunmak zorunda kalmasak, hayvan hakları, kadın hakları maalesef hala savunulmak zorunda kalıyor. Geçmişe baktığımızda kadın hakları için savaşanlar, engelli hakları için savaşanlar, köle hakları için savaşanlar, siyahiler için savaşanlar aynı zamanda hayvan hakları için savaşmışlar. Bu demektir ki ezilenin yanında olan insanlar aslında belli. Kadını savunan hayvanı da savunuyor. Köleliğe, cinsiyet ayrımcılığına karşı da bir şeyler söylüyor. Sanıyorum daha bir süre biz bunları savunmak zorunda kalacağız. Tüm gazetelerde kadın konusunda eleştirilecek çok şey var. Belki aramızdaki erkeklerin hoşuna gidiyor ama hepimizin baktığı birinci sayfa güzellerinden uzun yıllar nefret ettim. Neden hep bir kadın vücudu birinci sayfada? Bana çok üzücü geldi. Bir ara çalıştığım Hürriyet gazetesi onu değiştirip erkekleri koymaya başladı ama duyduğum kadarıyla tirajlarda ciddi anlamda düşüş olmuş. Okurlardan gelen tepkiler nedeniyle tekrar birinci sayfa güzelleri kadınlara dönüşmek zorunda kaldı. Bu arz ve talep meselesi! Medya biraz halkı, halk da biraz medyayı yönlendirmeli ama maalesef bu tip konularda gazeteler çok fazla direnemiyor.
Üçüncü sayfa haberlerine baktığımızda haberlerin büyük çoğunluğu kadınlara yönelik şiddet üzerine ilerliyor. Gazeteciler olarak bu konuda çok duyarlı olmamız gerekiyor. Bu tür haberler yabancı basında çok sık sansürlenen haberlerdir” ifadesini kullandı.
Habertürk Tv Genel Yayın Yönetmeni Veyis Ateş: Çok Önemli Bir Organizasyon
Medyada yaşanan zorluklar ve medyanın nasıl algılanması gerektiği başlıkları altında yerel basın mensuplarıyla buluşan Haber Türk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Veyis Ateş ise söyleşisinde önemli konulara değindi. Basın mensuplarının sorularını tek tek cevaplayan Ateş, medyanın çok zor, yorucu ve kendine her daim çeken bir sektör olduğunu söyledi. Söyleşisinde Haber Türk Televizyonunun yayın politikasından da örnekler veren Ateş, medyada etik kuralar üzerinden de önemli mesajlar iletti. Ateş, “bir ilçe belediyesinin, özellikle de kendi memleketimin bir ilçe belediyesinin böylesi büyük bir organizasyona imza atması çok büyük bir şey. Kutluyorum” diyerek sözlerine son verdi.
Haber Sergisi İlgi Gördü
Etkinlikler kapsamında Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Meltem Şahin ve Filiz Yıldız tarafında kadına şiddet haberlerinde oluşan bir sergi açıldı. Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde açılan sergiyi programa katılan gazeteciler ve vatandaşlar ziyaret etti.
Gazeteciler Erdemli’yi Gezdi
Söyleşi programından sonra 16 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden gelen yerel medya mensuplarına Erdemli’de bulunan “Akkale” antik tarihi kenti gezdirildi. Erdemli’nin tarihi dokusuna hayran kalan gazeteciler, etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
Ödüller Sahiplerini Buldu
Erdemli Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Kızkalesi Medya Günleri projesi kapsamında düzenlenen özendirme yarışmasının ödülleri ve gala yemeği Kızkalesi Barbarossa Otel bahçesinde gerçekleştirildi. 2016 yılına ati eserlerin yarıştığı yarışma, üniversitelerin iletişim fakülteleri akademisyenleri tarafından oluşturulan seçici kurulun verdiği oylar neticesinde belirlendi. Erdemli’nin bürokrat, iş ve siyaset insanları, ulusal ve yerel gazetecileri buluşturan ödül töreni, ödüllerin dağıtılmasıyla son buldu. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!