Son Dakika

Kazanlı Sahili Temizlendi

Başkan Gültak, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için tüm dünyada uluslar arası yasalarla korunan Caretta Caretta Yeşil Deniz Kaplumbağalarının Kazanlı Sahili’nde bulunan yumurtlama alanındaki temizlik çalışmasına katıldı.

Siyaset Hit: 7213 / Yorum: 0 / 8 Mayıs 2019 17:29
Kazanlı Sahili Temizlendi
-A +A

Akdeniz Belediyesi ve Akdeniz Üçüncü Göz Eğitim ve Gençlik Derneği öncülüğünde; İspanya, İtalya, Portekiz, Ukrayna ve Makedonya’dan gelen yabancı öğrenciler ile Kazanlı Abdülkadir Perşembe Vakfı Lisesi, Kazanlı Ortaokulu ve Bahçeşehir Koleji’nden 350 öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla, tüm dünyada nesli koruma altına alınan Caretta Caretta Yeşil Deniz Kaplumbağalarının yumurtlama alanlarından biri olan Kazanlı sahilinde temizlik kampanyası düzenlendi.
Hemen her yıl bu dönemde düzenlenen etkinliğe; Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Başkan Yardımcısı Sabahiddin Yeşiloğlu, Meclis üyesi Aydın Eğin, birim müdürleri, fen işleri, park bahçeler ve çevre koruma personeli, Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği yetkilileri, muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.
Başkan Gültak; “Kazanlı ve Karaduvar Sahilleri İçin Projelerimiz Var”
Temizlik çalışması öncesi kısa bir konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği’nin çok anlamlı ve güzel bir çalışma yaptığının altını çizerek konuşmasına başladı. Başkan Gültak; Kazanlı ve Karaduvar sahillerinin kent ve kent sakinleri için önemli değerler olduğunu ifade etti, her iki sahil için de yeni ve ses getirecek projeler hazırladıklarını ifade etti. Başkan Gültak, “Çevre ve yaşanılabilir bir dünya çok önemli. Bu doğa ve çevre, bize atalarımızdan miras kaldı. Bizler de gençlerimize, çocuklarımıza miras bırakacağız. Tabi yaşanabilir, temiz ve sağlıklı bir çevre olabilmesi için de dünyaya çok iyi bakmamız, ona iyi davranmamız gerekiyor” dedi.
“Çocuklarımıza Temiz ve Yaşanabilir Bir Dünya Bırakmak En Büyük Görevimiz”
Aynı zamanda bir eczacı olduğunu da kaydeden Başkan Gültak; “Dolayısıyla bu çalışmayı sağlık ve temizlik açısından farkındalık yaratması noktasında çok kıymetli ve önemli buluyorum. Maalesef kimyasal atıklar, plastikler ve piller doğada çok geç çözünüyor ve bu atıklar kanserojen maddeler. Dolayısıyla biz nasıl ki atalarımızdan daha güzel ve temiz bir dünya istediysek, çocuklarımıza da daha temiz, yaşanabilir; doğanın ve suyun temiz olduğu bir dünya ve çevre bırakmak da en büyük görevimiz. Böylesi anlamlı bir çalışmaya imza atan derneğimizi tebrik ediyorum. Belediye olarak var gücümüzle derneğimizin yanında yer alacağım” diye konuştu.
Akdoğan; “Aşırı Yağış ve Sel, Kirliliği Arttırdı”
Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği Başkanı Seyhan Akdoğan da konuşmasında, gönüllülük projeleri sayesinde son 8 yılda 700 yabancı öğrenciyi Mersin’de ağırladıklarını belirtti, her yıl yabancı ülkelerden gelen öğrenciler ve Kazanlı ve Mersin’de öğrenim gören çocuklarla birlikte sahilde temizlik çalışması yaptıklarını söyledi.
Akdoğan; “Bu sahilimiz, nesli koruma altına alınan deniz kaplumbağalarının da üreme alanı ve bu nedenle de dünya çapında büyük bir önem taşıyor. Bu yıl yaşanan aşırı yağışlar ve selden dolayı Kazanlı sahilinde maalesef daha fazla bir kirlilik yaşandı. Temizlik çalışmasında yanımızda yer alan Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’a ve tüm personeline teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Sahilden Kilolarca Atık ve Çöp Toplandı
Konuşmaların ardından, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve beraberindekiler, öğrencilerle birlikte Caretta Caretta Deniz Kaplumbağalarının önemli yuvalama ve yumurtlama alanlarından biri olan Kazanlı sahilinde gerçekleşen temizlik çalışmasına katıldı.
Kilometrelerce uzunluktaki sahilden toplanıp poşetlere doldurulan kilolarca lastik, plastik, cam ve türlü atık ve çöpler, belediyeye ait iş makineleri yardımıyla kamyona yüklenip alındı ve sahil temizlendi.

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Kazanlı Sahili Temizlendi,
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!