Son Dakika

Karanlığın Işığında Arkeoloji….

İçel Sanat Kulübü’nün bu yıl 22.’sini düzenlediği Mersin Arkeoloji Günleri, elektrik kesintisine rağmen lüks lambası ışığında açılışını yaparak, karanlığı kültür ve sanatla aydınlatma mücadelesini sürdürmekte kararlı olduğunu gösterdi.

Kültür & Sanat Hit: 4506 / Yorum: 0 / 15 Ekim 2017 16:55
Karanlığın Işığında Arkeoloji….
-A +A

Kuruluşunun 28’inci yılını kutlayan İçel Sanat Kulübü’nün, bu yıl 22’incisini düzenlediği “XXII. Mersin Arkeoloji Günleri” başladı. İçel Sanat Kulübü’nde düzenlenen açılış töreni elektrik kesintisi ile farklı bir havaya büründü ve lüks lambası ışığında yapılabildi.
Açılışa CHP Mersin Milletvekilleri Dr. Hüseyin Çamak ve Serdal Kuyucuoğlu, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Toroslar Belediye Başkanı Hamut Tuna, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı M. Cihat Lokmanoğlu, İçel Sanat Kulübü Başkanı Sedat Aydöner, Danışma Kurulu Başkanı Alpay Antmen, üyeler, kültür ve sanat camiasının tanınmış isimleri ile sanatçılar katıldı.
Etkinlikte ilk olarak müzisyenler Erkan Ertem ve Alper Erözalp müzik dinletisi sundu. Mersin’in antik geçmişine yolculuğu çıkılarak, devam eden arkeoloji çalışmalarında gün ışığına çıkan zenginliklerin kamuoyuyla paylaşılacağı etkinliğin açılışını öncelikle kuruculardan Fazıl Tütüner yaptı.
“Karanlıkta bir ilki gerçekleştiriyoruz” diyen Tütüner, “Arkeolojik alanlarda yapılan kazılarda çıkan yeni bilgiler insanlara ışık vermekte, toplumumuzun aydınlanmasına ve ilerlemesine büyük katkı sağlamaktadır” dedi.
Özellikle Mersin’de bir çok kazı alanı bulunduğunu işaret eden Tütüner, bu çalışmalara en büyük destek veren kuruluşlardan birinin de yıllardır kulüp olduğunu dile getirdi.
“İçel Sanat Kulübü’nde Açılım, Değişim Rüzgarı Esiyor”
Daha sonra söz alan İçel Sanat Kulübü Başkanı Sedat Aydöner de, sanat, kültür dostları, bilim insanları, arkeologlara kente yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.
“Sizlere minnet borçluyuz. İyi ki varsınız. İyi ki kentimizin birçok değerini açığa çıkarttınız ve nasıl bir zenginliğin üzerinde oturduğumuzu bizlere gösterdiniz. Kilikya bölgesinin tamamı aslında açık hava müzesi olmayı hak eden bir coğrafya, her santimetre karesinden tarih fışkırıyor, medeniyetler bize göz kırpıyor. Ama ne yazık ki uzun yıllar heba edilen bu değerlerimizi sizin gibi bilim insanları sayesinde açığa çıkartıyoruz” dedi.
İçel Sanat Kulübü’nün kentin yaşaması, yaşatılması gereken bir kurum olduğunun da altını çizen Aydöner, “İçel Sanat Kulübü’nün bu dönemki; var olma, değişim ve açılım rüzgarına hepimizin desteklerinizi bekliyoruz. İşbirliğiniz ile çocuklarımıza kültürü, sanatı, barışı öğretebilirsek ne mutlu bizlere. Çok kültürlü bir şehiriz. Böyle bir şehirde birlikte yaşamayı gösterebiliriz” diye konuştu.
Yumuktepe’deki kazılara verdiği destekle tanınan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da, Mersin tarihinin aydınlatılmasına yönelik desteklerinin süreceğini söyleyerek, “İlimizdeki, bölgemizdeki arkeolojik çalışmalara büyük önem veriyoruz. Desteklerimiz artarak sürecek” şeklinde konuştu.
“Dana Adası’nın Arkeolojik Değeri Var”
