Son Dakika

Kılavuz: “Devlet; İnanç Kurumlarına Eşit Mesafede ve Yansız Olmalıdır”

Mersin Cemevi’nde geleneksel Aşure etkinliği gerçekleşti.

Genel Hit: 4050 / Yorum: 0 / 9 Ekim 2017 20:14
Kılavuz: “Devlet; İnanç Kurumlarına Eşit Mesafede ve Yansız Olmalıdır”
-A +A

Mersin Cemevi İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevin Dede’nin okuduğu Gülbengin ardından konuşan Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz “Alevilerde Muharrem ve Aşure denilince, dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar akla gelen Kerbela ve Hz. Hüseyin’dir. Kerbela olayı, Aleviler ve Bektaşiler için hangi inançtan olursa olsun, hangi ulustan gelirse gelsin, haksızlığa, zulme uğramış insanın acısını, insanlığın acısı durumuna getirmenin ortak anısıdır” dedi.
Ülkemizde etnik ve inançsal kimlikleri ne olursa olsun, hepsiyle bir arada yaşamak zorunda olduklarını da ifade eden Kılavuz, “Nerde zulüm ve yıkım varsa, nerde acı ve gözyaşı varsa, ister meydanlarda, ister zindanlarda, orası Kerbela’dır. Pirlerimiz, Yol Uluları; bize hakkı, adaleti, eşitliği, özgürlüğü ve toplumsal birliği miras bıraktılar. Bu miras ışığında ülkemizde etnik ve inançsal kimlikleri ne olursa olsun, hepsiyle bir arada yaşamak, birbirimizin haklarına saygılı olmak inancımızın temelini oluşturur. Din adamlarının, inanç temsilcilerinin, kanaat önderlerinin ve ülke aydınlarının bütün söz ve telkinleri, barıştan, birliktelikten, dostluktan yana olmalıdır” şeklinde konuştu.
Kılavuz konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Savaştan uzak, barış içinde yaşamak, tabiatı ve çevreyi korumak, ülkemizin akarsularına ve doğal kaynaklarına sahip çıkıp korumak, gelecek kuşaklara, çocuklarımıza bırakacağımız en büyük mirastır. Dağlarımızın bağrına bilinçsizce, kepçe, dozer iş makinelerini koyup inletmeyelim. O dağlarımızı süsleyen ormanlar yanmasın, öten kuşlar, kanat çırpan kelebekler, börtü böcek ağlayarak, inleyerek Kerbela’yı yaşamasınlar.
Dini inanç ve ibadet özgürlüğü temel haktır. Laik devlette; din devletin elinde değil, inanan insanın vicdanında olur. Laiklik, dinli ya da dinsiz olma hakkını eşit görür. 19 yıldan beri biz Alevilerin ülkemizdeki sorunları ile ilgili tek bir adım dahi atılmadı. 2002’den beri iktidar olan AKP hükümeti döneminde de değişmemiştir. Yurt içi ve yurt dışındaki bütün Alevi kurum ve kuruluşların temsilcileri olarak hep seslendik ve yine sesleniyoruz. Devlet dini inanç kurumlarına eşit mesafede ve yansız olmalıdır.”
Siyasi iktidardan beklentilerini de aktaran Kılavuz, “Bu yansızlık sarsıldığı sürece konan kurallar geçerliliğini yitirir. Cem evlerimiz hiçbir kayıt ve koşul olmaksızın ibadethane statüsüne kavuşturulsun, camilerin yararlandığı bütün haklardan Cemevleri ‘de yararlanmalıdır. Alevi köylerine cami yapılmasın. Madımak oteli, Utanç Müzesi olsun. Ulusal ve uluslararası mahkemelerde elde etiğimiz haklarımızın verilmesini istiyoruz. Alevi Dergahlarının Alevilere geri verilmesini istiyoruz. MEB’in hazırladığı müfredat programındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde yazılanlar, Alevi çocuklarını asimile etmeye yöneliktir, bunun değiştirilmesini istiyoruz. Aleviler ve Hükümet arasında ki sorun, bir güven eksikliği sorunu ve diyalog sorunudur. Kendilerine ‘ üvey evlat ‘ gibi bakılmasını ve hiçbir taleplerinin dikkate alınmaması Aleviler arasında, ötekileştirmenin bir devlet politikası olduğu kanaati yaygındır. Bunun yeniden gözden geçirilmesi ve en kısa zamanda güven ortamının yaratılması gerekmektedir. Kin, öfke ve nefretin sevgiye dönüşmesini, bu güzelim cennet gibi topraklarda yaşayan tüm halkların ve inançların, birbirlerinin haklarına saygılı, kardeşçe ve barış içinde birlikte olmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.
Etkinliğe katılan Mersin Valisi Sayın Ali İhsan Su Muharrem Ayı’nın önemine değinen bir konuşmasının ardından konuklara aşure lokması dağıtıldı.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!