Son Dakika

İstiklal Marşı'nın Kabul Gününde Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Mersin'de 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Genel Hit: 7168 / Yorum: 0 / 12 Mart 2019 19:33
İstiklal Marşı'nın Kabul Gününde Mehmet Akif Ersoy Anıldı
-A +A

Kültür Merkezi'nde İstiklal Marşı'nın Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları tarafından okumasıyla başlayan etkinlik sinevizyon gösterisiyle devam etti. 
Programda konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su, Türk milletinin tarih boyunca hiçbir zaman esaret altında kalmadığını, özgürlüğüne ve bağımsızlığına sahip çıktığını söyledi. İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yıldönümünün kutlandığını hatırlatan Su, "Milli mücadele yıllarında milletimiz, bütün gücüyle bağımsızlığı, özgürlüğü, istiklali için mücadele vermiştir. Bu mücadele esnasında milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, yazdığı İstiklal Marşı'yla milletimizin karakterini, cesaretini ve kahramanlığını en güzel şekilde ifade etmiş, o gün milletimizin ilham kaynağı olan İstiklal Marşımız bugün de gelecekte de bizlerin ilham kaynağı olmaya, bizlere ruh vermeye devam edecektir" dedi. 
İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yıldönümünde milli şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, Akif'in sadece bir şair ya da sanatçı değil, birçok yönden örnek alınabilecek değerli bir şahsiyet olduğunu söyledi. Mehmet Akif Ersoy'un, İstiklal Marşı için kendisine zorla takdim edilen 500 liralık para ödülünü, büyük bir yoksulluk içinde olmasına rağmen kabul etmeyecek kadar asil, vakur ve şerefli bir insan olduğunu vurgulayan Koca, "Vatanına ve milletine olan bağlılığının yanında mütevazı, merhametli, sahici ve samimi tabiatı ile tam bir karakter abidesi olan Akif, dün olduğu gibi bugün de istikbali aydınlatmaya ve bizlere yol göstermeye devam etmektedir" diye konuştu. 
Program, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarının konseriyle son buldu. 
Program sonunda Mersin Kültür Merkezi sergi alanında 'İstiklal Marşı ve Mehmet Akif' konulu resim sergisi gezildi. 
Bozyazı’da Anma ve Kutlama
Mersin’in Bozyazı ilçesinde, 'İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü' dolayısıyla program düzenlendi. 
Müftülük Konferans Salonunda yapılan etkinliğe Kaymakam Hayatı Taşdan, Belediye Başkan Yardımcısı Birsen Atılkan, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Çağlar Hanımeli, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kd. Bçvş. Aykut Cengiz, İlçe Emniyet Müdürü Ertuğrul Ekici, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sezgin, kurum amirleri, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
Programda konuşan Bozyazı Ortaokulu Müdürü Mehmet Sak, milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre niteliğinde abidevi şahsiyetlerin var olduğunu, genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bunların hatırlanması gerektiğini söyledi. Sak, “İşte kara günlerimizin göstergesi, kahramanlık destanımız, heybetli kimliğimiz, yurt severlik ve özgürlük aşkımız İstiklal Marşı ve milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını kararlılığını ‘hayal ile yoktur alış verişim, her ne demişsem görüp de söylemişim’ diyerek abideleştiren Mehmet Akif Ersoy” dedi. 
Her yıl 12 Mart tarihinin 'İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü olarak kutlandığını, İstiklal Marşı'nı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmek ve o çerçevede değerlendirmek gerektiğini belirten Sak, gençlere seslenerek, "İstiklal Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı ve bayrak törenlerinde bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesi olduğundan, bayrak törenlerine karşı her zamankinden daha duyarlı olmak, bağımsızlık sevdası ile toprağa düşmüş şehitlerimize karşı boynumuzun borcu olmalıdır. Ancak o zaman İstiklal Marşımızın yazarı üstat Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ duası gerçekleşir" diye konuştu. 
Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiir, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ oratoryosu ve ‘Mehmet Akif’i Anma ve 12 Mart’ adlı piyes sunumu gerçekleştirildi. Törenin sonunda Kaymakam Taşdan, okullar arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. 

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!