Son Dakika

İpek: "TÜSİAD'ın İsim Değişikliği Oldukça Anlamlı"

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin İpek, Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜSİAD) ismini değiştirerek 'İş İnsanları Derneği' olmasını takdirle karşıladığını söyledi.

Ekonomi Hit: 6605 / Yorum: 0 / 22 Ocak 2018 20:15
İpek: "TÜSİAD'ın İsim Değişikliği Oldukça Anlamlı"
-A +A

TÜSİAD'ın isim değişikliğine gitmesinin sınıflandırmayı ortadan kaldırmak adına önemli bir gelişme olduğunu kaydeden İpek, "Sadece kadın olmanın bile zor olduğu bir ülkede çalışan bir kadın olmak her türlü övgüye layık bir durumdur. Ekonomik özgürlüğünü elinde bulunduran, üreten bir insan olmanın getirisi olarak kendine güvenen, ayakları üzerinde duran kadının hakkı iş hayatının her alanında verilmelidir. Bu nedenle TÜSİAD gibi önemli bir kurumun iş hayatını erkeklere özgü bir durum olarak göstermek yerine, kadının iş hayatındaki varlığını kabul edip 'iş adamı' kalıbından çıkarak sınıflandırmayı ortadan kaldırması önemli bir gelişmedir. Biz MESİAD olarak zaten daha önceki dönemlerde ismimizi 'Mersin Sanayici İş İnsanları' olarak değiştirmiştik. Bu da dernek olarak bizlerin kadın girişimcilere verdiğimiz değerin bir göstergesidir" dedi.
İş hayatında kadınların dezavantajlı olduğu bazı durumlarda gereken kolaylığın sağlanması gerektiğine vurgu yapan İpek, "İnsanları zaten kadın-erkek diye sınıflandırmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Pek çok problem toplumsal cinsiyetten ziyade toplumsal düşünce yapımızdan kaynaklanıyor. Bu toplumsal düşünceyi yıkmak, kadın erkek hepimizin ortak çabasını gerektirir. Kadınlar, geleneksel düşünce yapısının aksine iş hayatının her alanında varlık gösterebilir, kariyer basamaklarındaki tüm pozisyonların gerektirdiği liderlik vasıflarına sahiptirler. Bu nedenle kadınların iş hayatına ara vermelerini gerektiren evlilik, doğum gibi durumlarda kendilerine gereken destek sağlanmalı ve iş hayatına katılmaları için pozitif bir ortam oluşturulmalıdır" diye konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!