Son Dakika

İhracatçılar, Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmelik Taslağı'nın Yeniden Düzenlenmesini İstiyor

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmelik Taslağı'nın hukuki işlemlerde karışıklığa ve haksız ücretlere neden olacağını söyledi. Ulubaş, taslağın yeniden düzenlenmesine ilişkin görüş ve taleplerini ilgili tüm Bakanlıklara ve kurumlara ilettiklerini bildirdi.

Genel Hit: 4734 / Yorum: 0 / 28 Aralık 2017 20:00
İhracatçılar, Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmelik Taslağı'nın Yeniden Düzenlenmesini İstiyor
-A +A

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Ulubaş, yazılı bir açıklama yaparak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmelik Taslağı’na ilişkin endişelerini dile getirdi. Yönetmelik taslağının, hukuki işlemlerde karışıklığa neden olacağını ve yeni kullanılacak unvanlar nedeniyle mağdur olan tarafların hakkını aramasını zorlaştıracağını ifade eden Ulubaş, bu yönetmelik ile ulaştırma acenteleri ve navlun komisyonculuğu yapan firmaların, Ticaret Kanunu’nda yer almayan bir isimle yeni bir klasmana taşındıklarına dikkat çekti. Söz konusu firmaların ‘Taşıma İşleri Organizatörleri’ unvanı ile adlarına özel bir yönetmelik hazırlandığını dile getiren Ulubaş, “Bu durum hukuki işlemlerde karışıklığa sebebiyet verecek, yeni kullanılacak unvanlar nedeniyle mağdur olan tarafların hakkını aramasını zorlaştıracak” dedi.

“Ticaret Kanunu’na Aykırı Ücretlere Maruz Kalacağız”
Ticaret Kanunu’nun bu firmalara, navlun harici haksız ücret tahsil etmelerini yasakladığını vurgulayan Ulubaş, “Bu nedenle bu taslak yönetmelikte yer alan ‘tavan ücret tarifesi uygulaması’ ile ‘Bakanlık, ücret tarifesi uygulaması getirebilir’ şartı getirilmiş. Bu ücretlerin Ticaret Kanunumuza aykırı olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Ulubaş, Ticaret Kanunu’na aykırı olduğunu düşündükleri diğer bir uygulamanın da taslakta yer alan ‘Gönderen, taşıttırdığı yükün varış gümrüğüne varmasından sonra cirolamış olduğu konşimentoyu ve kararlaştırılmış olan taşıma bedeli ile taşımadan doğan diğer bedelleri, düzenlenen taşıma senedi gereğince taşıma işleri organizatörüne vermek ve ödemekle yükümlüdür’ hükmü olduğunu dile getirdi. Bu hüküm ile acentelerin taşıyıcıdan tahsil etmeleri gereken ücret için gönderenin sorumlu tutulduğuna işaret eden Ulubaş, yönetmelik taslağı ile ilgili görüş ve taleplerini ilgili tüm Bakanlıklara ve kurumlara ilettiklerini belirtti. Ulubaş, “Taslağın, sektörün görüşü alındıktan sonra taleplerimiz dikkate alınarak yeniden düzenleneceği inancındayız” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Son Dakika
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Gazete Manşet

Facebook Twitter
2014 Yeni Mersin Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır!