Son Dakika

Kadınlardan Müftü Nikahına Skeçli Tepki

Mersin Merkez Mezitli İlçesi’nde kadınlar Pompei Tiyatro ekibinin hazırladığı tiyatral skeçle kadın, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesinin sakıncalarını anlatarak tepkilerini dile getirdi.

Genel Hit: 4277 / Yorum: 0 / 14 Ekim 2017 20:47
Kadınlardan Müftü Nikahına Skeçli Tepki
-A +A

Farkındalık yaratmak isteyen kadınlar Mezitli Kent Konseyi toplantı salonunda bir araya gelerek Pompei Tiyatro ekibinin hazırladığı tiyatral skeçle müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesine tepki gösterdi.
Skecin ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesinin laiklik ilkesini her dakika ihlal etmenin bir başka boyutu olduğunu belrterek “Müftülere nikâh kıyma yetkisi, hem Medeni Kanun'un başka bir şekle dönüştürülmesi hem de Anayasa'nın 'Devlet, bütün vatandaşlarına eşit mesafededir, hiçbir şekilde ırk, mezhep ayrımı yapmaz' ilkesine aykırıdır” dedi.
Hangi İhtiyaç Böyle Bir Değişikliği Neden Oldu?
Tasarının, laik Cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biri olduğunu da kaydeden Gelbul, "Medeni Kanun, Türkiye’de Kadın Hakları Devriminin en önemli halkasıdır. 1926’dan beri toplum yaşamına giren yüz akımız, vazgeçemeyeceğimiz bir yasadır. Evlenme akdine dini bir nitelik tanıyarak müftülüklere böyle bir yetkinin verilmesi, zamanla evlenmenin sonuçlarına, boşanmaya da aynı niteliği tanımanın yolunu açacaktır. Laik bir ülkede din adamlarına böyle bir yetki verilemez" şeklinde konuştu.
Bir imamın, evlenme yaşı tartışmalı olan bir kız çocuğunu evlendirmesinin ya da evli birine ikinci evlilik yaptırmasının, yanlışlıkla bile olsa ciddi toplumsal ve bireysel sorunlar doğuracağını anlatan Sibel Gelbul, “Türkiye’de Cumhuriyetle kurulmuş olan hukuk birliği, bu yasa ile büyük bir yara alacak. Medeni Kanun ile belediyelere verilen resmi nikâh kıyma işlemlerinde bugüne değin hiçbir yetersizlik söz konusu olmamıştır. Ülkemizde isteyen herkes, inancına göre dini nikâh yapabilmektedir. Bu şartlarda tasarının hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Resmi nikah yurttaş olmanın, kanun önünde eşit olmanın güvencesidir” dedi. 
Kutuplaşma Yaratacak
Bu düzenleme ile erken yaştaki evliliklerin yaygınlaşacağı endişesini taşıdıklarınıda ifade eden Gelbul, “Kadınların 'imam nikâhlı eş' olma dezavantajı, bu düzenlemeyle daha da artacak. Toplum, 'müftüye ve belediyeye nikâh kıydıranlar' diye bir kez daha bölünecektir. Müftülere nikâh kıydıranların ne kadar dindar, belediyelere nikâh kıydıranların ise dinsiz olduğu teması işlenecektir. Türkiye’nin kadına şiddet ve kadın cinayetleriyle mücadele, çocuk istismarının önüne geçme, kadın haklarının korunması gibi asıl mücadele edilmesi gereken konuları olması gerekir. Bizim müftülerle ilgili bir sıkıntımız yok, Müftüler  kamu çalışanlarımız. Fakat bu yetki toplumda bir ayrışma, kutuplaşma yaratacağı için; Mezitli Kent Konseyi  ve Kadın Çalışma Grubumuzla birlikte Pompei Tiyatro ekibinin hazırladığı tiyatral skeçle sakıncalarını anlatmak adına farkındalık yaratmak istedik” şeklinde konuştu.
Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğunu da yineleyen Sibel Gelbul, bu tasarının uygulanmaması için gereken mücadeleyi ortaya koyacaklarını da sözlerine ekledi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!