Son Dakika

Karaoğlu: “Mersin’in Tarım Haritası Çıkarılmalı”

Tek listeyle gidilen olağan Genel Kurul Toplantısının ardından güven tazeleyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu ve yeni Yönetim Kurulu Üyeleri Mersin basınıyla tanıştı.

Genel Hit: 6422 / Yorum: 0 / 5 Ocak 2018 20:03
Karaoğlu: “Mersin’in Tarım Haritası Çıkarılmalı”
-A +A

Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu, Mersin’de son 3 gündür etkili olan yağış nedeniyle, Tarsus’un bazı köylerindeki seraların su altında kaldığını belirterek,“Ufak bir yağışta bile sel baskını oluyor. Adanalıoğlu, Kazanlı, Bahşiş, Kulak gibi köylerimiz deniz seviyesinin altında olduğu için yağışlarda buralar su altında kalıyor. Çözümü olan şey kader değildir. Pompa sayısı artırılınca o bölgede su baskını yanmayacaktır”  dedi.
Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olağan genel kurulu gerçekleşti ve Mustafa Kemal Karaoğlu, güven tazeleyerek önümüzdeki 2 yıl için yeniden şube başkanı olarak görev aldı. Oda binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Şube Başkanı Karaoğlu, geçen dönemki yönetim kurulundan sadece 2 kişinin bu dönem görev almadığını, onun dışında tüm yönetim kurulu üyelerinin, bu dönemde de görev aldığını söyledi.
2 yıl önce göreve geldiklerinde ilk hedef olarak ziraat mühendisleri arasında birlik ve kaynaşmayı belirlediklerini söyleyen Karaoğlu, “Bu hedefimize ulaştık. Mersin’de yaşayan ziraat mühendisleri birbirinden kopuktu, kimse kimseyi tanımıyordu. Bizim göreve gelmemizden sonra oda üyelerimiz arasında bağlar arttı. Kamuda çalışan ziraat mühendisleriyle özel sektörde çalışan ziraat mühendislerini bir araya getirdik. Yönetim Kurulu’nu oluştururken de aynı felsefeyle hareket ettik. Şu an yönetim kurulumuzda hem kamuda çalışan arkadaşlarımız var, hem de özel sektörde çalışan arkadaşlarımız var” dedi.
Su Baskını Kader Değil
Mersin’de s etkili olan yağışlar nedeniyle, Tarsus’un bazı köylerindeki seraların su altında kaldığını belirten Karaoğlu, “Ufak bir yağışta bile sel baskını oluyor. Adanalıoğlu, Kazanlı, Bahşiş, Kulak gibi köylerimiz deniz seviyesinin altında olduğu için yağışlarda buralar su altında kalıyor. Ama bu kader değil. Çözümü olan şey kader değildir. Bu bölgede pompa hatları için ihaleye çıkılmış. Şu an 8 pompa var ama bunlar yetmiyor. Keşke şimdiye daha pompa sayısı artırılmış olsaydı da bu sorunlar yaşanmasaydı. Sevindirici olan şu: İhale yapılmış, yeni pompalar alınmış, işin parası ayrılmış ve montaj işi bekleniyor. Pompa sayısı artırılınca o bölgede su baskını olmayacak” diye konuştu.
Mersin’in Tarım Haritası Çıkarılmalı
Karaoğlu, “Bizim çiftçimize örnek olmamız lazım. Türk tarımına, Mersin tarımına önder olmak, yönlendirmek zorunluluğumuz var. Bunun için ekip lazım, proje lazım. Bu nedenle görevde olduğumuz sürede 1 dakikanın bile hesabını yapıyoruz. Sürekli projeler düşünüyoruz. Mersin’in tarım haritası hâlâ çıkmadı. Bu dönem buna kafa yoracağız. Tarımla ilgili bütün kurumları bir araya getirip istişare edeceğiz. Geçen yıl, Akdeniz meyve sineği sorununu çözmek için tarımla ilgili tüm kurumları bir araya getirmiştik, bu dönemde de Mersin tarım haritası için kurumları bir araya getireceğiz. Web üzerinde yapmayı düşündüğümüz Mersin tarım haritasını birisi tıkladığında, hangi ilçede, hangi ürünün ne kadar yetiştirildiğini görecek. Zahmetli bir iş ama bunu yapacağız” ifadesini kullandı.
