Son Dakika

Karaduvar’da Polipropilen Tesisi İstemiyoruz

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan, “Mersinde yapımı planlanan TEKFEN Polipropilen Üretim Tesisi Yatırımı projesinin ÇED raporunu onaylanması kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları açısından tamamen hukuka aykırıdır” dedi.

Genel Hit: 7295 / Yorum: 0 / 15 Mayıs 2020 07:35
Karaduvar’da Polipropilen Tesisi İstemiyoruz
-A +A

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Aslan, “Bugün dünya, büyük felaketlerin yaşandığı küresel ısınma ve iklim değişikliği tehdidi ve Covid-19 virüsü salgını ile karşı karşıya iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı fırsatçılık yaparak Mersinde yapımı planlanan TEKFEN Polipropilen Üretim Tesisi Yatırımı projesinin ÇED raporunu onaylamıştır. Projenin planlandığı sahanın 1/1000 ölçekli planının olmamasına rağmen bu bölgenin Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesi de ve planı olmayan bu bölgede  polipropilen tesisi için ÇED olumlu kararı alınmasında hukuka uygunluk olmayıp,  kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esasları açısından tamamen hukuka aykırıdır” dedi.
Aslan açıklamasında şu ifadelere yar verdi:
“Günümüzün en büyük sorunu Doğa talanının yarattığı Çevre Kirliliğidir.Karaduvar ve çevresinde halen çalışmakta olan Kromsan,Sodasan,Petrol Dolum Tesisleri, Akgübre ve diğer Sanayii Tesisleri atmosfere zehir saçarak havayı,suyu ve toprağı kirletmeye devam ederken, Karaduvar’da bu kirliliğin oranı çok yüksek iken mevcut kirliliğe kirlilik katacak olan Karaduvar Polipropilen Tesisinin kurulumu Çevre ve İnsan sağlığını çok ciddi olumsuz etkileyeceği açıktır.
Uzmanlar, Karaduvar Polipropilen Tesisisinin Bölge insanlarında Hormonal bozukluklara, Solunum Problemlerine (Astım, Allerjik Bronşit ve KOAH), Dermatolojik hastalıklara (Özellikle kontakt dermatit), Doğum Kusurlarına, Kimyasal Pnomonina (Akciğer enfeksiyonu), Kurşun zehirlenmelerine ve Hematolojik hastalıklara (Lösemi vb.) neden olacağı ve bu hastalıkların oranının çok yükseleceğini ifade etmektedirler.
ÇED raporunda Mevcut Toros tesisleri ve yapımı planlanan tesis için yılda toplam 9.000.000 m3 /yıl su ihtiyacı olacağı yazılıdır. Su ihtiyacının bölgenin yeraltı su kuyularından karşılanacak olması, bölgenin yeraltı sularının tuzlanmasına ve tarım topraklarının çoraklaşmasına neden olacaktır. Tesisin soğutulmasında kullanılacak olan suya çeşitli kimyasalların katılarak sıcak bir şekilde denize deşarj edilecek olması denizin ekosisteminin bozulmasına, bölgenin geçim kaynağı olan balıkçılığa ve Karaduvar Balıkçı Barınağının işlevini kısıtlayabilme ve Mersin merkezde balıkçılığı potansiyeline ciddi zararlar verecektir.
Karaduvar Bölgesinde, Polipropilen Tesisi’nin yaratabileceği yoğun sanayi üretimi ve oluşabilecek çevre kirliliklerinden, tarım topraklarının çoraklaşmasından ve balıkçılığın bitmesinden,insan sağlığının zarar görecek olmasından bölgede yaşayan insanların  kent içi ve kent dışı göçünü arttıracaktır.Bu sorun tesisin doğusunda yer alan Karaduvar, Karacailyas ve Kazanlı bölgeleri ile, kuzeyinde yer alan Özgürlük, Çay, Çilek ve Cumhuriyet  mahalleleri tesisten çok  olumsuz etkilenecektir.
Polipropilen tesisi yapılması halinde, 10 km mesafede Mersin Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin gelişimine zarar verecektir. Turizm alanı ile ağır kirlilik oluşturan böyle bir sanayi alt yapısının yan yana olması söz konusu olamaz. Tesis, ağır kirlilik oluşturan sanayi alt yapısı ile Mersin Limanı’nın verimliliğini etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Serbest Bölge’nin gelişimini sınırlayacaktır.
Projeye vergi muafiyeti getirilmesiyle birlikte projeye çeşitli üstün teşviklerden faydalanmasının sağlanılması, projenin  belli grupların rant elde etmesi için hazırlandığı ve özel bir proje olduğu anlaşılmaktadır.
Karaduvarda yapımı planlanan Polipropilen Tesisinden Mersin halkı ekonomik, sosyal ve çevre kirliliği açısından çok olumsuz etkilenecektir. Projeye Başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok Meslek Odası ,STKlar ve Mersin Halkı karşıdır.Yaşam hakkımızı savunmak için onaylanan ÇED raporunun ve ilan edilen Endüstri Bölgesinin iptal edilmesi için başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere,Mersin Barosu, Mersin Çevre ve Doğa  Derneği ve Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak dava açmış bulunmaktadır.Hukuksal ve demokratik mücadelemiz bundan sonra da devam edecektir.”

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!