Prof. Dr. Remzi Yağcı’nın kazılarını yürüttüğü artık kent içindeki mahalle olan Mezitli’deki Soli Pompeiopolis antik kentine verdiği destekler ile tanınan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da açılışta yaptığı konuşmada, “Sanat Kulübü Mezitli’de olsaydı, böyle karanlıkta kalmazdı” diyerek desteğinin her zaman süreceğini söyledi.
Mersin’in en önemli gündeminin balık çiftlikleri olduğunu vurgulayan Tarhan, “Mersin’de gündemdeki son konu balık çiftlikleri. Sanatla ne ilgisi var demeyin, turizm bölgelerinde yapılmak istenen bu yatırımlar arkeolojik yapıların bulunduğu alanları da kapsamaktadır. Örneğin önemli tarihi kalıntıların bulunduğu Dana Adası’na balık çiftliği yapılmak isteniyor. Balık çiftliklerine karşı daha çok ses çıkarmamız gerekiyor” dedi.
 Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk da, genelde Mersin özelde Akdeniz’in farklı kültürlerin, etnik kökenlerin kardeşçe dostça yaşadığı bir bölge olduğuna vurgu yaparak, “Tabi bu dostluğu, kardeşliği devam ettirmek, Pekiştirmek adına sanatın ortak dilinden, birleştirici gücünden faydalanmak son derece önemli. İçel Sanat Kulübü’ne, Mersin’e sanatsal etkinlikler bakımından son derece önemli katkılar sağlayan bir kulübümüz. Bizde bu gece sizlerin yanında olduğumuz vurgulamak adına buradayız” dedi.
“Yurtdışına Kaçırılan Tarihi Eserlerin Peşine Düşmeliyiz”
Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak da, dünyada 40’e yakın ülke gezdiğini belirterek. “Tarihi eserlerin farklı ülkelere götürülmesi ve Anadolu topraklarının bu konuda sahip olduğu zenginliklerin yetirince tanıtılamaması çok üzücü” dedi.
Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu ise TBMM’de Türkiye’den yurtdışına kaçırılan tarihi eserler ile ilgili yürüttüğü çalışmalar ile ilgili bilgi vererek, “TBMM’de genelde iktidarın verdiği önergeler veya yasalar kabul edilir, muhaliflerin önerileri kabul edilemez. Ama tarihi eserler ile ilgili bu önerimiz kabul edildi ve konu komisyonlara gitti. Ankara’da 3 aylık bir çalışma yaparak, Türkiye’den yurtdışına kaçırılan tarihi eserler ile ilgili bir rapor hazırlayacağız. Türkiye’yi pazar ülke olmaktan çıkarmalı ve gidenlerin geri getirilmesi için elimizdeki değerleri kullanmalıyız” dedi. 
Ödüller Sahiplerini Buldu
Açılış konuşmalarının ardından etkinlik ödül törenine geçildi. Törende ilk olarak Kent Kültürüne Katkı Ödülü’ne layık görülen Selma Yağcı’ya ödülü, İSK Başkanı Sedat Aydöner ve Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ile yine bu ödüle layık görülen Yasmina Lokmanoğlu’na ödülü Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Başkan Sedat Aydöner tarafından verildi.
Kültürel Mirasa Katkı Ödülü ise Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu’na, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk tarafından, Başkan Aydoğdu ile birlikte takdim edildi.
Törende ayrıca etkinliğin gerçekleşmesine katkı veren Kaymakam Pamuk, Başkan Tuna, Başkan Tarhan ve Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç adına ödüller verildi.
Etkinlik, şair Berdan Karagöz’ün okuduğu şiir, Mehmet Ali Meriç’in “Arkeolojik Miras” isimli fotopentür sergisi ve geleneksel dostluk yemeği ile son buldu. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!