Son Dakika

Kitap Tarlasından Geldiler Ücretsiz Kitap Dağıttılar

Traktörle kitap dağıttılar, bahçeye kitap ektiler, ağaçlar kitap açtı, kamelyada kitaplar okundu, potada kitaplar sallandı… Kitapların bol bol anıldığı yer Mersin ilinin Toroslar ilçesi Musalı Mahallesi oldu.

Kültür & Sanat Hit: 7636 / Yorum: 0 / 2 Temmuz 2019 20:14
Kitap Tarlasından Geldiler Ücretsiz Kitap Dağıttılar
-A +A

Mersin merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta yayla yolunda yer alan Musalı’da Mersin Yazarlar Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl değişik bir mahallede ya da yaylada “Şiir Festivali” adı ile düzenlenen ve Toroslar Belediyesi’nce desteklenen etkinlikte bini geçkin kitaplar okuyucuları ile buluştu.
Römorkun kasalarına “Kitap Tarlası’ndan Geliyoruz” yazılı pankartların asıldığı Traktör ile Musalı mahalle sokaklarında gezerek ev ev kitap dağıtan Mersin Yazarlar Derneği üyeleri, mahalle meydanında mahalle sakinlerine de kitapları ücretsiz dağıttılar.
Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği kitaplar için akşam saatlerinde mahalle okulu avlusunda düzenlenen şiir ve konser etkinliğinde vatandaşlar traktör römorku üzerindeki kitaplardan seçerek kucak kucak aldılar…
Çocukların römork üzerine çıkıp kitap paylaşmaları ise görülmeye değerdi.
Etkinliğin sunumunu Sanatçı Yalçın Atıcı’nın yaptığı şairlerin şiir okuduğu, sanatçıların türkü söylediği ve 7-70’e kitapların paylaşıldığı etkinlikte konuşma yapan Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, kitap okumanın önemine değindi. Aydın, “Sevgili Dostlarım, Saygıdeğer Protokol, Sizlerle bu güzel Musalı mahallemizin serinliğinde bir arada olmaktan çok mutluyum. Sevinçliyim… Hoşgeldiniz!
Şehir dediler, şehirde şiir okuduk, şehirde söyleştik. Yayla dediler köy dediler beş yıldır yaylalardayız!.. Bekirlanı ile başladık, Yeniköy, Ayvagediği, Aladağ ile devam ettik ve şimdi de Musalıdayız….
Bu serin havada şiir okuyup söyleşide bulunacağız ve sanatçımızın konseri ile coşacağız!
Yazarlar Derneği’ne üye olmak;
Okumayı teşvik etmek demektir.
Düşünmeyi geliştirmek demektir.
Dahası yazmayı özendirmek demektir.
Bizler onun için varız!.. Okuyacağız, düşüneceğiz ve yazacağız.
Okumanın önemini bilmek kadar, okumayı teşvik etmekte bir o kadar önemli.
Okumak için elbette ki yazılı eserlere ihtiyacımız var.
Mersin’de yazar olan herkesin kitap sahibi olmasını gönülden istiyorum. Çünkü “oku” dediğimiz zaman okuyucu kardeşimize, okuyacağı bir kitap, dergi ya da gazete vermemiz gerekiyor.
İşte Mersin Yazarlar Derneği Bunun İçin Var!
Bunun için Musalı da  bine yakın kitap dağıtım Projemizi gerçekleştirdik ve sizlere hediye kitaplarımız oldu… İnşallah daha da güçlenerek binlerce değil on binlerce kitabı siz okuyucularımızla bu kitapları buluşturarak daha güçleneceğiz.
Birlikten Güç Doğar
Birlikten güç doğar. Güçlü yapıları ise yıkmak kolay değildir. Allah’ın izniyle, Mersin’de Mersinli Yazarlarla birlikte artık; ünlü bir yazar olmak için, başka şehirlere ihtiyacımız kalmayacak!
Kitaplarımız, Mersin’de dizilecek, Mersin’de basılacak, Mersin’den reklam edilecek ve Mersin’den dağıtım yapılacak… Neden?
Çünkü Biz Mersinliyiz. Mersinli Yazarlarız!..
Bunun için, eli kalem tutan, bende yazı hayatında varım diyen; ister şiir-roman hikaye- araştırma ne tür olursa olsun kitabı olsun, ister internette yazsın, isterse gazetede, ister dergi de  köşe yazarı olsun. İsterse görsel medyada tartışma konuğu olsun. İsterse fırçasıyla tuvale resim çizsin, herkesi Mersin Yazarlar Derneği’ne Üye olmaya davet ediyorum.
Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ederim
Bu güzel etkinliğimize katkı veren başta Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşın Yılmaz Bey’e, Musalı Mahallemizin Muhtarı Sayın Hüseyin Tek’e, Okul Müdürümüz Kenan Sar’a,Sponsorlarımız: Mersin Yatırım Dış Ticaret Ve Markalaşma Derneği (MERYAD) Başkanı Sayın Coşkun Doğmuş’a,  Mersin Src Psiko-Teknik Mesut Sezer Sürücü Kursu Genel Müdürü Sayın Mesut Sezer’e, Coşkun Otomotiv Yetkilisi Sayın Mehmet Kisin’e Mezitli Enerjisa İletişim Merkezi Yetkilisi Sayın Abdurrahman Harikçi’ye….
Programımızın sunumunu yapan Yalçın Atıcı’ya şair dostlarımıza ve Sanatçılarımız Mehmet Parlat’a, Caner Erdoğan’a, çok teşekkür ediyorum.
Ayrıca, okuyacakları birbirinden güzel şiirler ve yapacakları söyleşiden dolayı katılımcı dostlarıma ve de etkinliğimizi yakından uzaktan izlemeye gelen tüm yayla sakinlerimize katıldıkları için teşekkür eder, iyi eğlenceler dilerim.”
Etkinlik plaket takdimi, 20’ye yakın şairlerin şiir okuması ve THM Sanatçıları Mehmet Partal ile Caner Erdoğan’ın konserleri ile sona erdi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!