Üretim Planlaması Yapılmalı
Türkiye’nin tarımda üretim planlamasına geçmesi gerektiğini belirten Karaoğlu, “Tarımda üretim planlamasında Mersin pilot bölge olabilir. Çünkü burada ürün çeşitliliği var. 83 çeşit ürün var. Dünyada böyle bir bölge yok. Onun için Türkiye’nin tarımsal üretim planlaması Mersin’den başlamalı. Bunun ilk adımı olabileceğini düşündüğümüz Projeli Ekim Dikim Modeli’ni ilgili kurumlara sunduk. Nasıl ki inşaat yapılırken imar izni alınıyorsa bir tarım ürünü yetiştirmeden önce de projeye göre, üretim planlamasına göre izin alınmalı. Dikilecek ürün o bölgeye uygun mu, hastalıklara karşı koyabilecek mi? Bunların cevapları aranmalı. Son dört beş yıldır Mersin yöresinde limon para kazandırıyor. Bakıyorsunuz her yerde limon bahçesi kurulmaya başlandı. Beş yıl sonra o ağaçlar meyve vermeye başladığında limon fiyatları düşerse ne olacak? İşte tarım haritası, Projeli Ekim Dikim Modeli bunun için önemli” dedi.
İlaç Bayilerinin Tarım Merkezi Olarak Örgütlenmesi Şart
Zirai ilaç bayilerinin tarım merkezlerine dönüştürülmesini öneren Karaoğlu, “Türkiye genelinde 6912 zirai ilaç bayii var. Bakanlık bunun çok olduğunu düşünüyor ve azaltılmasını istiyor. Buraları tarım merkezi yaparsak, her biri kendi alanında uzmanlaşmış 6-7 ziraat mühendisi çalışır, çiftçi gelir uzmanından bilgi alır, danışmanlık ücretini devlet öder. Ben 29 yıllık mühendisim ama ticari faaliyetim olduğu için ilaç reçetesi yazamıyorum. Öte yandan yeni mezun bir arkadaşımız ezber yapıyor, sınavı geçiyor, reçete yazma yetkisi alıyor. Ziraat mühendislerinin bilgisinden, birikiminden faydalanmak için ilaç bayilerinin tarım merkezi olarak örgütlenmesi şart” diye konuştu.
Kooperatiflerin Güçlendirilmesini İstiyoruz
Ziraat Mühendisleri Odası olarak, çiftçinin kooperatiflerde ve birliklerde örgütlenmesine destek olmak istediklerini de söyleyen Karaoğlu, “Oda olarak tarımsal kooperatiflerin güçlendirilmesini istiyoruz. Avrupa’yı, Amerika’yı geziyoruz. İnanın oradaki ziraat mühendisleri bizden daha bilgili, daha zeki değil. Hatta bizim ziraat mühendislerimiz daha bilgili. Bizim tek eksikliğimiz var. Biz birlik değiliz. Mersin’de sert çekirdekli meyveler üretici birliği var, üzüm üretici birliği var, narenciye üretici birliği var. Bunların bir üst birliği olmalı. Çiftçi üreticidir, pazarlamacı değildir. Ama bizim çiftçimiz daha tohumu atarken ürününü nasıl satacağını düşünmek zorunda kalıyor. Birlikler, kooperatifler bu açığı kapatır. Biz Mersin tarım üreticileri olarak hem ihracat yapmak hem de aynı zamanda tarımsal sanayiyi geliştirmek zorundayız” dedi.
Branşlaşmak İstiyoruz
Karaoğlu, Mersin Üniversitesi’nde ziraat fakültesi olmadığına da dikkat çekerek, “Bölgemize özgü tarımı geliştirebilecek, teknolojik tarım bölümü olması lazım. Klasik, rutin bir ziraat fakültesi olacaksa istemiyoruz. Zaten bölgemizdeki üniversitelerde ziraat fakülteleri var. Ziraat fakültelerinde 11 bölüm var. Hepsi birbirinden kıymetli bölümler. Ama bunlar uzmanlık ister. Biz mezun olunca hepimizin adı ziraat mühendisi oluyor oysa branşlar var. Biz branşlaşmak istiyoruz. Onun için Mersin Üniversitesi’nde branşlaşmaya dayalı, teknolojik tarıma dayalı bir ziraat bölümü kurulacaksa destekleriz” diye konuştu.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!